Mogu li CT snimanja doprinijeti budućem porastu slučajeva raka, kao što sugerira novo istraživanje?

Unsplash+
CT snimanja danas su neizostavan dio moderne medicine. Dostupna u gotovo svakoj bolnici i brojnim klinikama, ova tehnologija omogućuje liječnicima brz i precizan uvid u unutrašnjost tijela – ključna je za dijagnosticiranje bolesti poput raka, moždanog udara ili unutarnjih ozljeda. No, novo istraživanje upozorava da bi sve veća ovisnost o CT uređajima mogla imati i svoju cijenu.
Vidi originalni članak

Istraživanje, objavljeno u časopisu Jama Internal Medicine, upozorava da bi CT snimanja obavljena samo u SAD-u 2023. mogla na kraju dovesti do preko 100.000 dodatnih slučajeva raka. Ako se trenutna stopa snimanja nastavi, istraživači kažu da bi CT snimanje moglo biti odgovorno za oko pet posto svih novih karcinoma dijagnosticiranih svake godine.

​Procjenjuje se da se godišnje u svijetu obavi između 300 i 400 milijuna CT (kompjutorizirane tomografije) snimanja. Ova brojka raste za otprilike 3–4 % godišnje, što odražava sve širu primjenu CT tehnologije u dijagnostici i liječenju raznih bolesti, prema podacima PubMed-a.

Ovaj trend rasta upućuje na sve veću dostupnost CT uređaja i njihovu ključnu ulogu u modernoj medicini. Međutim, s obzirom na izloženost ionizirajućem zračenju tijekom CT snimanja, stručnjaci upozoravaju na potrebu pažljivog razmatranja koristi i rizika, kako bi se izbjegla nepotrebna izlaganja pacijenata.

Rizik od jednog CT snimanja je nizak – ali postoji. Što je pacijent mlađi, rizik je veći. Djeca i tinejdžeri posebno su ranjivi jer se njihova tijela još uvijek razvijaju, a bilo kakvo oštećenje uzrokovano ionizirajućim zračenjem može se pojaviti tek godinama kasnije.

Ipak, više od 90 % CT snimanja izvodi se na odraslim osobama, tako da je ova skupina u najvećem riziku od mogućih posljedica. Najčešći karcinomi povezani s izlaganjem CT-u su rak pluća, debelog crijeva, mokraćnog mjehura i leukemija. Kod žena je povećan rizik od raka dojke, piše The Conversation.

Ono što je upečatljivo kod ove nove procjene je dramatičan porast broja mogućih dodatnih slučajeva raka. Slično istraživanje iz 2009. godine predviđalo je oko 29 000 mogućih budućih slučajeva karcinoma povezanih s CT snimanjem. Nova brojka je više od tri puta veća - ne samo zbog više snimanja, već zato što novija istraživanja omogućuju detaljniju analizu izloženosti zračenju određenih organa.

Istraživanje također donosi upečatljivu usporedbu: ako stvari ostanu ovakve kakve jesu, broj slučajeva raka povezanih s CT-om mogao bi se izjednačiti s brojem karcinoma uzrokovanih alkoholom ili prekomjernom težinom – dvama dobro poznatim čimbenicima rizika.

No, nisu sva CT snimanja jednako rizična. Smatra se da kod odraslih osoba snimanje abdomena i zdjelice najviše pridonosi budućim slučajevima raka. Kod djece najveći problem predstavlja CT glave – posebno za bebe mlađe od godinu dana.

izbjegava se u trudnoći osim u slučajevima kada je ugrožen život Koju količinu zračenja na rendgenu primi ljudsko tijelo?

Često spašavaju živote

Unatoč svemu tome, liječnici naglašavaju da je CT snimanje često spasonosno i da je u mnogim slučajevima neophodno. Pomaže u ranom otkrivanju stanja, usmjerava liječenje i ključno je u hitnim slučajevima. No pravi izazov je u tome da se treba koristiti promišljeno – samo kada je stvarno potrebno.

Novije tehnologije mogle bi pomoći u smanjenju rizika. Na primjer, CT uređaji s brojanjem fotona omogućuju kvalitetne snimke uz znatno niže doze zračenja, dok MRI uređaji uopće ne koriste zračenje. Znanstvenici sugeriraju i širu upotrebu dijagnostičkih lista što bi također moglo pomoći liječnicima da odluče kada je potrebno CT snimanje, a kada bi sigurnije alternative - poput magnetske rezonance ili ultrazvuka, mogle biti jednako učinkovite.

Vrijedno je napomenuti da ovo istraživanje ne dokazuje da CT snimanje uzrokuje rak kod pojedinih osoba. Procjene se temelje na "modelima rizika", a ne na izravnim dokazima. Zapravo, American College of Radiology ističe da niti jedno istraživanje do sada nije još izravno povezalo CT snimanje s razvojem raka kod ljudi, čak ni nakon višestrukih snimanja.

Ipak, ideja da zračenje može uzrokovati rak nije nova – znanstveno je utemeljena i općeprihvaćena. A s obzirom na ogroman broj CT snimanja koji se svakodnevno provodi, čak i mali pojedinačni rizici mogu se zbrajati i postati značajni.

CT snimanje spašava živote, ali nije bez rizika. Kako se medicinska tehnologija razvija, tako bi se trebao razvijati i način na koji je primjenjujemo. Smanjenjem nepotrebnih pretraga, korištenjem sigurnijih alternativa gdje je to moguće i održavanjem doza zračenja na najnižoj razini, možemo osigurati da CT pretrage i dalje više pomažu nego što štete.

rizici zračenja Obiteljski liječnici nisu dovoljno educirani o štetnosti zračenja pacijenata, pokazuje istraživanje

Posjeti missZDRAVA.hr