7 izvrsnih domaćih recepata protiv anemije
Željezo se dvostruko brže troši noću
"Menstrualnim krvarenjima gubi se oko 30 mg željeza po ciklusu, a trudnice su posebno ugrožena skupina jer one svoje zalihe željeza dijele s plodom", kaže nutricionistica Nataša Šoštarić. Željezo u krvi se dvostruko brže troši noću pa bi na počinak trebala krenuti barem sat vremena prije ponoći i spavati 7 do 8 sati. Protiv krvnog poremećaja poput anemije učinkovito se bori ne samo tabletama, nego i prehranom bogatom željezom. Željezo se najbolje apsorbira na prazan želudac, no mnoge osobe to ne mogu podnijeti pa ga uzimaju s hranom.
Vitamin C pomaže apsorpciju željeza i bitan je za proizvodnju hemoglobina. Iako se željezo može pronaći u raznoj hrani, njegova dostupnost organizmu varira. Tijelo ne apsorbira lako željezo - ovisno o tome nalazi li se željezo u hem ili non-hem obliku. Hem oblik željeza nalazi se u crvenome mesu, ribi i peradi te se mnogo lakše apsorbira od non-hem željeza, koje se nalazi u voću, povrću, grahu, orasima i žitaricama.
Hrana bogata željezom
"U hranu bogatu željezom ubrajamo crveno meso (jetrica imaju najviše željeza), ribu, perad, jaja (žumanjak), zeleno lisnato povrće (špinat, brokula), mahunarke (grašak i grah), slanutak, bademe, marelice, šipak, datulje, grožđice, smokve te sok od cikle. U sezoni jedi bobičasto voće, šljive i crno grožđe, a protiv anemije pomaže i kupinovo vino", govori mag. nutricionizma Sandra Marić Bulat.
Od biljaka, kopriva je najvažnija u borbi protiv anemije jer sadrži željezo i vitamin C te enzim sekretin koji utječe na povećanje crvenih krvnih stanica. Spremajte je kao varivo, pitu ili "na lešo" kao špinat. "Preslica pak sadrži minerale, povećava broj leukocita i obnavlja eritrocite, čime jača imunitet i zaustavlja sva unutarnja krvarenja, a trputac sadrži željezo i vitamin C te je jak prirodni antibiotik. Kupinov list u čajnoj mješavini, isto kao i zreli plodovi u prehrani, izvrsni su za poboljšanje krvne slike zbog vitamina C, a djeluje protiv upala crijeva i krvarenja iz želuca. Dobri su i maslačak, stolisnik, ružmarin, kadulja te majčina dušica", kaže fitoterapeutkinja Maja Žalac, stručna suradnica portala Naturala.hr.
Top sedam
- Ljekoviti čaj protiv anemije
- Pomiješaj koprivu, list kupine, metvicu, stolisnik, preslicu, šipak, list maslačka, ružmarin i list šumske jagode u jednakimnomjerima. Kuhaj dvije žlice u litri vode tri minute pa procijedi.
- Željezne kuglice
- Veliku žlicu goji bobica, 3 šake grožđica, šaku badema, oraha i lješnjaka te 2 do 3 žlice sirovog kakaa u prahu stavi u sjeckalicu.
Smjesu oblikuj u kuglice, savjetuje fitoterapeutkinja Žalac.
- Svježi sok od koprive
- U sokovniku ili u stroju za meso iscijedi sok iz svježeg lišća koprive. Pij svjež jer bi stajanjem mogao fermentirati.
Svaki dan ujutro treba uzeti 15 ml žlice soka od koprive u pola čaše vode.
- Med od kestena i limunada
- U čaj ili limunadu dodaj med od kestena, šumski ili livadni med, koji su bogatiji mineralima, pa tako i željezom. Limun je bogat C vitaminom koji olakšava resorpciju željeza iz crijeva u krvotok.
- Crna rotkva
- Za svježi sok rotkvu oguli, naribaj i iscijedi sok. Uobičajena doza je 100 do 150 ml u više manjih doza, tijekom četiri-pet dana, nakon čega treba napraviti pauzu. Ne soliti jer je tada štetna.
- Zelena bomba
- Sok od 1 naranče, nekoliko listova mlade blitve, 1 dcl bademova mlijeka i žličicu meda ubaci u blender te dobro izblendaj. Prelij u čašu, dodaj nekoliko kockica leda i popij svježe. Smoothie nemoj piti više od jedanput na dan, savjetuje nutricionistica.
- Sirup od koprive
- Uzmi četiri-pet žlica suhog lista koprive. Prelij s 200 ml kipuće vode i ostavi da odstoji 10 minuta. Procijedi, dodaj 250 ml tamnijeg meda i 1 žlicu limunova soka. Spremi sirup u čistu staklenu bočicu i drži u hladnjaku. Djeca piju 1 do 3 žličice, a odrasli 2 do 3 velike žlice dnevno, kaže fitoterapeutkinja, dipl. ing.
agr. Maja Žalac, stručna suradnica portala Naturala.hr.
Doznaj koju dijetu za mršavljenje možeš prakticirati, ako imaš anemiju.