Semafori na hrani za sigurnu kupnju
Sustav semafora kako se naziva takvo obilježavanje proizvoda moglo bi pomoći u kontroli prekomjerne tjelesne mase. S obzirom na njegovu jednostavnost, može se očekivati da će se sustav semafora proširiti i Europskom Unijom, pa tako i Hrvatskom. Prekomjerna tjelesna masa i pretilost svjetski su problem epidemijskih razmjera i procjenjuje se da će do 2050. godine, ako se ništa ne poduzme, 9 od 10 odraslih i 2/3 djece imati problema sa suvišnim kilogramima. Jedan od čimbenika koji pridonosi epidemiji pretilosti je nepravilna prehrana odnosno pretjerani unos ukupnih i zasićenih masti, ali i šećera i soli.
Idealna hrana je ona s četiri zelene točke
Idealno je, naravno, da se na pakiranju nalaze 4 zelene točke, a najgori izbor je kupovina proizvoda s 4 crvene točke. Realnost je takva da ćeš se na pakiranju najčešće susretati s mješavinom boja, pa za zdraviji izbor biraj proizvode koji sadrže više zelenih i žutih točaka, a minimalan broj crvenih. Deklaracije će uz boje semafora sadržavati i sadržaj masti, zasićenih masti, soli i šećera u gramima po serviranju te ponekad energetsku vrijednost serviranja proizvoda.
Deklariranje putem semafora trenutno funkcionira na dobrovoljnoj bazi i za sada su ga prihvatili veliki proizvođači i maloprodajni lanci u Ujedinjenom Kraljevstvu. Neke kompanije poput Nestlea, Kellogg's-a i Krafta, pak, koriste kompleksniju kombinaciju semafora i postotka GDA (Guideline Daily Amounts). S obzirom na njegovu jednostavnost, može se očekivati da će se sustav semafora proširiti i Europskom Unijom, pa tako i Hrvatskom.
Prednosti i mane sustava semafora
Semafori su dosad najjednostavniji i najbrži sustavi za otkrivanje nutritivne vrijednosti proizvoda i velika pomoć potrošačima u zdravijem izboru. Omogućuju i laku usporedbu među sličnim proizvoda. Sustav je osobito koristan pri odabiru gotove i procesirane hrane poput sendviča, gotovih jela, žitarica za doručak, suhomesnatih proizvoda koji nerijetko sadrže visoke količine prikrivene masti, soli i šećera.
Jedna od najvećih mana sustava semafora je njegova dobrovoljnost. Proizvođači za sada nisu zakonski obvezni usvojiti ga što znači da će većina proizvoda bogatih mastima, šećerima i solju vrlo vjerojatno biti bez njega. Također, da bi takvo deklariranje funkcioniralo potrebno je usvojiti jednoznačne kriterije deklariranja što trenutno nije slučaj. Proizvodi se primjerice razlikuju u serviranjima pa usporedba proizvoda može postati izazov. Nažalost, jedna od vrlo bitnih informacija: energetska vrijednost nije označena jednom od tri boje semafora što je za mnoge veliki nedostatak.
Ako voliš žitne pločice pročitaj koje su najzdravije