Testirala sam Hubermanovu jutarnju rutinu 30 dana – evo što se dogodilo
Andrew Huberman, neuroznanstvenik sa Sveučilišta Stanford, postao je prava zvijezda u svijetu zdravlja i osobnog razvoja zahvaljujući svojim znanstveno utemeljenim savjetima o tome kako poboljšati svakodnevnu produktivnost, energiju i fokus. Nakon što su ga mnogi počeli hvaliti zbog njegove specifične jutarnje rutine, odlučila sam je testirati i vidjeti koliko uistinu može utjecati na moj život. Provela sam mjesec dana slijedeći njegove savjete i otkrit ću vam što se dogodilo. "Spoiler“: više se nisam osjećala umorno nakon buđenja!
Hubermanova jutarnja rutina: što uključuje?
- Izlaganje jutarnjem svjetlu – Prema Hubermanu, odmah nakon buđenja trebamo izaći na prirodno svjetlo, bez sunčanih naočala. To pomaže našem tijelu da se probudi i regulira unutarnji biološki sat, potičući proizvodnju kortizola. Ovaj hormon nam pomaže da se ujutro osjećamo budnije i spremnije za dan, a da navečer lakše utonemo u san.
- Kava nakon 90 minuta – Umjesto da pijemo kavu odmah nakon ustajanja, Huberman savjetuje da pričekamo barem 90 minuta. To omogućuje našem tijelu da prirodno smanji adenozin, kemijsku tvar zbog koje se osjećamo pospano, prije nego što kofein preuzme.
- Jutarnja tjelovježba – Huberman preporučuje tjelovježbu ujutro, ali ona ne mora biti naporna. Lagane kardio aktivnosti i trening snage mogu poboljšati našu koncentraciju i mentalnu jasnoću tijekom dana.
- Hidratacija – Nakon buđenja, važno je odmah popiti vodu kako bismo nadoknadili izgubljenu tekućinu tijekom noći. Huberman često dodaje i elektrolite kako bi tijelo brže povratilo energiju.
- Fokusirano disanje – Ova tehnika disanja pomaže nam da se opustimo i pripremimo za dan. Prema Hubermanu, fokusirano disanje smanjuje stres i poboljšava našu sposobnost koncentracije.
Mojih 30 dana s Hubermanovom rutinom
Prvi tjedan – Navikavanje na novo
Prvi tjedan bio je izazovan. Najteže mi je bilo čekati 90 minuta nakon buđenja za jutarnju kavu. Inače, odmah po ustajanju odlazim do aparata za kavu, pa mi je ovo bilo pravo testiranje strpljenja. Međutim, čim sam zamijenila kavu čajem bez kofeina, kojeg bih pila blizu prozora ili na terasi zbog svjetla, počela sam osjećati blagi porast energije. Tjelovježbu sam prilagodila svom rasporedu – hodanje do posla činilo mi se prikladnim, i ne mogu reći da sam se osjećala loše što moram pješačiti; čak mi je i odgovaralo. Nekoliko minuta samo za mene prije početka dana.
Drugi tjedan – Prvi rezultati
Nakon dva tjedna, moje tijelo počelo je reagirati. Primijetila sam da se budim energičnija, a čekanje na kavu postalo je lakše. Također, izlaganje jutarnjem svjetlu stabiliziralo je moje raspoloženje. Kad bih se osjećala umorno ili demotivirano, obukla bih tenisice i krenula van iz kuće.
Treći tjedan – Veća produktivnost
Sredinom trećeg tjedna osjetila sam značajan porast produktivnosti. Razina fokusa bila je nevjerojatna. Jutarnji trening postao je rutina, a s vremenom sam prešla i na vježbe snage. Uspješno sam eliminirala potrebu za više od jedne šalice kave dnevno, što je za mene bilo nevjerojatno postignuće. Moj ritam spavanja se stabilizirao, a popodnevni padovi energije gotovo su nestali.
Četvrti tjedan – Trajne promjene?
Na kraju mjeseca shvatila sam da su se mnoge promjene koje sam usvojila tijekom ovih 30 dana ukorijenile u mojoj svakodnevici. I dalje ću nastaviti s izlaganjem jutarnjem svjetlu i čekanjem na prvu kavu, jer sam primijetila koliko pozitivno utječu na moju energiju i koncentraciju. Iako ću kavu i dalje piti, nastojat ću se pridržavati ograničenja koliko mogu jer je kofein ipak moja slabost. No, moram priznati, jutarnja tjelovježba ipak nije moja stvar, radije ću to ostaviti za kraj dana. Šetnju do posla možda i zadržim!
Zaključak: Isplati li se?
Testiranje Hubermanove jutarnje rutine pokazalo mi je koliko moćno jutro može biti kada ga iskoristimo kako treba, odnosno kada ga svjesno doživljavamo. Jutro je ono doba dana koje svi podcjenjujemo i potajno ne volimo. No, to stvarno ne mora biti tako – ustajanje iz kreveta ne mora biti tlaka. Upravo to je najveća prednost Hubermanove rutine: promjena perspektive.
Ako želite isprobati samo jednu stavku iz ove rutine, neka to bude praksa upijanja svjetlosti. To je nešto što je osobito važno za mjesece koji su pred nama, kada trebamo iskoristiti svaku priliku dok je Sunce još prisutno, jer ono doista utječe na našu volju i raspoloženje.
Za kraj vam mogu samo reći: ako se i vi borite s jutarnjom pospanošću ili vam nedostaje energije tijekom dana, preporučujem da isprobate barem neke od Hubermanovih savjeta. Možda će vas iznenaditi rezultati, kao što su mene!