Moguće je dobiti spolno prenosive infekcije i bez seksa – evo kako
Spolno prenosive infekcije rastu diljem Europe, uz iznenađujući porast slučajeva sifilisa i gonoreje, pokazuju najnoviji podaci koje je objavila Europska agencija za bolesti. U Europi je 2023. godine bilo gotovo 100.000 potvrđenih slučajeva gonoreje, što je povećanje od 31 posto u usporedbi s 2022. i više od 300 posto u usporedbi s 2014., izvijestio je Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Bila je to najviša zabilježena stopa u Europi otkako je 2009. godine ECDC započeo s nadzorom spolno prenosivih bolesti.
Osim u Europi, stope spolno prenosivih infekcija su također u porastu u SAD-u, dovodeći živote milijuna ljudi u opasnost od infekcija koje se u potpunosti mogu spriječiti, prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
“Spolni prenosive infekcije moraju biti javnozdravstveni prioritet”, upozorio je CDC.
Spolno prenosive infekcije najčešće se nalaze na genitalijama, anusu i ustima, a CDC je naglasio da su "najzabrinjavajući" slučajevi sifilisa - koji su na najvišoj razini u više od sedam desetljeća - posebno jer se može prenijeti i bez spolnog odnosa.
“Da, moguće je dobiti spolno prenosivu infekciju bez penetrativnog seksa. Herpes, sifilis i HPV mogu se prenijeti kontaktom kože sa zaraženim dijelom tijela,” rekla je za The NY Post Olivia Cassano iz Evvyja, tvrtke koja nudi usluge za vaginalno zdravlje, uključujući testove mikrobioma, kliničku njegu i obuku.
Prijenosi s kože na kožu također uključuju dijeljenje tjelesnih tekućina putem radnji poput uzajamne masturbacije. Cassano je dodala da se, osim kontaktom koža na kožu, spolno prenosive bolesti mogu prenijeti i oralnim seksom. Točnije, i gonoreja i klamidija mogu zahvatiti grlo. Obje infekcije također mogu zahvatiti oči, koje sadrže sluznice u koje spolno prenosive bolesti mogu lako prodrijeti. Bakterije gonoreje i klamidije mogu zahvatiti oči izravnim kontaktom sa sjemenom ili vaginalnim iscjetkom zaražene osobe ili ako osoba trlja oči nakon dodira zaraženih genitalnih područja. Druga spolno prenosiva infekcija oka je očni sifilis, koji se razvija kada bakterija Treponema pallidum uđe u tijelo, obično putem seksualnog kontakta.
"Penetrativni seks nije jedini način da se zarazite spolno prenosivom bolešću, stoga je najbolje da se informirate i pripremite prije bilo kakvog seksualnog kontakta", upozorila je Cassano.
Cassano je objasnila da, iako se velika većina spolno prenosivih infekcija prenosi nekim oblikom seksualnog kontakta, treba biti oprezan pri korištenju ili dijeljenju britvica, igala i seksualnih igračaka.
"Infekcije poput HIV-a, hepatitisa B i hepatitisa C također se mogu širiti zajedničkim korištenjem igala ili druge opreme koja dolazi u kontakt sa zaraženom krvlju, primjerice tijekom intravenozne upotrebe droga ili putem nesteriliziranih igala za tetoviranje", napominju iz Evvyja. Uz to, Cassano je objasnila da se spolno prenosive bolesti mogu prenijeti na bebu tijekom trudnoće, poroda ili dojenja.
Naglasila je važnost dosljedne uporabe kondoma za spolno aktivne osobe. Kako se dodatno zaštititi od zaraze ili širenja spolno prenosivih infekcija? “Imajte otvorenu komunikaciju sa seksualnim partnerima i redovito se pregledavajte na spolno prenosive bolesti", dodala je.