Štetni učinci bijelog šećera
Šećer skrivena opasnost
Svjetska zdravstvena organizacija šalje alarmantna upozorenja o prijetnji globalne epidemije dijabetesa, dok istovremeno potrošnja šećera po stanovniku raste i sve je više proizvoda u kojima je šećer glavni ili sporedni sastojak. Važno je znati da se šećer nalazi: u svim gaziranim napicima, sokovima, keksima i drugim slatkišima, konzerviranoj hrani, kruhu, pivu, cigaretama, majonezi i različitim preljevima, kečapu, dimljenoj šunci, suhomesnatim proizvodima, gotovim juhama, čipsu od krumpira, instant čajevima i instant kavi... Gotovo da je beskonačna lista namirnica koje sadrže bijeli šećer.
Količina šećera u nekim od proizvoda
- voćni jogurt 150g, 4 čajne žlice
- kukuruz u konzervi 100g, 2 čajne žlice
- sladoled 1 kugla 2 čajne žlice
- džem, na 2 čajne žlice 1/2 čajne žlice šećera
- gazirana pića 2,5 dcl, 10 do 16 čajnih žlica
Utjecaj šećera na zdravlje
Bijeli šećer uzrokuje cijeli niz fizičkih i emotivnih poremećaja. Klinička studija na adolescentima pokazala je da oni koji u svojoj prehrani imaju visoku količinu namirnica koje sadrže šećer vrlo često pokazuju sljedeće oblike ponašanja: iritabilnost, promjene u raspoloženju, nestrpljivost, umor, depresiju, nesanicu te bolove u abdomenu. (Schoenthaler,1982.) Povezivanje konzumiranja šećera s poremećajima u ponašanju dokazano je u istraživanjima o utjecaju konzumiranja saharoze na predškolsku djecu, naveo je Goldman 1986.
Akne i prištići, krvarenje iz desni, kvarenje zuba, učestale prehlade, glavobolje i migrene, dijabetes, depresija, astma, alergije, čir na želucu, menstrualni problemi, grčevi i slično, mogu se smanjiti ili potpuno nestati prestankom konzumiranja rafiniranog šećera i proizvoda koji ga sadrže. Istraživanje provedeno na 100 žena (objavljeno u Journal of Reproductive Medicine, 1984.) pokazuje da je unošenje šećera, mliječnih proizvoda i umjetnih zaslađivača povezano s pojavom Candida vulvovaginitis. Nakon prehrane koja je isključila sve navedene namirnice 90 posto pacijentica nisu više imale simptome ove gljivične infekcije. Šećer ima tendenciju da privremeno zaustavi lučenje želučanih sokova i na taj način ometa njihovo normalno funkcioniranje.
Za kavu je najbolje koristiti agavin sirup, dok je čajeve najbolje piti bez ikakvih zaslađivača, ali također se može dodati i agavin sirup. Za kolače se mogu koristiti i ječmeni slad, rižin slad i agavin sirup, ovisno koji su sastojci u desertu koji se priprema.