40 zdravih ljetnih savjeta
1. savjet: Ljeti je, zbog visokih temperatura, organizmu potreban povišen unos vode. Dnevno ti je potrebno između dvije i tri litre vode, a pritom je najbolja izvorska voda jer je zaštićena od svih onečišćenja. Odrasle osobe trebale bi piti osam čaša vode dnevno. Drugi pristup izračunavanju dnevno potrebne količine vode je prema unosu kalorija, a pravilo kaže da je za svakih unesenih 1000 kcal potrebno oko 1000 ml vode. Zdrava Krava ti savjetuje da ne izlaziš van bez bočice vode u svojoj torbi!
2. savjet: Kada krećeš na putovanje tijekom vrućih ljetnih dana, ne zaboravi ponijeti voće: banane, grožđe, jabuke, suho voće ili orašaste plodove. Svakom putniku osiguraj dovoljno vode koju treba piti češće, ali u malim gutljajima. Prije odlaska na put preporučuje se lagan i lako probavljiv obrok, a svakako izbjegavaj tešku, masnu i preslanu hranu, te hranu koja napuhava. Također izbjegavaj piletinu, puretinu, ribu, jaja i majonezu. Na putovanju su dobrodošli štapići, nemasni krekeri i sjemenke.
3. savjet: Ljeto je vrijeme kada nas okružuje puno pčela, osa, paukova, komaraca i drugih bubica. Sljedeća eterična ulja odbijaju insekte: cedar, ruža geranija, čempres, eukaliptus, klinčić, citronela, limun trava. Izbjegavaj upotrebu sintetskih preparata za zaštitu od kukaca. Isprobaj sljedeću mješavinu: pomiješaj po 8 kapi od svakog eteričnog ulja – ružmarin, naranča, pepermint, eukaliptus i citronela sa 100 ml baznog ulja. Ako ti se više sviđa raspršivač u spreju, umjesto baznog ulja upotrijebi sok aloe vere.
4. savjet: Uz kožu, oko je organ najizloženiji suncu te jednako trpi posljedice ultraljubičastih zračenja. Izaberi zaštitne naočale primjerena oblika da što manje moguće propuštaju ultraljubičaste zrake pa tako i sa strane te odozdo (refleksije od vodenih površina i sl.) Posebnu pozornost posveti kvaliteti stakala sunčanih naočala te kupuj samo one s valjanom deklaracijom - pitaj svog oftalmologa i optičara za savjet. Ne gledaj u sunce i ne zaboravi da i voda reflektira zrake štetne za tvoje oči.
5. savjet: Ljeti su naša stopala izložena pogledima više nego zimi, pa nije ni čudno da tada počinjemo više o njima misliti. Ali, ljeti se javljaju dodatni problemi, prvenstveno pojačano znojenje nogu, što nekim osobama može predstavljati veliku brigu. Tako vlažna stopala predstavljaju podlogu za razvoj gljivičnih infekcija između prstiju nogu, na tabanima kao i na noktima stopala. Kako bi izbjegla gljivična oboljenja stopala potrebno je prati noge najmanje jednom dnevno, temeljito posušiti noge nakon pranja, izbjegavati hodati bosa po bazenima i ne posuđivati tuđu obuću i čarape. Preporučljivo je češće mijenjati cipele, kako bi se osušile i oslobodile bakterija.
Savjeti od 12. do 18.
12. savjet: Zabluda je da je hladno pivo odlično ljetno osvježenje. Mnogi posežu za hladnim pivom kao osvježenjem tijekom vrućih ljetnih dana. Međutim, konzumacija alkohola ne preporučuje se tijekom nesnosnih vrućina, budući da alkohol dodatno dehidrira tijelo. Opet je ključno umjereno i odgovorno posezanje za pivom. Ipak će najbolje prijati uz večernja ljetna opuštanja!
13. savjet: Obavezno isperi kosu nakon kupanja u moru, jer sol dodatno isušuje kosu, koja je ljeti, jednako kao i koža, izložena nepovoljnom utjecaju sunca. Koristi blage šampone, i to svaki drugi dan, a inače ispiri sol samo običnom vodom. Za potpunu zaštitu, isprobaj proizvode za kosu s UV filterima i antioksidansima.
