Glazba za regulaciju emocija - evo što slušati za sreću, produktivnost ili kreativnost
U kakvom raspoloženju želite biti? Jeste li usredotočeni i produktivni dok prolazite rutinskim popisom obaveza? Sanjivi i kreativni? Sretni i društveni? Kontemplativni? Analitički? Kakvom god raspoloženju težili, neuroznanost kaže da glazba može pomoći.
Glazba kao “stroj za regulaciju emocija”
Neuroznanstvenik Ethan Kross nedavno je objasnio The New York Timesu da koristi radio u automobilu kao "stroj za regulaciju emocija" za upravljanje svojim raspoloženjem i promjenu načina razmišljanja.
Jedna studija na 30 000 ljudi koju je proveo Daniel Levitin, još jedan neuroznanstvenik i autor knjige "This Is Your Brain on Music", pokazala je da slušanje glazbe kod kuće čini ljude 11 posto sretnijima i 24 posto manje razdražljivima.
“Novo istraživanje omogućuje nam da stavimo glazbu u ravnopravan položaj s lijekovima, operacijama, medicinskim postupcima, psihoterapijom i raznim oblicima liječenja koji su najšire prihvaćeni i utemeljeni na dokazima”, napisao je Levitin za Wired.
No, koje točno pjesme možete upotrijebiti za postizanje ciljeva poput veće produktivnosti ili boljeg raspoloženja? Za one koji žele uživati u glazbi, ali ju i koristiti kao alat za poboljšanje svoje produktivnosti ili reguliranje svojih emocija, stručnjaci su osmislili mnoštvo specifičnih (i zabavnih) popisa za reprodukciju za gotovo svaki cilj koji možete zamisliti.
Glazba za produktivnost
Kad je riječ o glazbi, znanost o produktivnosti ima jednostavan prijedlog — samo slušajte glazbu koju najviše volite.
Jedna nedavna studija pokazala je da kad se u uredima pušta glazba koja nije u skladu s preferencijama zaposlenika, zaposlenici rade lošije i osjećaju se psihički iscrpljenije. “Pogrešno je što menadžeri pretpostavljaju da glazba ne utječe na zaposlenike”, komentirala je za Neuroscience News jedna od vodećih autorica studije, Kathleen Keeler.
Najbolja glazba za slušanje za produktivnost je ona u kojoj uživate: "Kada su u pitanju ponavljajući ili dosadni zadaci, sve dok nešto slušate, brže ćete ih obaviti", napisao je Jory Mackay za Quartz.
Glazba za kreativnost
Kad se psihologinja Emma Gray udružila sa Spotifyjem kako bi proučila koja je glazba najbolja za određene zadatke, otkrila je da je vrlo specifičan tempo najbolji za kreativnost.
“Važno je da glazba bude u rasponu od 50-80 otkucaja u minuti jer to može pomoći u induciranju alfa stanja u kojem je um smiren, ali budan, mašta stimulirana i koncentracija povećana”, objasnila je Gray za Digital Trends. Ogroman broj pjesama spada u ovaj raspon, od “Gangsta’s Paradise” od Coolia do “Firework” od Katy Perry. Trebao bi postojati izbor za gotovo svačiji ukus. Na Spotifyju možete pronaći popise klasičnih, pop i indie pjesama unutar ovog raspona tempa koji će vam pomoći.
Glazba za sreću
Nedavni sustavni pregled i meta-analiza pokazali su da korištenje glazbenih intervencija (slušanje glazbe, pjevanje i glazbena terapija) može značajno poboljšati mentalno zdravlje.
Koje su pjesme najveći pokretači sreće? Evo popisa koji je izradila grupa glazbenih terapeuta posebno za poboljšanje raspoloženja. Ili se možete poslužiti otkrićima nizozemskog neurologa Jacoba Jolija koji je zamolio ljude da pošalju svoje najsretnije pjesme, a zatim analizirao rezultate u potrazi za uzorcima. Smatra da je najveselija brza glazba (između 140 i 150 otkucaja u minuti u prosjeku), napisana u duru, a govori o sretnim događajima ili o potpuno besmislenim stvarima. Ovo je njegova lista najveselijih pjesama ikada.
Glazba za mozak
Može li vas glazba učiniti pametnijima? Možda malo, ali ovisi što mislite pod pametnije. Ako pokušavate naučiti nešto teško, studije pokazuju da je najbolje učiti u tišini jer glazba odvlači pažnju od gradiva. Ako vam je ipak potrebna glazba dok učite, slušajte nešto instrumentalno. Studenti koji su učili u tihom okruženju imali su više od 60 posto bolje rezultate na ispitu od svojih vršnjaka koji su učili slušajući glazbu koja je imala tekstove, piše Guardian.
U drugim situacijama, međutim, glazba može dati poticaj vašem mozgu. Glazbeni terapeuti osmislili su i popise za reprodukciju za koje kažu da mogu poboljšati pamćenje i čak potaknuti mozak da razvije više neuronskih veza za veću inteligenciju.