Najčešće greške u liječenju pretilosti i posljedice popularnih dijeta
Prema podacima American Dietetic Association Amerikanci na proizvode za mršavljenje potroše 33 milijarde dolara godišnje, a i kod nas su takvi proizvodi vrlo popularni. "Debljina je već postala ozbiljnim problemom u Hrvatskoj, jer se po epidemiološkim podacima ubrajamo među zemlje s postotkom debelih osoba većim od 20 posto za oba spola, zemlja u kojoj tek jedna trećina odraslih osoba nije preuhranjena ili debela, u kojoj je već više od četvrtine djece preuhranjeno i debelo. Uzroci tome su zasigurno odmak od tradicionalne kuhinje, tradicionalnog dnevnog rasporeda obroka, sve manje kretanja, a sve više sjedećih aktivnosti", rekao je prof. dr. sc. Davor Štimac, dr.med. specijalist internist, subspecijalist gastroenterolog iz KBC Rijeka, predsjednik Hrvatskog društva za debljinu za Zdravu Kravu povodom predstavljanja knjige "Debljina - klinički pristup".
Iako postoje brojne dijete koje propisuju nutricionisti i liječnici, većina osoba s prekomjernom tjelesnom masom slijedi trendovske dijete zbog kojih upada u začarani krug mršavljenja i ponovnog debljanja, a to stanje može štetno utjecati na metaboličke funkcije cijelog organizma.
Doc. dr. sc Sanja Klobučar Majanović, dr. med. - specijalist, internist, subspecijalist endokrinolog-dijabetolog iz KBC Rijeka i potpredsjednica Hrvatskog društva za debljinu, objasnila je koje su najčešće pogreške u liječenju pretilosti: "Liječenje debljine je složen i dugotrajan proces. Većina pacijenata griješi jer se iscrpljuju vrlo restriktivnim dijetama nakon čega slijedi povratak starim životnim navikama i vrlo brzo vraćanje izgubljenih kilograma što vodi u začarani krug mršavljenja i ponovnog debljanja te naposljetku do odustajanja od borbe s prekomjernom tjelesnom masom. Važno je shvatiti da bez trajne promjene životnih navika, uravnotežene prehrane, redovitih obroka te pojačane tjelesne aktivnosti nema dugoročno održivih rezultata."
Dijete koje podrazumijevaju izrazito nizak energetski unos također su nepoželjne, jer kada tijelu nestane raspoloživog goriva, organizam se adaptira na takav niži unos energije i "štedi" za kasnije. Stoga, prilikom sljedećeg obroka nastoji pohraniti što više energije u obliku masnih rezervi. Drugim riječima, metabolizam se u neku ruku ponaša poput termostata. Dijetu bi trebalo postaviti tako da se gubi približno pola do jednog kilograma tjedno. Što je gubitak drastičniji, to se organizam više brani od takvog gubitka, počinje štedljivije trošiti energiju koju mu dajemo i mršavljenje se usporava. Znanstvenim je istraživanjima dokazano da su dijete koje zadiru u zadane omjere makronutrijenata (ugljikohidrata, masti i proteina) štetne po zdravlje.
Dr. Klobučar Majanović kaže da liječenju pretilosti treba pristupiti individualno, a suvremeni pristup liječenju debljine uključuje multidisciplinarnu interakciju liječnika različitih struka, psihologa, nutricionista i fizioterapeuta: "Uz endokrinologa, dio užeg tima čine nutricionist, psiholog i više medicinske sestre posebno educirane za rad s pretilim osobama. Važnu ulogu u slučajevima kada je to indicirano imaju kirurzi koji se bave barijatrijskom kirurgijom odnosno gastroenterolozi koji provode endoskopske metode liječenja debljine poput postavljanja intragastričnog balona."
Neki od zdravstvenih problema koje izazivaju popularne visokoproteinske dijete:
- Zakiseljavanje organizma
- Ketoza
- Opterećena funkcija jetre i bubrega
- Nastanak bubrežnih kamenaca
- Probavne smetnje (najčešće zatvor)
- Promjene krvnog tlaka
- Povišeni kolesterol
- Aritmija
- Umor
- Nesanica
Dijeta kod koje već za 12 tjedana mogu nastati bubrežni kamenci
Nenad Bratković, dipl.ing., mag. nutr., univ.mag.
Takva prehrana naročito u prvoj fazi tzv. napada izrazito opterećuje funkciju bubrega i jetre, što je i pojašnjeno u nedavnoj studiji in vivo, u kojoj su kod ispitnih životinja uslijed ovakvog načina prehrane nastali bubrežni kamenci. Valja reći kako je do nastanka bubrežnih kamenaca došlo već nakon 12 tjedana! Ovakva dijeta izrazito je restriktivna prema povrću, što je nedopustivo, pa makar to bilo 'samo' u 'prvoj fazi'. Samim time, prijeti i opasnost od težeg probavnog zatvora, ali i od metaboličkih smetnji te nutritivnih deficita. Uz sve navedeno, da istaknem samo kako Dukanova dijeta preporučuje aspartam (umjetno sladilo) u neograničenim količinama, dok istovremeno zabranjuje limunov sok (u prvoj fazi), smatrajući ga izvorom nepoželjnih ugljikohidrata. Pametnom dosta."