14. savjet: Eterično ulje peperminta ima umirujuće djelovanje na želudac te je odlično za olakšavanje tegoba koje prate putovanja (nadutost, mučnina, glavobolja). Ukoliko se pojavi neki od navedenih tegoba, nanesi 1-2 kapi eteričnog ulja peperminta na maramicu pa udahni nekoliko puta. Kod izraženijih problema možeš pomiješati 1-2 kapi eteričnog ulja peperminta ili đumbira sa žličicom baznog ulja i masirati područje želuca u smjeru kazaljke sata.
15. savjet: Odlazak na plažu ne mora nužno značiti da je svaka šminka suvišna. Možeš se odlučiti za jedan adut. To može biti samo vodootporna maskara ili izraženiji ruž za usne. Ruž za usne možeš koristiti i kao rumenilo. Uz lijepo počešljanu kosu i uređene i nalakirane nokte, neće izostati glamurozni izgled na plaži.
16. savjet: Začini ljeto metvicom (izvrsna u hladnom zelenom čaju, s mahunama, u juhama, voćnim salatama i s crnom čokoladom), bosiljkom (s tofuom, cous-cousom, rajčicom, u namazima i s tjesteninom) i drugim svježim začinskim travama. Osim odličnog mirisa i okusa ojačat će i probavu te zaštititi te od infekcija.
17. savjet: Bolest kretanja je vrlo česta u djece, a vjerojatno je uzrokovana preosjetljivošću, odnosno neprimjerenim odgovorom središnjeg živčanog sustava na podražaj kretanja. Kako bi se spriječila dehidracija djeteta na putovanju, koja može biti posljedica jačeg povraćanja, unutar 3 sata prije putovanja djetetu treba dati lagani i nemasni obrok i za put pripremiti dovoljno tekućine. Tijekom puta djetetovu pažnju zaokupi razgovorm ili glazbom, ali izbjegavaj videoigre, čitanje, pisanje i slično. Uz prethodnu konzultaciju s liječnikom, možeš djetetu dati i lijek koji smanjuje probleme bolesti kretanja.
18. savjet: Ljeti pij barem 2 litre tekućine dnevno, kako bi mokrenjem ispirao bakterije iz mokraćne cijevi i iz mokraćnog mjehura te spriječio njihovo umonožavanje i razvoj upala. Nakon kupanja nemoj dugo ostajati u mokrim kupaćim gaćama, a ako si sklon ljetnim ljubavnim avanturama, svakako koristi kondom.
Savjeti od 26. do 32.
26. savjet: Ljetno kupanje može biti neugodno za osobe koje nose kontaktne leće, pročitaj na što trebaš paziti: izbjegavaj odlazak u bazen s kontaktnim lećama, a ukoliko to činiš koristi isključivo jednodnevne leće, imaj uz sebe kvalitetne kapljice kao nadomjestak za očne suze u suhim i klimatiziranim prostorima, te na vjetru i u prašini, ne gledaj u sunce i ne zaboravi da i voda reflektira zrake štetne za tvoje oči, primjetiš li crvenilo, sekreciju, preosjetljivost na svjetlo koja ne prolazi, nego se naprotiv pogoršava - posjeti liječnika.
27. savjet: Ako se dobrovoljno upuštataš u seks s neznancem, poduzmi mjere opreza radi sprečavanja bolesti, neželjene trudnoće i razočaranja ako se neplanirano zaljubiš. Pristojno odbij nastaviti uočiš li nešto neobično ili uznemirujuće na njegovom ili njenom tijelu, poput simptoma bolesti.
28. savjet: Nakon depilacije ne bi se trebala izlagati suncu oko 48 sati. Ako je u pitanju depilacija voskom mogu se javiti crvenilo i sitne točkice jer se vosak lijepi za kožu, a ne direktno na dlaku. Kod egipatske depilacije nešto je manja mogućnost crvenila i iritacije jer se šećerna pasta lijepi direktno na dlaku i čupa se u smjeru rasta dlačica, pa je manja mogućnost pucanja dlake. Nakon depilacije najbolje kožu namazati aloe vera gelom ili kremom na bazi aloe vere jer ova biljka ima umirujuće djelovanje.
