Najveći propusti zbog kojih bi mogla žaliti u starosti
Ne pitati za pomoć
Možda se osjećaš "glupo" postaviti neka pitanja, ali još je gore "ispasti glup" jer nisi ni pitao. Postavljanjem pitanja vezano za ono što ti nije jasno uštedjet ćeš vrijeme. Ako ti je šef zadao zadatak koji ne razumiješ, radije pitaj da ti objasni nego da gubiš vrijeme na pronalaženje "rješenja". Postaviti pitanje najbrži je način za dobivanje odgovora. Također, tražiti pomoć najbolji je put za dobivanje pomoći, a zbog toga su u poslovnom svijetu "umrežavanja" i pronalaženja mentora jako važna. Ako ne ispituješ, to može značiti i da pred sebe ne stavljaš dovoljno izazova. Ako imaš "sve odgovore" tada ne usvajaš nova znanja, ne isprobavaš nove stvari i ne izlaziš iz komforne zone.
Pokušavati da loše veze uspiju
Odnosi zahtijevaju održavanje, ali postoji razlika između održavanja dobrog odnosa i pokušaja "prisiljavanja lošeg" koji nema puno smisla. Ponekad je teško odrediti granicu kada treba prekinuti vezu. Postoje situacije u kojima gubiš i svoje i tuđe vrijeme poput:
- misliti da imaš više "zajedničkog" s osobom s kojom si u vezi nego što uistinu imaš
- biti u vezi samo da izbjegneš usamljenost
- ostati u vezi samo zato što se bojiš izgubiti tu osobu
Takvi odnosi mogu "poremetiti" tvoju sudbinu, produžiti nesreću i odvratiti te od stvari koje ti najviše znače. Istovremeno, teško je reći da su sve loše veze apsolutni gubitak vremena jer mnogo toga naučiš o sebi, ali što prije naučiš, to bolje. Slično tome, ako se ne nosimo s emocionalnim posljedicama prekida to također može biti velik gubitak vremena. Važno je ne uvjeravati se kako se osjećamo dobro jer ignoriranje boli samo produljuje proces oporavka.
Zadržavati se na pogreškama i nedostacima
Učiti na greškama je jedno, a zadržavati se na njima je gubitak vremena, umanjuje tvoje samopouzdanje i sprječava te u daljnjem djelovanju. Zadržavanje na pogreškama također izaziva ponavljanje istih. U nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Journal of Consumer Psychology, istraživači su tražili od subjekata da troše novac tijekom imaginarnog odlaska u trgovački centar. Prije shoppinga neki su od subjekata zamoljeni da se prisjete prošle financijske pogreške. Utvrdili su da je veća vjerojatnost da ti subjekti naprave dug. Zadržavanje na greškama može stvoriti raspoloženje da se osjećaš kao "greška", a onda je lakše pomisliti da ako već griješiš, onda nema previše smisla to prestati raditi.
Brinuti se previše oko drugih
Lako je početi gubiti vrijeme i brinući se za druge. Sasvim je prirodno da želiš svu svoju brigu i vrijeme pokloniti svojim najbližima, ali to može izazvati i trošenje vremena na probleme koji nisu dužeg vijeka. Na primjer, trošiti vrijeme na traženje razloga zašto te pojedine osobe ne poštuju dovoljno, pokušavati ih razumjeti ili zapitati se "što ne valja sa mnom" donosi veliki gubitak energije. Također, kad jednom shvatiš zašto se osjećaš ljubomornim ili zavidnim, možeš nešto poduzeti kako bi se problem riješio, bilo da to znači "rad" na emocijama ili postizanje ciljeva za sebe.