Nuspojave cjepiva protiv koronavirusa do sada zabilježene
Naručena su cjepiva AstraZeneca, Johnson&Johnson, Pfizer i Moderna, koja zbog velike potražnje stižu na kapaljku. Prijave sumnji na nuspojave cjepiva zaprimaju i prate Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), kojih je do sada zaprimljeno oko 1000.
"Najčešće prijavljene nuspojave odnosile su se na lokalne reakcije, odnosno bol, oticanje i crvenilo na mjestu primjene cjepiva, zatim glavobolju, povišenu tjelesnu temperaturu, umor, slabost, bol u mišićima, zimicu/tresavicu i mučninu. Riječ je o očekivanim nuspojavama, koje se često javljaju, slične su nuspojavama drugih cjepiva te su najčešće blagog do umjerenog intenziteta i prolaze spontano kroz nekoliko dana ili uz primjenu simptomatske terapije (primjerice, hladni oblozi, lijekovi sa snižavanje povišene tjelesne temperature i lijekovi protiv bolova)", izvještava HALMED.
Kada je riječ o ozbiljnim nuspojavama najčešće su zabilježene reakcije preosjetljivosti koje su se manifestirale kao osip ili svrbež nedugo nakon primjene cjepiva, no primjenom antialergijskih lijekova u svim je slučajevima došlo do oporavka. Radilo se o odraslim osobama mlađe do srednje životne dobi. Također, rjeđe su zabilježene reakcije paralize lica odnosno periferne slabosti jedne strane lica. Ove reakcije obično su povezane s otokom tkiva koji pritišće živac i najčešće je riječ o prolaznom stanju, otkriva HALMED.
Dosad je zabilježeno 1029 nuspojava na cjepivo, a primili su ukupno pet prijava sumnji na nuspojave sa smrtnim ishodom. Za tri je zaključeno kako smrt nije imala veze s ranije primljenim cjepivom, dok kod još dva slučaja povezanost zbog manjka dokumentacije nije moguće ocijeniti. U prva tri slučaja riječ je bila o starijim osobama s teškim zdravstvenim stanjem, a kao uzrok smrti utvrđeno je zatajenje srca. Dokumentacija se, čeka za 91-godišnju ženu, kojoj su tri dana nakon cijepljenja otekli desna strana lica i ruka te je hospitalizirana. U nadopuni prijave tih nuspojava navedeno je da je starica preminula tri tjedna nakon cijepljenja, a za još jednu osobu, za koju je dokumentacija uz prijavu također bila nedovoljna čeka se da se ustanovi tijek događaja.
Dosad je u Hrvatskoj jednom dozom cijepljeno 77.245 građana, a dvjema dozama njih 58.511, pa je tako potrošeno ukupno 194.267 doza cjepiva.
Koje su reakcije na cjepivo uobičajene i koje su nuspojave moguće?
Normalno je imati određene reakcije nakon cijepljenja od kojih se ističu crvenilo, oteklina ili bol oko mjesta uboda. Umor, vrućica, glavobolja i bol udova također nisu rijetka pojava u prva tri dana nakon cijepljenja. To su normalne, blage reakcije cjepiva i obično se smiruju nakon nekoliko dana. Takve reakcije pokazuju da cjepivo djeluje odnosno stimulira imunološki sustav, a tijelo stvara antitijela protiv infekcije. U skladu s tim, zabilježene su i takve tipične reakcije cijepljenja nakon primanja cjepiva BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca i ruskog Sputnik V, koja su već u uporabi diljem svijeta.
Rijetko ozbiljne nuspojave
Uz tipične reakcije cijepljenja, zabilježeni su i pojedinačni slučajevi ozbiljnijih nuspojava nakon cijepljenja, poput blažih alergijskih reakcija i anafilaktičkih šokova. No, to su iznimno rijetki slučajevi. Sveukupno, prema Europskoj agenciji za lijekove (EMA), američkoj Upravi za hranu i lijekove (FDA) i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO); odobrena cjepiva su sigurna, u suprotnom, ne bi odobrili cjepiva.
Cjepivo BioNTech-Pfizer
Tijekom faze odobrenja nije se dogodio nijedan slučaj pojave ozbiljnih nuspojava na cjepivo BNT162b2 koje su razvile tvrtke BioNTech iz Njemačke i Pfizer iz SAD-a. Normalne reakcije cijepljenja poput umora i glavobolje bile su rjeđe i slabijeg intenziviteta u starijih bolesnika. Međutim, nekoliko je pacijenata imalo ozbiljnu alergijsku reakciju odmah nakon injekcije. Jedan pacijent u SAD-u i dva Britanca imala su u anafilaktički šok povezan s crvenilom kože i otežanim disanjem. Budući da ove osobe nisu imale prethodne bolesti ili nisu prijavile da su alergične na određene sastojke cjepiva, Britanska regulatorna agencija za lijekove i zdravstvene proizvode (MHRA) posebno je upozorila ljude koji su alergični na određene sastojke cjepiva ili su već pretrpjeli anafilaktički šok.