29. savjet: Ako na suncu ostaneš predugo i koža ti pocrveni, eterično ulje lavande može ti biti čudesni pomagač. Lavanda je jedno od rijetkih ulja koja se mogu izravno nanositi na kožu, bez nekog baznog ulja. Izrazito umiruje kožu kod bilo kakvih iritacija, uključujući opekline od sunca, kao i rane, modrice i ubode kukaca. Pomaže kod glavoblja općenito, pa i kod onih glavobolja koje se javljaju zbog vrućine i dužeg boravka na suncu. Vrlo je opuštajuća i ublažava bolove.
30. savjet: Godišnji odmor priušti i svojoj kosi: umjesto da koristiš fen, pusti ju da se sama prirodno osuši. Ako na mokru kosu staviš neki lagani styling proizvod, poput preparata za aktivaciju kovrča, dobit ćeš jednu od najpopularnijih ljetnih frizura. Da bi imala savršenu ljetnu frizuru, nema potrebe za čestim odlascima frizeru, pod uvjetom da si u startu kvalitetno ošišana.
31. savjet: Ljute papričice, svježi đumbir, curry, papar, i drugi ''agresivni'' začini sastavni su dio svih jela vrućih klima i iako ti se možda čini da tu nema pretjerane logike s obzirom da ti začini potiču zagrijavanje organizma, oni spašavaju od nesnosnih temperatura. Stoga slobodno eksperimentiraj sa svim egzotičnim začinima dok ne pronađeš onaj koji ti najbolje odgovara aromama i svojstvom hlađenja.
32. savjet: Parfemi također izazivaju hiperpigmentacije na područjima koja su izložena svijetlu, pa se sunčeve mrlje mogu pojaviti na licu ili vratu i području oko uha, gdje se najčešće i nanose. Preporučamo ti da tijekom ljetnih mjeseci radije ne koristiš parfeme, pogotovo ako se često izlažeš sunčevim zrakama.
Savjeti od 33. do 40.
33. savjet: Ako često putuješ automobilom, dijete mora biti smješteno u auto sjedalicu i onemogućeno da samo otvara vrata ili prozor. Premda neki vozači ne vole zaustavljanja na putu, uz djecu u automobilu preporučljivo je svakih dva do tri sata napraviti pauzu. Dijete nikada nemoj ostaviti samo u automobilu, a posebice ljeti pripazi na to da često uzima vodu.
34. savjet: Ostanite tjelesno spojeni - vježbajte pilates, igrajte badminton, natječite se u boćanju za parove, ali se krećite i to po mogućnosti zajedno. Sigurno ste vidjeli starije parove kako trčkaraju u parku držeći se za ruke. Izgledali su vam malo čudno, ali i sretno. Čini se da tjelesna povezanost u bilo kojoj aktivnosti održava seksualnu iskru upaljenom.
35. savjet: Zbog pojačanog znojenja ljeti se više koriste dezodoranse i antiperspirante. Dezodoransi koče aktivnost i razvoj bakterija čime spriječavaju neugodan miris kože, a antiperspiranti djeluju na smanjenje protoka znoja, sužavajući pore znojnih žlijezda i blokirajući izvodne kanaliće znojnih žlijezda. Želiš li izbjeći svaku opasnost od toksičnog djelovanja antiperspiranata i dezodoransa, možeš koristiti ekološke preparate koji uopće ne sadrže sintetske sastojke, kao što je deo kristalni kamen mineralnog porijekla.
36. savjet: Ženama koje opetovano podliježu bakterijskim vaginozama preporuča se unos češnjaka. Češnjak, naime, djeluje kao prirodan antibiotik protiv širokog spektra bakterija, a osim što je učinkovit kada se unosi prehranom, pokazao se korisnim i kada se koristi u obliku vaginalnog supozitorija.
37. savjet: Ljeto je i vrijeme za razigranost i razbibrigu pa si treba dopustiti i povremene 'nestašluke' i neozbiljnosti kojima razbijamo ustaljene navike pa na godišnji odmor pošaljemo i onog uvijek strogog kritičara u nama. Znaš onu izreku: ako ne možeš promijeniti situaciju – promijeni percepciju! Pa i ako godišnji odmor možda i nije onakav kakav smo zamišljali ne treba ga dodatno pogoršati gunđanjem i prigovaranjem. Dakle, vježbaj dobar humor!
