Dijabetes i hipertenzija glavni uzroci kronične bubrežne bolesti
Kronična bubrežna bolest je tiha epidemija koja godinama prolazi ispod radara, redovito se ta bolest primarno povezuje s dijalizom i transplantacijom, no tek jedan od pet bolesnika s kroničnom bubrežnom bolesti uspije doživjeti taj stadij jer većina umire prijevremenom smrću od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih posljedica, istaknula je Sabljar-Dračevac.
Predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju Bojan Jelaković rekao je da je kronična bubrežna bolest češća nego šećerna bolest i da je rizik infarkta veći uz kroničnu bubrežnu bolest nego što je uz šećernu bolest. A samo šest posto ljudi zna da ima kroničnu bubrežnu bolest, upozorio je. O tome se treba govoriti cijelu godinu, a ne samo na Svjetski dan bubrega, istaknuo je, piše HINA.
Kronična bubrežna bolest peti vodeći uzrok smrti u svijetu
Rano otkrivanje omogućuje pravovremeno liječenje bolesti te smanjuje i sprječava pobol i smrtnost. Ipak, smrtnost povezana s bubrežnom bolesti nastavlja rasti iz godine u godinu te se predviđa da će do 2040. kronična bubrežna bolest biti peti vodeći uzrok smrti u svijetu.
Tijekom posljednja tri desetljeća, napori u liječenju kronične bubrežne bolesti usredotočeni su na pripremu i provedbu nadomjesne bubrežne terapije. Međutim, nedavna terapijska otkrića nude dosad neviđene mogućnosti sprečavanja ili odgađanja bolesti i ublažavanja komplikacija kao što su kardiovaskularne bolesti i zatajenje bubrega, čime se u konačnici produžuje trajanje i poboljšava kvaliteta života osoba koje boluju od kronične bubrežne bolesti.
Iako bi spomenute nove terapije trebale biti univerzalno dostupne svim pacijentima, u svakoj zemlji i svakom okruženju, prepreke kao što su nedostatak osviještenosti o kroničnoj bubrežnoj bolesti, nedovoljne spoznaje o novijim terapijskim strategijama ili nedovoljno povjerenje u iste, nestašica specijalista za bolesti bubrega i troškovi liječenja doprinose velikim razlikama u pristupu liječenju, osobito u zemljama s niskim i srednjim prihodima, ali i u nekim okruženjima s visokim prihodima. Te nejednakosti naglašavaju potrebu podizanja svijesti o kroničnoj bubrežnoj bolesti i izgradnje kapaciteta radne snage u zdravstvu, navodi HZJZ.
Što je kronična bubrežna bolest?
Kronična bubrežna bolest česta je bolest koja se definira kao poremećaj u građi i funkciji bubrega koji traje dulje od tri mjeseca i koji dovodi do stanja u kojem bubrezi gube sposobnost uklanjanja otpadnih produkata metabolizma i viška tekućine iz organizma. Riječ je o dugotrajnom i progresivnom slabljenju bubrežne funkcije.
Što uzrokuje kroničnu bubrežnu bolest?
Vodeći uzroci bubrežne bolesti jesu šećerna bolest i povišeni arterijski tlak, a porast kronične bubrežne bolesti u populaciji može se objasniti starenjem populacije, porastom šećerne bolesti, neregulirane hipertenzije i pretilosti, prekomjernim i nekontroliranim trošenjem nesteroidnih protuupalnih lijekova te izloženošću raznim toksinima iz okoliša.
Prema broju umrlih u 2022. godini u Hrvatskoj, bolesti sustava mokraćnih i spolnih organa na devetom su mjestu s 1 581 umrlih osoba, od toga je 787 osoba umrlo zbog bubrežnog zatajenja.
Vodeći se procjenama da 10 % odrasle populacije u svijetu ima određeni stupanj kronične bubrežne bolesti, procjenjuje se da u Hrvatskoj od kronične bubrežne bolesti boluje do 300 000 osoba.
Preporuke HZJZ-a kako spriječiti pojavu i progresiju kronične bubrežne bolesti:
- Krećite se – živite aktivnim životom.
- Redovito kontrolirajte šećer u krvi.
- Redovito kontrolirajte krvni tlak.
- Jedite zdravu hranu, održavajte optimalnu tjelesnu težinu i smanjite unos soli na 5 grama dnevno.
- Uzimajte odgovarajuću količinu tekućine.
- Ne pušite.
- Ne uzimajte nesteroidne protuupalne lijekove (lijekove protiv bolova) u pretjeranim količinama i bez preporuke liječnika.
- Provjerite funkciju svojih bubrega ako imate jedan ili više rizičnih čimbenika: šećernu bolest, visoki krvni tlak, prekomjernu tjelesnu težinu ili ako je netko u vašoj obitelji liječen zbog kronične bubrežne bolesti.