Prijeti pandemija Alzheimerove bolesti!

7. i 8. prosinca 2015. u Zagrebu se održava Prva edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti, EDUKAL 2015, koju organizira Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest
Vidi originalni članak

180 liječnika razmijenit će iskustva

Ova konferencija okupit će oko 180 liječnika, socijalnih radnika, psihologa, medicinskih sestara i tehničara i drugih profesionalaca koji se svakodnevno susreću s problemima demencije kako bi razmijenili iskustva i stekli nova praktična znanja potrebna u borbi protiv Alzheimerove bolesti koja poprima razmjere pandemije.

Uz ostalo, cilj konferencije je poslati poruku donositeljima javno zdravstvenih politika o potrebi isticanja demencije kao prioritetnog javno zdravstvenog problema i stvaranja demenciji prijateljskog društva. Pokrovitelji EDUKAL-a 2015. su Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske, Gradska skupština Grada Zagreba i Grad Zagreb, a uz ostale ju podržavaju Svjetska i Europska federacija za borbu protiv Alzheimerove bolesti.

10 simptoma Alzheimerove bolesti

  • Poremećaj pamćenja: razvija se postupno, a najviše se zaboravljaju događaji koji su se nedavno dogodili.
  • Poteškoće u izvršavanju svakodnevnih aktivnosti: održavanje osobne higijene, poteškoće u snalaženju u stanu ili na ulici, trgovini, stalno zametanje sitnih stvari – ključeva, naočala i sl.
  • Poteškoće govora, čitanja i pisanja: zaboravljanjem riječi u svakodnevnom govoru, zamjena istih riječi nekim sličnim riječima, izgovoreno je nerazumljivo, nema svrhu niti smisao ili se osoba često služi podjednakim odgovorima – frazama.
  • Gubitak prostorne i vremenske orijentacije: ne može se sjetiti koji je mjesec, dan ili godina, koje godišnje doba, ne snalazi se na od ranije poznatim mjestima.
  • Pogrešne procjene i odluke: ne razlikuje vrijednost novca, neprimjereno se oblači u odnosu na godišnje doba.
  • Poremećaj apstraktnog mišljenja: nemogućnost ispunjavanja nekog formulara, nerazumijevanje pojmova „rođendan“, „ljubav“, „pravednost“.
  • Učestalo gubljenje stvari, ostavljanje stvari na neuobičajenim mjestima, često traženje stvari po džepovima.
  • Promjene raspoloženja i ponašanja: izmjena ponašanja u smislu nemira, nervoze, ljutnje s naglom promjenom na preveliku smirenost i nezainteresiranost za događanje oko sebe, bezrazložna tuga i plakanje s izmjenom dobrog raspoloženja i smijeha.
  • Promjena osobnosti: pretjerana sumnjičavost, optuživanje okoline za krađu novaca, otuđivanje stvari, strah od prisutnosti drugih osoba koje ne prepoznaje, strah od svega u okolini, ljubomora, nepovjerenje.
  • Gubitak koncentracije i interesa za socijalne aktivnosti, potpuna nezainteresiranost, osjećaj napuštenosti i osamljenosti.

Više informacija potraži na stranici www.edukal.alzheimer.hr.

Posjeti missZDRAVA.hr