38. savjet: Povratak s ljetovanja pravo je vrijeme da pregledaš sumnjive madeže koji mogu uzrokovati melanom. Svakako se obrati dermatologu ako ti je neki madež nepravilnog oblika, promjena boje je najalarmantniji znak, osobito ako madež postane tamnosmeđ, siv, crn, plavičast i ako ima više nijansi boja. Takve madeže najbolje je preventivno u cijelosti kirurški ukloniti i poslati tkivo na analizu. Ne preporučuje se uklanjanje takvih madeža laserom, krioterapijom, kremama i slično.
39.savjet: Za suhu i ispucalu kožu stopala što je učestala pojava nakon ljeta. Preporučujemo ti parafinsku kupku, koja njeguje, vlaži i hrani kožu. Parafinska kupka izvodi se tako da se stopalo (ili dlan) namaže toplim tekućim parafinom, zamota se u plastičnu foliju i frotirni ručnik, radi održavanja topline, te se ostavi tako 15 minuta. Nakon tretmana koža je još 10-ak dana meka i sjajna. Pomaže čak i kod ozbiljniijih problema, kao kad koža na petama puca čak do krvi, no tada se preporučuje napraviti niz od nekoliko tretmana jednom tjedno.
40. savjet: Nakon ljetovanja dobro je otići na kozmetički tretman. Općenito cilj kozmetičkog tretmana kod aknaste kože je pomoći da nakon ljeta uspostavi ravnotežu lučenja, oporavi se od eventualnih oštećenja suncem i ojača svoje obrambene mehanizme koji će spriječiti upalne procese. Tretman se sastoji od pilinga lica i tijela, a cilj je blagim, neabrazivnim pilingom odstraniti odumrle stanice kože, osloboditi površinu kože nakupina sebuma, bakterije i nečistoća. Posebno je važno nakon sezone sunčanja vratiti koži optimalnu vlažnost tretmanima dubinske hidratacije.
Sutra očekuj novi ljetni savjet...
Savjeti od 19. do 25.
19.savjet: Ljeto je vrijeme visokih temperatura, godišnjih odmora i vjenčanja što pogoduje gomilanju osjetljivih namirnica na malom prostoru i brzom razmnožavanju bakterija. Imaj na umu kako se E. coli nalazi i u zemlji pa su niski plodovi, poput rajčice ili dinje, potencijalno opasni, a hranu prije konzumiranja uvijek propisno termički obradi.
20. savjet: Ako staneš na ježa važno je da omekšaš dio kože u kojem su bodlje, najbolje je to učiniti u toploj vodi. Alkoholom dezinficiraj površinu kože, a bodlje koje su iznad površine kože nježno izvuci pincetom.Sterilnom iglom otvori kanale za one bodlje koje su dublje smještene i laganim kružnim pokretima ih izvuci na površinu uz pomoć pincete. Kada su sve bodlje vani, možeš namazati antibiotsku mast ili prašak, a ponekad je dovoljna i neka krema za brzu obnovu kože.
21. savjet: U vrućim ljetnim danima ohladi se organskim sladoledima koji ne sadrže umjetne dodatake i boje, a uz to su izrazito niskokalorični. Donosimo ti recepte za tradicionalnu pripremu sladoleda. Sladolede nam je pripremila Makronovina učiteljica kuhanja Tončika Cukrov. Više o njima pročitaj ovdje!
22. savjet: Posljedice neliječenih infekcija mogu biti teški upalni procesi ženskih i muških reproduktivnih organa, smanjena plodnost, neplodnost, mogućnost češće izvanmaternične trudnoće, promjene PAPA testa od preinvazivnih lezija kao što su CIN I, II, III, sve do karcinoma. Uzročnici spolno prenosivih bolesti mogu se prenijeti sa zaražene majke na dijete tijekom trudnoće, poroda i dojenja.
23. savjet: Da ti PMS ne umanji zadovoljstvo boravka na moru pročitaj kako možeš ublažiti simptome. Izlaganje velikoj količini dnevnog svjetla može ublažiti simptome PMS-a, kao i izbacivanje kofeina, gaziranih pića, čokolade, korištenje što manje mliječnih proizvoda (sladoleda, svježeg kravljeg sira, sira, mlijeka koje se može zamijeniti s rižinim ili sojinim mlijekom).
