Što izabrati u studentskoj menzi?
Studentski život iz prve ruke
Dolazim iz malog mjesta u kojemu je običaj da uvijek imaš pripremljen topao obrok ili barem vremena pripremiti ga kada nakon škole dođeš kući, ali sada se sve to mijenja. Upisom na Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu životni tempo mi se ubrzao, potrebe za energijom i nutrijentima su se povećale, a slobodno vrijeme se skratilo.
Većina studenata se budi rano i odlazi na fakultet na predavanja, a kući se vraća tek u poslijepodnevnim ili večernjim satima. Vremena za kuhanje nemaju, ali srećom imamo studentske menze jer učenje i koncentracija zahtijevaju energiju iz kvalitetnih izvora.
Omjer cijene i kvalitete
Menze su svakako spas za studente jer koliko god se žalili na njihove cijene, još uvijek su povoljnije od bilo kojeg drugog kvalitetnog i toplog obroka u gradu. Cijena od 8 do 10 kuna po ručku je sasvim pristojna s obzirom na veličinu porcije i ona me ne opterećuje toliko koliko me brinu stvarna kvaliteta namirnica i priprema obroka za studente.
Iako ne znam od kuda se namirnice nabavljaju i kako ih kuhari pripremaju, prema vizualnom dojmu mogu reći da nisu izričito nutritivno bogate. Pritom mislim na žitarice poput riže, tjestenine, tortilja ili palačinki.
Najbolja ponuda u menzama
U svim menzama u kojima sam jela primijetila sam veliku ponudu povrća pripremljenog na razne načine: kuhano, u umaku i zapečeno sa sirom. Osim glavnih jela postoje i razni deserti kao što su kolači, pudinzi, čokoladice ili voće. Većina studenata bi se složila da je u Zagrebu najbolja menza u sklopu studentskog doma Stjepan Radić. Ako imaš vremena i želiš pojesti nešto drugačije od pizze i slično pripremljene hrane koja se nalazi na brzoj liniji, možeš odabrati sporu liniju u restoranu.
Uvođenjem vegetarijanskog menija već se puno postiglo na području zdrave prehrane, ali postoje još neke namirnice koje bi studenti rado vidjeli na svojim tanjurima u menzi. Mnogi žele još više povrća, neki žele veći odabir umaka, a bi neki željeli da njihova hrana potječe iz sigurnih i prirodnih izvora. Možda bi uvođenjem 'GMO free' hrane studenti postali osvješteniji o vlastitoj prehrani, što bi svakako pospješilo proces učenja i produktivnost studenata.
Kako sam možeš povećati svoju produktivnost?
Ako imaš problema s koncentracijom prilikom učenja, možda bi trebala promijeniti svoju prehranu ili uvesti neke ključne namirnice u tjednu bazu. Ujutro kada se probudiš pripremi zobene pahuljice s vodom i svježim voćem i bit ćeš energična do ručka. Za ručak biraj zeleno povrće i cjelovite žitarice kako bi nahranila svoj mozak.
Međuobrok neka bude i tvoj današnji desert: jogurt pomiješaj sa svježim bobičastim voćem (možeš ga i zamrznuti te imati sladoled) ili pak malu posudicu napuni orasima te ih grickaj dok učiš. Za večeru izaberi lagani obrok s proteinima ili ribu te puno povrća. Tako ćeš si olakšati učenje i uštedjeti vrijeme.
Mnoštvo savjeta za zdravu užinu možeš potražiti na portalu Gastro.hr.
Više o Kristininoj ljubavi prema zdravoj hrani možeš doznati na njezinom blogu la Patisserie.