Veća je šansa da će alkohol uzrokovati rak i ostale zdravstvene probleme kod žena nego muškaraca

Pexsels
Po prvi put ikada, stope prekomjernog opijanja kod žena sustižu stope istog kod muškaraca, ali i stope smrtnosti povezane s alkoholom rastu brže među ženama nego među muškarcima.
Vidi originalni članak

Prema profesorici psihijatrije s Yalea dr. Sherry McKee, stope poremećaja ovisnosti o alkoholu tipično su puno veće kod muškaraca. No, sve veći broj žena koje prekomjerno piju ima razorne posljedice, a stopa smrtnosti žena od alkohola raste gotovo 30 posto brže nego kod muškaraca. 

Primjerice, u SAD-u muškarci još uvijek nadmašuju žene u pogledu smrtnosti uzrokovane alkoholom - otprilike 120 000 smrti muškaraca prema 59 000 smrti žena, ali alkohol ima daleko veći utjecaj na zdravlje žena, uključujući veći rizik od oštećenja mozga i raka. 

No, čini se da žene piju više nego muškarci. Analizom šest različitih istraživanja provedenih između 2000. i 2016., broj žena od 18 i više godina koje piju svake godine porastao je za šest posto, ali se smanjio za 0,2 posto za muškarce. U međuvremenu se broj žena koje prekomjerno piju povećao za 14 posto, ali samo 0,5 posto kod muškaraca, prenosi Daily Mail

ž alkiohol i bolesti Iznenadili biste se koliko vam samo jedno alkoholno piće dnevno može skratiti život

Žene imaju više masnog tkiva od muškaraca, tkiva u kojem se alkohol ne može otopiti, pa toksini dulje ostaju u njihovom krvotoku, dajući alkoholu dovoljno vremena da ošteti tijelo, mozak, srce i krvne žile. 

Nedavno je otkriveno, unatoč sada opovrgnutim tvrdnjama da je čaša crnog vina uz večeru zdrava za srce, da nijedna količina alkohola nije sigurna. Ženama se preporučuje da ne piju više od sedam pića tjedno (jedno dnevno), dok muškarci mogu piti 14 pića tjedno ili dva ili manje u danu. Prekoračenje ovih smjernica i prekomjerno pijenje može brže uzrokovati oštećenje mozga kod žena nego kod muškaraca, no stvarni opseg oštećenja i koliko brzo nastaje još uvijek se istražuje.

"Žene su osjetljivije na neurotoksične učinke alkohola, pa to znači više neurodegeneracije", rekla je dr. McKee za Daily Mail. "Mislimo da postoji opći proces upale za koji je vjerojatnije da će se dogoditi kod žena nego kod muškaraca kao posljedica pijenja, a to je djelomično jedan od razloga zašto su žene osjetljivije ili imaju pogoršane zdravstvene rizike od pijenja".

Neurotoksični učinci mogu izazvati niz simptoma, od smanjenja volumena mozga, "skupljanja" mozga, smrti moždanih stanica, loma živčanih vlakana i upalnog stresa.

Alkohol aktivira imunološki sustav u mozgu i određenu vrstu receptora koji otkrivaju štetne napadače poput bakterija i virusa i upozoravaju tijelo. Ali kronično pijenje može učiniti ovaj receptor osjetljivijim od normalnog i držati ga u stanju pojačane pripravnosti, što dovodi do pretjeranog imunološkog odgovora koji može na kraju oštetiti tijelo i pojačati upalu. 

Eksperiment iz 2013. pokazao je ovo na miševima. Kronična izloženost alkoholu uzrokovala je upalu, oštećenje stanica i gubitak moždanih stanica i kod mužjaka i kod ženki miševa, no učinci su bili izraženiji kod ženki miševa. Istraživači su otkrili da je dugotrajna konzumacija alkohola dovela do ozljeda mozga aktiviranjem imunološkog odgovora u moždanim stanicama.