24. savjet: Bježeći od gaziranih napitaka za vrijeme ljetnih vrućina nerijetko izabireš sokove koji su "prirodni" - sadrže određenu količinu voća i C vitamina. Oko toga jesu li voćni sokovi zdravi i koliko ne postoji suglasnost znanstvenika. Sve ovisi o količini suhe tvari voća i o načinu pripreme. Ako je sok pasteriziran, određeni postotak C vitamina i drugih hranjivih tvari otpada. Ako se, pak, pije sirov sok od jabuke postoji mogućnost infekcije s B.coli i salmonelom.
25. savjet: Tijekom leta avionom djeca se mogu požaliti i na bol u uhu zbog promjene tlaka. Kod manje djece pomažu postupci sisanja, gutanja, odnosno hranjenja, a u veće zijevanje, žvakanje žvakaćih guma, puhanje balona. Pojava je u pravilu bezopasna, a iznimku čine neke akutne ili nedavno preboljele bolesti uha.
Savjeti od 6. do 11.
6. savjet: Tijekom ljetnih mjeseci pij zeleni čaj! Moglo bi se reći da je zeleni čaj pravi čarobni napitak za ljudsko zdravlje, a njegovo pozitivno djelovanje manifestira se i na koži. Antioksidansi iz zelenog čaja pružaju zaštitu od oštećenja DNA kojeg uzrokuje UV zračenje. Spektar sunčevih zraka izaziva isušivanje kože, nastanak bora i opasne melanome, a klinička istraživanja ukazuju kako svega pola litre zelenog čaja dnevno ostvaruje značajan zaštitni učinak na stanice kože, a uz to ih čuva i od žeđi.
7. savjet: Sunčevim zrakama izlaži se umjereno, kontrolirano i postupno i ne zaboravi da je svaki izlazak na otvoreno tijekom dana - izlaganje suncu jednako kao i sunčanje. Koristi visoki zaštitni faktor prikladan tvojoj puti: ako imaš svijetlu put ili puno madeža - SPF 50+, a ako si tamniji, mediteranski tip - SPF 20. Na plaži budi u hladu, pod suncobranom ili borom, ali se zaštiti jer odbljesak od mora ili pijeska ima čak 120 posto štetnog utjecaja direktnih sunčevih zraka pa je opekline moguće dobiti i u hladu.
8. savjet: Jela za plažu trebaju biti lagano začinjena te lako probavljiva. Jela koja nosimo na plažu moraju biti hranjiva i osvježavajuća. Donosimo ti prijedlog za voćnu salatu – dinju i lubenicu pomiješaj s bobičastim voćem, to može biti izvrsno osvježenje i lagani međuobrok ili užina. Preko voća procijedi sok limuna ili naranče, tako voće neće oksidirati, a i salata će imati bolji okus.
9. savjet: Koža na grudima osjetljivija je od drugih dijelova tijela jer nije izložena suncu tijekom cijele godine, a sunčanje u toplesu također može pridonijeti ostarjelom izgledu kože na grudima, ali i uzrokovati druge komplikacije. Zato se toples ne savjetuje, a ako se ipak tako sunčaš, tada mjere opreza moraju biti veće. Nemoj se izlagati suncu između 12 i 16 sati, a dojke izlaži samo kratko vrijeme uz obaveznu kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50.
10. savjet: Ljeti se zbog vrućina češće javljaju vrtoglavice, tri puta su učestalije kod žena nego muškaraca. U slučaju naglog napada jake vrtoglavice najbolje je učiniti sljedeće: sjedi ili lezi kako bi izbjegla pad, popij nešto tekućine, najbolje sok da bi bila sigurna da pad razine šećera u krvi nije uzrokovao vrtoglavicu, ako postanu česte potraži pomoć liječnika. Liječniku se trebaš obratiti i ako su vrtoglavice praćene poremećajem govora, dvoslikama ili slabošću mišića lica i udova.
11. savjet: Ako ljeti provodiš puno vremena u moru, pripazi na zdravlje ušiju kako se ne bi razvila infekcija zvukovoda odnosno “plivačko uho” to je infekcija zvukovoda (kože), prirodnog kanala vanjskog uha koji prenosi energiju zvučnih titraja do bubnjića. Kako bi to izbjegla prije godišnjeg odmora, provjeri jesu li ti zvukovodi čisti. Ukoliko ima naznake cerumena (smole), detaljno ih očisti. Poslije kupanja, uši svakako posuši.