Recepti za pripravke s imelom protiv visokog krvnog tlaka i srčanih smetnji

Guliver/Shutterstock
Drevni fitoterapeuti su ovu poluparazitsku biljku koristili kao lijek protiv kardiovaskularnih, ali i malignih oboljenja. Zahvaljujući keltskim druidima, svijet je upoznao ljekovitu moć imele, a svojstva ove polu parazitske biljke potvrdila su i brojna znanstvena istraživanja. Njenim sluzavim bobicama se hrane ptice, najčešće drozdovi, koji ih prenose s drveta na drvo.
Vidi originalni članak

Sjemenka se pomoću ljepljivih niti pričvršćuje za koru drveta, a zatim klija i razvija se u odraslu biljku. Plod imele je otrovan, ali se u fitoterapiji koristi za spravljanje melema protiv ozeblina, dok je list neškodljiv ukoliko se koristi u terapeutskim dozama. U suprotnom može uzrokovati paralizu jer tada postaje jak živčani otrov i izaziva kardiovaskularni kolaps - zastoj i blokadu protoka krvi.

Štiti kardiovaskularni sustav

Drevni fitoterapeuti upotrebljavali su imelu u liječenju raka, a njeno antikancerogeno djelovanje potvrdila je i suvremena znanost. Pored toga, ova biljka je pravi melem za kardiovaskularne tegobe, a osobito se preporučuje oboljelima od angine pektoris i osobama koje imaju oslabljen srčani mišić ili se oporavljaju od infarkta. Imela odlično djeluje i u slučaju srčanih neuroza - palpitacija (subjektivnog osjećaja lupanja srca), tahikardije (ubrzanog srčanog ritma) i srčanih "probadanja" (boli u predjelu srca).

Također, poznata je i kao jedan od najučinkovitijih prirodnih regulatora krvnog tlaka, a podjednako je uspješna i u slučaju hipertenzije, kao i hipotenzije. Imela djeluje i antispazmolitički, pa se koristi u slučaju glavobolje i migrene koje najčešće uzrokuje spazam krvnih žila. Zahvaljujući ovom efektu pomaže i u slučaju astme, epilepsije i vrtoglavice. Sadrži kolin koji razlaže masnoće i usporava njihovo taloženje na krvnim žilama, pa samim tim sprječava nastanak ateroskleroze. Pored toga, poznata je i kao "ženska" biljka jer ublažava obilno menstrualno krvarenje, pomaže u slučaju steriliteta i rješava tegobe koje prate klimakterij, poput aritmija, lupanja srca, valunga i gušenja.

Liječnica savjetuje što učiniti kod visokog krvnog tlaka

Učinkovit diuretik

Fitoterapeuti imelu preporučuju i u slučaju bolesti bubrega jer pospješuje mokrenje i izbacivanje viška vode iz organizma. Samim tim potiče i eliminiranje toksina iz organizma, naročito nataložene mokraćne kiseline u zglobovima, što je osobito važno za oboljele od reume i gihta.

Recepti

Hipertenzija

  • Pomiješati po 25 g lista imele, zdrobljenog ploda gloga i preslice, pa 2 žlice mješavine prelij s 4 dl kipuće vode i ostavi poklopljeno da odstoji 2 sata. Procijediti i piti po 2 dl čaja ujutro i navečer prije jela.
  • Pomiješati po 5 žlica lista imele, lista masline, kukuruzne svile, cvijeta gloga, lista matičnjaka, po 4 žlice lista breze, rusomače, hajdučice i rosopasa i 3 žlice mrtve koprive. Preliti 4 žličice mješavine sa 6 dl kipuće vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 2 sata. Procijediti i piti 3 puta dnevno po 2 dl nezaslađenog čaja.
  • Pomiješati jednake dijelove imele, stolisnika, cvijeta gloga i cvijeta kamilice, pa žlicu mješavine preliti s 3 dl kipuće vode. Ostaviti da stoji poklopljeno 10-15 minuta, a zatim procijediti i piti toplo 3 puta dnevno prije ili na svaki sat po nekoliko gutljaja.

Preobilna menstruacija

  • Pomiješati 2 žlice rusomače i po žlicu imele i preslice, pa žličicu mješavine s 2 dl kipuće vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 10-15 minuta. Procijediti, po želji zasladiti medom i piti po jednu šalicu toplog čaja triput dnevno dok traje menstruacija.

Što znači lažna mjesečnica?

Krvarenje hemoroida

  • Preliti žličicu lista imele s 2 dl hladne vode i ostaviti poklopljeno da odstoji preko noći. Ujutro procijediti i pomiješati sa ulupanim bjelanjkom. Piti u gutljajima.

 

Posjeti missZDRAVA.hr