Cjepivo Moderna
Cjepivo mRNA-1273 američke tvrtke Moderna također je cjepivo na genskoj osnovi koje je u principu vrlo slično onom iz BioNTech / Pfizer. Tijekom kliničkih ispitivanja, sudionici su dobro podnosili cjepivo te su uobičajene reakcije cijepljenja bile samo blage ili umjerene i nikako dugotrajne. Gotovo 10 % cijepljenih s mRNA-1273 doživjelo je normalne reakcije poput umora, prema privremenom izvješću neovisnog nadzornog odbora.
Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i procjeni dokumentacije od 4.041.396 doza cjepiva koja su primijenjena između 21. prosinca 2020. i 10. siječnja 2021, zabilježeno je ukupno 108 alergijskih reakcija, 10 pacijenata ušlo u anafilaktički šok. CDC je izvijestio da niti jedna alergijska reakcija nije dovela do smrti. Vrlo mali broj ljudi koji su primili cjepivo Moderna doživio je paralizu facijalnog živca. Međutim, još uvijek je nejasno jesu li ove reakcije zapravo povezane s ključnim sastojkom cjepiva. Moguće je da nuspojave nije pokrenula mRNA, već lipidne nanočestice koje služe kao nositelji mRNA, a tijelo ih kasnije razgrađuje. Privremeni slučajevi paralize lica javljali su se pojedinačno tijekom kliničkih ispitivanja cjepiva BioNTech / Pfizer i Moderna, ali i tijekom tekućih cijepljenja u Izraelu.
Cjepivo AstraZeneca
U britansko-švedskoj tvrtki AstraZeneca incident tijekom kliničkih ispitivanja u rujnu izazvao je pomutnju jer je jedna osoba nakon cijepljenja pretrpjela upalu leđne moždine. No, stručni odbor je utvrdio da upala vjerojatno nije povezana s cijepljenjem. AstraZeneca je imala samo tipične nuspojave poput boli na mjestu injekcije, bolova u mišićima, glavobolje i umora. Također, reakcije na cjepivo bile su rjeđe i blaže u starijih ljudi.
Rusko cjepivo Sputnik V
Hrvatska Vlada razmišlja o kupnji ruskog cjepiva iako ga Europska komisija nije još odobrila. Što će bit s tim planom tek ćemo vidjeti. Već u kolovozu 2020. u Rusiji je odobreno vektorsko cjepivo Gam-COVID-Vac (Sputnik V), ali bez čekanja na ispitivanja faze III koja uključuju desetke tisuća ispitanika. Sputnik V koristi dva različito modificirana adenovirusa (rAd26-S i rAd5-S). Širom svijeta postoje značajne rezerve cjepiva koje je razvio Istraživački centar Gamaleja u Moskvi obzirom da je ruska vlada izdala odobrenje za hitnu upotrebu nakon ispitivanja faze II. Nadalje, znanstvenici koji su pregledavali studiju izrazili su zabrinutost zbog moguće manipulacije podacima. Ipak, Sputnik V već se koristi ne samo u Rusiji, već i u mnogim drugim zemljama, uključujući Bjelorusiju, Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), Indiju, Brazil i Argentinu. Prema ruskom ministarstvu zdravstva, do sada su registrirane uobičajene reakcije cijepljenja, poput glavobolje ili vrućice. U Argentini su se tipične reakcije cijepljenja dogodile kod 317 od ukupno 32.013 cijepljenih osoba.
Nije bilo izvještaja o ozbiljnim nuspojavama nakon cijepljenja protiv Sputnika V. Prema izvješću Reutersa, 52 % od 3040 ruskih liječnika i ostalih zdravstvenih djelatnika izjavilo je u istraživanju koje je provela mobilna aplikacija "Doctor's Handbook", da se ne namjeravaju cijepiti Sputnikom V zbog nedovoljnih podataka.
Odluka hoće li se netko cijepiti temelji se na procjeni rizika i koristi, rekao je Christian Bogdan, ravnatelj Instituta za kliničku mikrobiologiju, imunologiju i higijenu Sveučilišne bolnice Erlangen, koji je ujedno i član Stalnog odbora za cijepljenje. "Ako starija osoba ima 20 % šanse da umre od infekcije koronavirusom, a istodobno rizik od ozbiljne nuspojave cijepljenja iznosi 1: 50 000 ili čak manje, prihvatio bih taj rizik", rekao je. Zasad nedostaje informacija o rijetkim, moguće ozbiljnim nuspojavama.
Trenutno nema dovoljno podataka za procjenu je li cjepivo sigurno za djecu i trudnice. Kad su djeca u pitanju, Bogdan je rekao da se ne smiju cijepiti. Rizik od smrti od COVID-19 blizu je nuli, a pred njima je još jako dug život. Prema Bogdanu, na temelju trenutnih podataka, žene koje su trudne ili doje također se ne bi trebale cijepiti iz predostrožnosti. Preporuka Američkog centra za kontrolu bolesti (CDC) međutim ne isključuje cijepljenje trudnica ili dojilja mRNA cjepivima nakon liječničkog pregleda i konzultacija.