Jesu li popularne "teške" deke ili deke s utezima korisne za vaše zdravlje?
Rhonda James bila je skeptična kada je njezin suprug naručio tešku deku za nju. Ali pet minuta nakon što ju je omotala oko tijela, zanijemjela je.
"Osjećao sam se kao da me netko jako zagrlio", rekla je Rhonda, bankarica iz Charlestona.
Dok vanjske temperature padaju, deke s utezima ili teške deke mogu biti popularan izbor ako se želite dobro ugrijati. Neki ljudi kažu da im dodatni pritisak pomaže da se smire i brže zaspu, piše New York Post.
Ali istraživanja o učinkovitosti ovih deka su ograničena. Evo što trebate znati.
Što je teška deka?
Teške deke dolaze s dodatnom težinom u obliku staklenih perli, kuglica, pamuka ili drugog punjenja. Znanstvenici nisu točno proučavali kako deke funkcioniraju, ali imaju nekoliko ideja.
Težina deke može smiriti reakciju mozga na "borbu ili bijeg", rekao je dr. Neal Walia, stručnjak za medicinu spavanja na UCLA Health. "Ravnomjerno raspoređena težina na vama govori vašem tijelu, 'Hej, u mirnom ste okruženju'", rekao je.
Dodatni pritisak također može signalizirati mozgu da oslobodi ono što se zove hormon ljubavi, također poznat kao oksitocin. Proizvodi se tijekom vezivanja i maženja, a također može smanjiti anksioznost, rekao je Walia.
Kako koristiti tešku deku?
Za većinu zdravih odraslih osoba, stručnjaci kažu da izaberu deku koja iznosi oko 10 % njihove tjelesne težine. Dakle, osoba od 68 kg može se odlučiti za deku od 6,8 kg.
Teške deke se ne preporučuju za bebe ili malu djecu jer bi mogle ometati njihovo kretanje i disanje.
Osobe s apnejom za vrijeme spavanja, poremećajima spavanja ili respiratornim problemima trebaju se posavjetovati s liječnikom prije korištenja teške deke.
Deke nisu za svakoga i svaka osoba na drugačiji način izvlači ono najbolje iz svoje deke. Naprimjer, nekima pod ovim dekama može biti prevruće tijekom toplijih mjeseci.
Lucy Taylor, slobodna spisateljica iz Walesa, koristi svoju deku da bi lakše zaspala kada njezina anksioznost naglo poraste tijekom zime.
"Ako mi je tijelo opušteno, moj um slijedi taj primjer", rekla je.
Mogu li teške deke poboljšati san?
Ne postoji puno istraživanja o tome djeluju li doista ove deke, a studije koje postoje usmjerene su na male skupine. Većina studija ne fokusira se na prosječnog "spavača". Umjesto toga, istražuju mogu li teške deke pomoći osobama s kroničnim problemima spavanja, mentalnim bolestima ili razvojnim poremećajima.
Postoje neki nagovještaji da teške deke mogu pomoći kod anksioznosti, kronične boli i boljeg sna. Ali istraživanja nisu konkretna.
Studija koja je uključivala 120 osoba s nesanicom otkrila je da su im teške deke pomogle da bolje spavaju u usporedbi s običnim dekama. Drugo istraživanje u kojem je sudjelovalo 67 djece s autizmom otkrilo je da teška deka uopće nije utjecala na njihov san – no djeca i njihovi roditelji više su je voljeli od obične deke.
I treća studija s 94 odrasle osobe s kroničnom boli otkrila je da teža deka nije utjecala na njihov san, ali je bila bolja u smanjenju boli u usporedbi s običnom.
Iako još nema čvrstih dokaza koji bi potkrijepili prednosti ovih deka, stručnjaci za spavanje kažu da nema štete ako ih isprobate u slučaju da ste voljni uložiti malo više novaca u deku.
Dr. Daniel Barone, stručnjak za medicinu spavanja u Weill Cornell Medicine, predlaže tešku deku svojim pacijentima nakon drugih tradicionalnih terapija i lijekova.
"Ako ne boli, a može pomoći, vrijedi pokušati", rekao je.