SOS: Kako spasiti zub koji je slomljen ili je izbijen?
Povreda tkiva
Bilo da ste ozlijedili meka tkiva ili jezik, čistom odjećom pritisnite mjesto koje krvari. Pojavljuje li se otok, na tom mjestu na njega položite hladan oblog. Ne prestane li krvarenje u roku sat vremena krvarenje, otiđite u bolnicu.
Strano tijelo
Ako vam je strano tijelo utisnuto među zubima, pokušajte pažljivo ukloniti predmet upotrebom zubnog konca. Ukoliko ne uspijete na taj način, posjetite svog stomatologa. Nikako nemojte pokušati ukloniti predmet šiljatim ili oštrim predmetima.
Izbijeni zub stavite u mlijeko ili pod jezik
Trauma kod trajnog zuba može biti u rasponu od klimavosti do potpunog izbijanja zuba. Zub prvo malo isperete ispod laganog mlaza vode ako je prljav, ali ne stružite prljavštinu četkicom. Zatim ga stavite u posudu s mlijekom, vodom ili pod jezik (važno je da se ne isuši) i hitno krenite svom stomatologu.
Ne zaboravite uzeti zub sobom, najbolje unutar 30 minuta. Kod slomljenog zuba pažljivo operite okolinu povrijeđenog mjesta, zaustavite krvarenje čistom odjećom i prislonite hladi oblog. Pojurite stomatologu.
U ovim slučajevima odmah kod stomatologa!
Zubi koji pulsiraju neće reagirati na standardne tablete protiv bolova
U bilo kojoj hitnoj situaciji možete stavljati hladne obloge koji će stanje učiniti podnošljivijim. Zubi koji pulsiraju neće reagirati na standardne tablete protiv bolova, zato ne kvarite želudac. Ne mrvite aspirin u zub. Ne pomaže, kiseo je i pojačava bol, dok rakija pogoduje raspoloženju, nikako zubima, naglašava dr. Furtinger.
Javlja se noću: Upala praćena pojavom gnoja
Zubi koji su oslabljeni mogu puknuti i pri najtrivijalnijem zagrizu, što izaziva zubobolju, naročito ako je pri pucanju došlo do otvaranja zubne pulpe (živca) koji je izrazito osjetljiv na bilo kakav podražaj, upozorava Barac Furtinger. Kod liječenih zuba ili dugotrajno neliječenih može se pojaviti upala praćena pojavom gnoja, a bol je praćena osjećajem pulsiranja.
Kako se takva bol najčešće javlja noću, najviše odgovara sjedeći položaj, jer ležeći pojačava bol, a bez posjeta stomatologu, uklanjanje uzroka te antibiotske terapije nema poboljšanja.
Tražite pomoć lokalnih stomatologa
Ne uzimajte sami antibiotike, barem nazovite stomatologa i opišite mu što vas boli. Zapamtite da iako ste na ljetovanju, vaša zdravstvena knjižica vrijedi, a Hrvatska je dobro pokrivena stomatolozima koji će vam pružiti prvu pomoć do povratka kući. Pripazite na radno vrijeme, manja mjesta nemaju noćnu službu. Banalan razlog zbog kojeg se povlači zubno meso.