Sve više žena prijavljuje promjene u menstrualnom ciklusu nakon cijepljenja, no promjene su prolazne
Blago povišena temperatura, umor i glavobolja - ovo su najpoznatije i najčešće nuspojave cjepiva koje gotovo uvijek odlaze u roku od dana do dva. No čini se kako je jednako uobičajena još jedna nuspojava o kojoj se manje razgovara. Žene diljem svijet su primijetile da je cjepivo poremetilo njihov menstrualni ciklus. Prijavljuju menstruacije koje su duže, kraće, bolnije ili su potpuno izostale.
Kako prenosi Insider, više od 27 tisuća žena u Velikoj Britaniji prijavilo je kako je njihov menstrualni ciklus poremećen nakon cjepiva, no da se kroz mjesec do dva situacija smirila. Iako još nisu provedena potpuna istraživanja na ovu temu, sve veći broj žena potvrdio je da je nakon cijepljenja njihova menstruacija izostala ili se pojavila ranije.
Na menstrualni ciklus može utjecati cijeli niz stanja
Menstrualni ciklus je kompleksan hormonski proces pod kontrolom hipotalamusa, hipofize i jajnika, kao i unutarnje stijenke maternice, a ta se ravnoteža hormona može lako promijeniti. Redovna menstruacija i ovulacija također su indikator zdravlja organizma pa je svaka promjena u ciklusu posljedica promjene u organizmu, prenosi američki Nacionalni institut za zdravlje.
Već si sigurno iskusila promjenu u menstrualnom ciklusu nakon putovanja, stresnog perioda na poslu ili možda nakon prehlade ili gripe. Menstrualni ciklus je vrlo osjetljiv i može ga lako poremetiti pojačan stres, promjena u težini ili načinu prehrane, lijekovi, ali i upalna stanja i sistemske bolesti. Sam stres oko pandemije dovoljan je da nam poremeti ciklus, a kako piše američki Nacionalni institut za zdravlje, iskustva su pokazala da je i cjepivo jedan od mogućih uzroka poremećenog ciklusa.
Sama menstruacija je upalni proces
Kada primimo cjepivo, naš se imunosni sustav aktivira kako bi stvorio antitijela koja će nas štiti od potencijalne zaraze. Manje je poznato da imunosni sustav sudjeluje i u samom menstrualnom ciklusu, odnosno da je menstruacija zapravo upalni proces. Nakon mnogo godina nagađanja, istraživanje iz 2012. godine pokazalo je da u procesu menstruacije sudjeluje cijeli niz stanica koje inače vidimo u imunosnom odgovoru kod drugih upalnih stanja.
Upravo se zato smatra kako je neredovita ili promijenjena menstruacija nakon primitka cjepiva povezana s imunosnim odgovorom organizma koji se javlja nakon cijepljenja. Ove još nije službeno potvrđeno istraživanjem, ali je već započeto nekoliko studija na tu temu.
Nema razloga preskočiti cjepivo
Stručnjaci možda nisu sigurni koji je točan mehanizam koji povezuje cjepivo i promjene u menstrualnom ciklusu, ali u jednom su složni - cjepivo ne trebamo preskočiti. Promjena u plodnosti zbog neredovitog menstrualnog ciklusa nakon cjepiva je ono što plaši mnoge, no istraživanja nisu potvrdila nikakvu poveznicu između cjepiva i neplodnosti, baš kao što nema zabilježenih iskustava pojedinaca, navodi NPR. S druge strane, promjene u menstrualnom ciklusu javljaju se kod 25 % zaraženih korona virusom, prenosi Healthline.
Gotovo svaka prijavljena promjena u menstrualnom ciklusu nastala nakon cjepiva nestala je u roku od jednog do dva naredna ciklusa. Upravo zato stručnjaci diljem svijeta savjetuju da nema razloga za brigu i da su posljedice COVID-19 zaraze daleko opasnije nego jedna obilnija ili propuštena menstruacija.