Izloženost "vječnim kemikalijama" može povećati rizik od dijabetesa tipa 2 - upozoravaju znanstvenici
Tim znanstvenika proveo je ciljano istraživanje unutar većeg medicinskog projekta koji prati zdravlje tisuća ljudi. Istraživanje je provedeno koristeći BioMe – veliku bazu podataka povezanu s elektroničkim zdravstvenim kartonima, koja sadrži informacije o više od 70 000 pacijenata koji su od 2007. godine potražili liječničku pomoć u bolnici Mount Sinai u New Yorku. Rezultati su objavljeni u časopisu eBioMedicine.
Na temelju dostupnih podataka, istraživači su analizirali 180 osoba kojima je nedavno dijagnosticiran dijabetes tipa 2 te ih usporedili s 180 osoba sličnih karakteristika koje nemaju dijabetes. Svi sudionici su bili usklađeni na temelju dobi, spola i podrijetla.
Znanstvenici su pomoću uzoraka krvi analizirali razine PFAS-a – skupine kemikalija koje se koriste u svemu, od neprijanjajućeg posuđa, tapeciranog namještaja otpornog na mrlje do vodootporne odjeće. Otkrili su da su više razine tih kemikalija u krvi povezane sa značajno većim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 u budućnosti.
Točnije, svako povećanje razine izloženosti PFAS kemikalijama bilo je povezano s 31 posto većim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2. Znanstvenici su također otkrili da bi ta povezanost mogla biti posljedica metaboličkih nepravilnosti u biosintezi aminokiselina i metabolizmu lijekova, što bi moglo pomoći u objašnjavanju kako PFAS utječe na sposobnost tijela da regulira šećer u krvi.
"PFAS su sintetske kemikalije otporne na toplinu, ulje, vodu i mrlje, a nalaze se u bezbrojnim svakodnevnim proizvodima", rekao je Vishal Midya, doktor znanosti i statistike, glavni autor studije te docent na Odjelu za medicinu okoliša na Icahn School of Medicine u bolnici Mount Sinai.
"Budući da se ne razgrađuju lako, PFAS-i se nakupljaju u okolišu - i u ljudskom tijelu. Naše istraživanje jedno je od prvih koje analizira kako ove kemikalije mogu poremetiti metabolizam tijela i na taj način povećati rizik od dijabetesa."
Nalazi ovog istraživanja dodatno naglašavaju koliko je važno spriječiti izloženost PFAS kemikalijama kako bi se zaštitilo javno zdravlje i koliko je ključno istražiti potencijalne načine na koje te tvari utječu na ljudski metabolizam.
"Ovo istraživanje koristi ekspozomski okvir za karakterizaciju utjecaja na okoliš i povezanih metaboličkih promjena koje doprinose razvoju dijabetesa tipa 2 u ranjivim populacijama SAD-a", rekla je Damaskini Valvi, dr. med., magistrica javnog zdravstva, glavna autorica istraživanja i izvanredna profesorica javnog zdravstva i medicine okoliša na Medicinskom fakultetu Icahn na Mount Sinai.
"Rezultati nam mogu pomoći u osmišljavanju učinkovitijih intervencija za ranu prevenciju dijabetesa tipa 2 u budućnosti, uzimajući u obzir izloženost pojedinaca kemikalijama iz okoliša, zajedno s drugim dobro poznatim genetskim, kliničkim i čimbenicima načina života koji su povezani s razvojem dijabetesa."
Sve više istraživanja sugerira da su PFAS faktor rizika za nekoliko kroničnih bolesti, poput pretilosti, bolesti jetre i dijabetesa.
Znanstvenici su pozvali na daljnja istraživanja ekspozoma, integrirajući podatke o okolišu s genetskim podacima kako bi bolje razumjeli kako izloženost okolišu utječe na ljudski metabolizam i doprinosi kroničnim bolestima, piše Medical Xpress.
Također pozivaju na veće studije koje će obuhvatiti širu populaciju, prateći ljude tijekom cijelog životnog razdoblja — od začeća pa sve do starije dobi — kako bi se bolje razumjeli utjecaji okoliša na zdravlje tijekom različitih životnih faza i posebno u osjetljivim životnim razdobljima.