Žene su obično nedovoljno zastupljene u medicinskim istraživanjima, što znači da mnoga pitanja o tome kako alkohol konkretno utječe na žensko tijelo ostaju neriješena. Jedna stvar koju istraživači sigurno znaju je da žene imaju veći omjer vode i masti, što znači da žene imaju veću tjelesnu masnoću od muškaraca, ali manji ukupni postotak vode u tijelu. Alkohol nije topiv u masti, samo u vodi. Dakle, muškarci, koji imaju veći postotak vode u tijelu, obično imaju manje alkohola koji cirkulira u krvotoku od žena, čak i ako su popili istu količinu.

"Tri pića kod muškaraca i tri pića kod žena imaju drugačiji učinak", rekla je dr. Julia Adamian, internistica na NYU Langone. "Žene bi imale višu razinu alkohola u krvi zbog tog višeg omjera masti i vode. Trenutačni učinak pijanstva bit će mnogo brži, a alkohol zaista dulje ostaje u krvi". 

Ženska tijela također proizvode manje enzima pod nazivom alkohol dehidrogenaza (ADH), koji se oslobađa u jetri i razgrađuje alkohol u tijelu.

Žene čije su smrti povezane s konzumiranjem alkohola tijekom dugog vremenskog razdoblja uzrokovane su kroničnim stanjima, dok većina muškaraca koji umiru od alkohola umiru od akutnih uzroka, poput nesreće, prema dr. McKee. "Žene imaju bržu progresiju poremećaja ovisnosti o alkoholu, najosjetljivije su na gubitak svijesti, bolesti jetre, bolesti srca, kognitivne nedostatke i određene vrste raka". dodala je. "Uz to, tu su i veći kognitivni deficiti. Veći su učinci na njihov kardiovaskularni sustav i imaju veći porast određenih vrsta raka". 

izvješće svjetske zdravstvene organizacije 4 velike industrije odgovorne su za 2,7 milijuna smrtnih slučajeva godišnje diljem Europe

Osim smrti povezanih s alkoholom, posjete hitnoj službi zbog problema povezanih s alkoholom više su kod žena nego muškaraca. Između 2006. i 2014. muškarci su imali više posjeta hitnoj zbog alkohola, iako je stopa tih posjeta rasla brže među ženama nego među muškarcima tijekom razdoblja istraživanja — 5,3 posto godišnje za žene u usporedbi s četiri posto za muškarce. Ovo povećanje uglavnom je posljedica većeg porasta posjeta hitnoj pomoći povezanih s kroničnom zlouporabom alkohola među ženama, koji su porasli za oko sedam posto godišnje, u usporedbi s 4,5 posto za muškarce.

Dokazano je da alkohol oštećuje organe, uključujući mozak i živčani sustav, srce, jetru i gušteraču. Alkohol je sam po sebi toksin koji uzrokuje oštećenje stanica i upalu dok se metabolizira. Može povećati krvni tlak i doprinijeti razvoju bolesti srca, ometati sposobnost tijela da apsorbira hranjive tvari i potiskuje imunološki sustav.

U usporedbi sa ženama koje nisu imale povijest prekomjernog opijanja, one koje jesu imaju otprilike 45 posto veći rizik od srčanih bolesti, dok one koje piju umjereno imaju 29 posto veći rizik. Pijenje više od tri pića dnevno također može povećati rizik od raka gušterače i želuca. Umjereno do teško pijenje povezano je s 1,5 puta većim rizikom od raka debelog crijeva, dvostruko povećanim rizikom od raka jetre i peterostrukim povećanjem rizika od raka usne šupljine. 

Kada tijelo metabolizira alkohol, ono proizvodi acetaldehid, otrovni spoj koji može oštetiti DNK i proteine ​​u stanicama, što dovodi do mutacija i potencijalnog rasta stanica raka. Također može povećati razinu estrogena kod žena, što je povezano s većim rizikom od razvoja raka dojke i drugih karcinoma povezanih s hormonima. 

mlađi bi ga trebali izbjegavati Crno vino možda ipak nije zdravo koliko se mislilo!

Posjeti missZDRAVA.hr