Supruga Brucea Willisa otkrila koji je bio prvi simptom demencije koji je primijetila kod glumca
Supruga Brucea Willisa, Emma Heming Willis, govorila je o ranim promjenama koje je primijetila na svom suprugu, a koje su dovele do njegove dijagnoze frontotemporalne demencije (FTD) u njegovim 60-ima, piše Today.
"Kod Brucea je sve počelo s govorom", otkrila je Emma (46) u novom intervjuu za Town & Country. "Kao dijete je teško mucao. Išao je na fakultet, a tamo je bio profesor kazališta koji mu je rekao: 'Imam nešto što će ti pomoći.' Dao mu je scenarij. Nakon tog predavanja, Bruce je shvatio da može zapamtiti scenarij i da ga može izgovoriti bez mucanja, to ga je potaknulo na glumu", rekla je Emma. "Uvijek je mucao, ali je bio dobar u prikrivanju toga", dodala je.
Kad je Willis, koji sada ima 69 godina, počeo govoriti drugačije, Emma nije imala pojma da je to rani znak ozbiljnog zdravstvenog stanja.
"Kako se njegov govor počeo mijenjati, činilo se da je to bila samo posljedica mucanja, to je bio Bruce. Nikada u milijun godina ne bih pomislila da bi to mogao biti oblik demencije kod tako mlade osobe", rekla je.
Bilo je potrebno nekoliko godina prije nego što su mu ispravno dijagnosticirali FTD, rekla je Emma, napominjući da se bolest često "pogrešno dijagnosticira", "pogrešno je shvaćena" ili liječnicima potpuno "promakne".
“Rekla bih da FTD šapuće, ne viče. Teško mi je točno reći: 'Tu je Bruce nestao i točno tu ga je njegova bolest preuzela", rekla je.
Willisova obitelj otkrila je u veljači 2023. da mu je dijagnosticiran FTD , nakon što je u ožujku 2022. prvi put rekao da će se povući iz glume jer mu je dijagnosticirana afazija, djelomični ili potpuni gubitak sposobnosti izražavanja ili razumijevanja govornog ili pisanog jezika.
Frontotemporalna demencija (FTD) čini do 10% demencija. Karakteristična dob nastanka je tipično mlađa dob (55 do 65 godina) za razliku od Alzheimerove bolesti.
Prema znanstvenom radu objavljenom u Neurologia Croatica frontotemporalna demencija (FTD) je najčešći oblik demencije s ranim početkom. Prije 65. godine života se ispoljava u nekoliko različitih varijanti: kao semantička demencija, progresivna nefluentna afazija te ponašajni oblik FTD-a. Javljanje niza psihijatrijskih i ponašajnih simptoma koji su ključna obilježja ove demencije dok pamćenje duže vrijeme ostaje sačuvano čest su razlog psihijatrijskih bolničkih liječenja oboljelih osoba uz rizik neprepoznavanja FTD-a.
Emma Heming Willis, koja s Bruceom dijeli kćeri, Mabel (12) i Evelyn (10), rekla je za Town & Country da su glumčeve odrasle kćeri iz prvog braka s Demi Moore - Rumer (36), Scout (33) i Tallulah (30) - dio njegova tima za njegu od samog početka.
"Obitelj poštuje način na koji se brinem o njemu; stvarno me podržavaju", rekla je Emma Heming Willis. "Ako si trebam dati oduška, ako trebam plakati, ako trebam bjesnjeti - jer sve se to može dogoditi i u redu je imati takve osjećaje – uvijek su tu da me saslušaju."
"Tako sam zahvalna što smo iako smo izmiješana obitelj, zapravo dobra obitelj. Puno su me podržavali, puni su ljubavi i od velike pomoći, a mnogi ljudi to nemaju", dodala je.
Prije više od godinu dana Bruceova kćerka Tallulah Willis u emotivnom se intervjuu za Vouge prisjetila kada je primijetila rane znakove očeve demencije.
Mlađa Willis objasnila je da je sumnjala da nešto nije u redu sa zdravljem njezina oca "dugo vremena" prije njegove dijagnoze.
“Počelo je s nekom vrstom nejasnog nereagiranja, koju je obitelj pripisala gubitku sluha. Kasnije se to nereagiranje pojačalo i ponekad sam to shvaćala osobno. Imao je dvije bebe s mojom maćehom, Emmom Heming Willis, i mislila sam da je izgubio interes za mene”, objasnila je.
Dok se Tallulah Willis suočavala sa svojim zdravstvenim problemima, koji su uključivali dijagnoze granične osobnosti , ADHD-a i anoreksije nervoze, shvatila je da se i njezin otac "tiho bori".
“Prošao je sve vrste kognitivnih testiranja, ali još nismo imali dijagnozu”, rekla je.
Do ljeta 2021. Tallulah Willis bila je "bolno" svjesna da se zdravlje njezina oca pogoršava. To je shvatila na vjenčanju u Martha's Vineyardu dok je slušala govor mladenkina oca.
“Odjednom sam shvatila da nikada neću doživjeti taj trenutak da moj tata govori o meni u odrasloj dobi na mom vjenčanju. Bila sam shrvana”, prisjetila se. “Digla sam se od stola, izašla van i plakala u grmlju.”
Iako ne postoji lijek za frontotemporalnu demenciju, pravodobno dijagnosticiranje FTD-a, liječenje selektivnim inhibitorima ponovne pohrane serotonina, antipsihoticima i galantaminom su se pokazali kao najbolja opcija za ublažavanje simptoma.