Prevrtljivi HPV: Kako spriječiti infekciju kod žena i muškaraca?
Zaraza HPV-om može biti niskorizična i visokorizična. Možeš ga dobiti jednostavnim trljanjem, igranjem prstima, preko wc školjke, ručnika, balzama za usne, pa čak i u solariju ili na depilaciji! Ako sumnjaš na infekciju, svakako bi se trebala obratiti svojem ginekologu.
Detaljnije načine prijenosa možeš proučiti i ovdje.
Spolna edukacija
Prvi korak u prevenciji ovih bolesti su informiranje i edukacija, pogotovo za one skupine koje su najranjivije, a ti su tinejdžeri. Budući da još nema spolnog odgoja u školama, djeci nema tko govoriti o načinima prevencije, a činjenica je da se u Hrvatskoj tek 5% djevojčica odazvalo na cijepljenje od ovog virusa.
Roditelji također igraju veliku u logu u prevenciji HPV-a, no iako se za njih u školama održavaju sastanci/predavanja o HPV-u, većina se na njih ne odaziva – spuštaju glavu na spomen spolnosti, kao da njihova djeca neće biti spolno aktivna jednog dana.
Zato bi se trebali angažirati oko zdravlja svoje djece tako da ih upute u sve načine zaštite spolnog zdravlja i ponude pomoć u nekima od brojnih savjetovališta za spolno zdravlje koje vode Zavodi za javno zdravstvo u Hrvatskoj.
Kako bi se dodatno zaštitila od ovog virusa i eliminirala rizik od raka maternice, rodnice i stidnice, anusa, te orofaringealnog raka (područje glave i vrata) nudimo pregled preventivnih mjera.
Cijepljenje
Cjepiva protiv HPV-a mogu zaštititi i muškarce i žene od raka i drugih bolesti koje uzrokuje HPV. Cijepljenje protiv HPV-a dostupno je u Republici Hrvatskoj kao dio nacionalnog programa cijepljenja protiv HPV a kojem je cilj pridonijeti zaštiti od bolesti povezanih s HPV-om koje uzrokuje HPV tipa 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 i besplatno je.
Cjepivo je, zapravo, jedina pouzdana i učinkovita zaštita od opasnih posljedica HPV infekcije. Kondom pruža zaštitu od brojnih spolno prenosivih bolesti, ali nije 100 posto pouzdana zaštita od HPV-a koji uzrokuje 6 vrsta raka kod muškaraca i kod žena.
Probir na rak vrata maternice
Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske pokrenulo je nacionalni program za rano otkrivanje raka vrata maternice koji obuhvaća sve žene u Hrvatskoj u dobi od 25 do 64 godine. U sklopu ovog programa žene se poziva na preventivni ginekološki pregled koji uključuje Papa test svake tri godine. Cilj tog organiziranog probira je uključiti što više žena u rano otkrivanje raka vrata maternice, smanjiti učestalost invazivnog raka vrata maternice za 60% i smanjiti smrtnost zbog raka vrata maternice za 80%.
Korištenje prezervativa (za spolno-aktivne osobe)
Ako se koriste svaki puta i na pravilan način, prezervativi mogu smanjiti rizik od infekcije HPV-om. Međutim, HPV može zaraziti i područja koja nisu prekrivena prezervativom, što znači da oni ne pružaju potpunu zaštitu od HPV-a.
Ova bolest napada i muškarce; kod njih također uzrokuje nekoliko vrsta raka - rak penisa, anusa i stražnjeg dijela grla, uključujući rak korijena jezika i krajnika - pa svakako preporuči navedene metode zaštite i svom partneru.
G.zarez – točne, provjerene i od strane stručnjaka potvrđene informacije o HPV-u.