U KB Dubrava spasili odrezanu šaku 17-godišnjaku. Kako postupiti kod slučajne amputacije?
Kirurzi KB Dubrava spasili su odrezanu šaku 17-godišnjaku iz Kaštela. "Mladić se ozlijedio pilom dok je izrađivao košnice, bili su mu amputirani svi prsti i palac. Pokušali su ga u Zagreb transportirati helikopterom, ali to nije bilo moguće zbog vremenskih uvjeta te su ga prebacili kolima hitne pomoći u pratnji liječnika koji ga je primio u Splitu", rekao je predstojnik Klinike za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju KB-a Dubrava Rado Žic, piše HRT.
Specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije u KB-u Dubrava Božo Gorjanc, kako piše HRT rekao je da je ovo bila jedna destruktivna ozljeda s oštećenjem svih tkiva te da je bilo potrebno veliko umijeće i strpljenje da šaka vrati u funkciju.
KBC Dubrava u prva dva mjeseca ove godine uspješno je izvela osam transplantacija srca, što je apsolutni rekord od kad se taj program provodi.
Kako postupiti u slučaju amputacije uda?
Amputacija zaustavlja venski i arterijski protok krvi i izaziva krvarenje. Krvarenje može biti minimalno ili ozbiljno, ovisno o prirodi ozljede, mjestu, kao i zahvaćenim žilama. Također, bol je prisutan, iako stupanj boli nije uvijek povezan s težinom ozljede. Očito je iskrivljenje tjelesnog tkiva, iako u nekim slučajevima ostaje pričvršćeno mišićima, tetivama, kostima ili kožom, piše Humanitas Research Hospital.
- U slučaju slučajne amputacije uda, prioritet broj jedan je nazvati hitnu pomoć. To je bitno za pravodobno ponovno pričvršćivanje uda kako bi se izbjegle bilo kakve komplikacije.
- U međuvremenu, njega ozlijeđenog dijela tijela je vitalna. Na ranu se mora pritisnuti gaza ili čista tkanina, a ako kojim slučajem krv prodre kroz tkaninu, treba upotrijebiti i drugu tkaninu bez micanja prve.
- Podvez ili neki drugi pribor često se koristi za kontrolu venske i arterijske cirkulacije, iako bi trebao biti rezerviran za teže slučajeve i primjenjivan samo u slučajevima kada se može ispravno koristiti.
- Amputirani dio tijela potrebno je isprati čistom vodom kako bi se uklonila sva prljavština, zamotati u čistu tkaninu, staviti u plastičnu vrećicu i staviti u posudu s ledom. Hlađenje odsječenog dijela očuvat će ga sigurnim za ponovno pričvršćivanje oko 18 sati, čime se osigurava preživljavanje uda.
- Također je važno zapamtiti da morate poduzeti korake kako biste spriječili da ozlijeđena osoba padne u šok.
- Ozlijeđenog treba udobno smjestiti kako bi se izbjegla bilo kakva nelagoda i pokriti ga dekom kako bi mu bilo toplo.
- Treba provjeriti ima li dodatnih znakova ozljede koji bi mogli zahtijevati intervenciju dok ne stigne medicinska pomoć.
Što ne raditi u slučaju amputacije uda
- Ne pokušavajte vratiti dio amputiranog tkiva
- Ne stavljati podvezu, osim ako je krvarenje opasno po život
- Ne stavljati dio tijela u vodu, drugu tekućinu ili izravno na led
- Ne zanemarujte dodatne znakove ozljede koji mogu zahtijevati hitnu liječničku pomoć.