5 savjeta psihologa koji će odmah poboljšati komunikaciju s partnerom
Savjet dana psihologa Igora Čerenšeka
Bez obzira na to što nam neki govore da pozitivno gledamo na situaciju i budemo zahvalni što toliko vremena provodimo s obitelji kod kuće to nije lako. Ljudi nikad u povijesti nisu toliko vremena provodili kod kuće bez trenutaka mira i tišine samo za sebe, pa tako ova promjena može izazvati dodatan stres kod mnogih.
Ako je ikako moguće, u danu odvojite neke trenutke samo za sebe. Razgovarajte s ukućanima i napravite raspored tako da svatko tko želi može odvojiti neko planirano vrijeme za sebe kako bi sačuvali svoj mir, dali sebi ono što Vam treba u ovim trenucima i kako bi bili što mirniji i prisutniji za svoju obitelj onda kad provodite zajedničko vrijeme.
Budite efikasniji u komunikaciji
Govor dolazi spontano, ali efikasna komunikacija je vještina. U ovo doba kad puno vremena provodimo zatvoreni s nama bliskim ljudima kod kuće puno se priča, ali nisam siguran koliko je komunikacija kvalitetna za odnos koji gradite. Zato pratite ovih nekoliko jednostavnih smjernica:
- Izbjegavajte kritiziranje osobe, kritizirajte ponašanja jer ona su podložna promjenama.
- Ako nekom kažete da je lijenčina, on ili ona će to teško mijenjati i bit će povrijeđeni, s druge stvari konkretne promjene vezane uz neke kućanske poslove uvijek možemo pokrenuti.
- Izbjegavajte obrambeni stav odnosno rečenice poput, da si ti napravio nešto onda bi i ja napravio. Obrambeni stav samo izaziva napad s druge strane.
- Izbjegavajte prijezir i cinizam u komunikaciji (verbalno i neverbalno) jer on za drugu osobu može značiti potpuni izostanak poštovanja i veliku ljutnju.
- I zadnje, ne dižite zidove u komunikaciji, ne izbjegavajte ju jer ona je ionako neizbježna barem na neverbalnom nivou.