6 prirodnih sastojaka koje nikada ne bi smjela stavljati na lice
Imaš li konstantne probleme s kožom, poput akni, ili suhe, perutave kože, mrlja, crvenila i slično, najbolje bi bilo savjetovati se kod nekog boljeg dermatologa. On ili ona ti može pomoći u identificiranju problema, koji mogu biti unutarnji i ne mogu se riješiti samo vanjskim tretmanom.
Limunov sok
Možda si čula kako limunov sok možeš koristiti kao prirodni tonik za lice za pomoć kod akni ili tamnih mrlja na licu. Dermatologica Mona Gohara iz Yale New Heaven Hospital upozorava kako ovo nikako nije dobro za tvoju kožu zbog kiseline koju limuni sadrže koja ti opet može promijeniti pH kože i narušavanjem njenog gornjeg sloja uzrokovati upale, iritacije, pa čak i - ožiljke.
Ako ti ovo nije dovoljno, možda pomogne činjenica da limunov sok čini tvoju kožu podložnijom štetim UV zrakama, koje pomažu starenju kože i stvaranju opeklina.
Majoneza
Majoneza ne može zamijeniti kremu za suhu i perutavu kožu. Iako ti ona direktno ne šteti, može ti začepiti pore, što će izazvati nastanak prištića.
Medicinski alkohol
Logično je misliti da će, ako imaš masnu ili kombiniranu kožu, alkohol pomoći tvom problemu. No, ovo je ipak prejako za nježnu kožu lica, jer će ukloniti esencijalne lipide, proteine i masti koje čine zaštitni sloj kože. To će ju pak učiniti slabijom i podložnom upalama, kaže Gohara.
Soda bikarbona
Često se spominje kao dobar piling u borbi protiv akni, no i ona, kao alkalna namirnica, mijenja pH kože kao i limunov sok.
Svježa jaja
Neki preporučuju korištenje umućenih svježih jaja za sužavanje pora. Iako je možda popratni osjećaj ugodan, treba paziti na bakterije salmonele koje jaja sadrže, koje mogu uzrokovati trovanje hranom.
Cimet
Negdje ćeš naići na maske s cimetom i medom, ali dermatologica Gohara upozorava kako se puno pacijentica žalilo na iritaciju i peckanje nakon njihova korištenja. Iako je ukusna kombinacija, sačuvaj ju radije za božićne kolače, jer isto kao i limun i soda, narušava pH kože što dovodi do narušavanja gornjeg sloja.