Rajčica čuva zdravlje prostate
Vjerojatno niti jedan dio muške anatomije ne veže uz sebe toliko bojazni i pitanja kao što to čini prostata. Ova se pomoćna spolna žlijezda čija je uloga produkcijavećine tekućine u sjemenu često smatra "čarobnim" organom u kojem se krije ključ muške spolne (ne)moći. No prava je istina da je prostata bitna za plodnost muškarca, a ne njegov libido.
Ako tvoj libido treba poticaj, hrana može biti rješenje i za to!
Godine su neosporivi neprijatelj zdravlja prostate. No osim ovog čimbenika na kojeg je nemoguće utjecati, nepravilna prehrana i poglavito pretilost su u uskoj vezi s najčešćim oboljenima prostate: benignom hipertrofijom prostate, prostatitisom i karcinomomprostate.
Poveznica između bolesti prostate i prehrane
Uvećanje, odnosno benigna hipertrofija prostate javlja se u više od 60% muškaraca starijih od 50 godina. Nastaje uslijed hormonalnih promjena povezanih sa starenjem koje dovode do pojačanog dijeljenja i rasta stanica prostate.
Osim procesa starenja i obiteljske sklonosti, čimbenici rizika za nastanak benigne hipertrofijesu i pogrešna prehrana, prekomjeran kalorijski unos i pretilost. Premda teoretski bezazleno stanje, uz neugodne simptome, benigna hipertrofija prostate s vremenom može svoj dobroćudni karakter zamijeniti zloćudnim.
Prostatitis odnosno upala prostate vrlo je neugodno oboljenje uzrokovano hormonskim disbalansom i infektivnim čimbenicima, popraćeno jakim bolovima u međici, isprekidanim slabim mlazom mokraće, zadržavanjem mokraće u mjehuru, prisutnošću krvi i gnoja u mokraći, bolovima u donjem dijelu leđa te mogućom vrućicom, mučninomi općom slabošću.
Osim nezdravih životnih navika poput pogrešne prehrane i nedovoljno tjelesne aktivnosti, postoje saznjanja da alergije na hranu mogu ležati u podlozi upale prostate.
Karcinom prostate je gotovo isključivo bolest starije populacije – u više od 80% slučajeva javlja se u dobi iznad 65 godina. Najčešće se dijagnosticira relativno kasno, s obzirom da u pravilu ima spori tijek i simptome slične benignoj hiperplaziji. U podlozi bolesti vrlo često leži prekomjeran kalorijski unos i posljedično pretilost, ali i prehrana bogata životinjskim proteinima, mastima (zasićenim i trans-mastima te omega-6 masnim kiselinama), rafiniranim šećerima, pretjerana konzumacija alkohola – naročito piva, te pretjerana termička obrada hrane (prženje, pregorijevanje, roštiljanje, pohanje).
Bolje spriječiti nego liječiti
Znanstvenici su na temelju rezultata nekolicine studija utvrdili direktnu povezanost između bolesti prostate i načina prehrane pojedine osobe. Tako se visok unos masti životinjskog porijekla našao visoko na listi nepoželjnih navika kada je u pitanju zdravlje prostate.
Uz bok životinjskim mastima, nalazi se i neumjereno uživanje u alkoholu te visok unos jednostavnih i rafiniranih šećera.
S druge strane, tipična se mediteranska prehrana pokazala pravim saveznikom zdravlja jer osigurava brojne važne nutrijente "prijatelje" prostate poput cinka, selena, omega -3 masnih kiselina i apsolutnog šampiona u čuvanju ove spolne žlijezde – likopena.
Likopen je antioksidans iz skupine karotenoida prisutan u visokim koncentracijama u rajčici i proizvodima od rajčice. Veliku je pažnju privukao nakon spoznaje da može pružiti zaštitu protiv karcinoma i ostalih degenerativnih bolesti koje nastaju pod utjecajem slobodnih radikala.
Protuupalna svojstva likopena svoju su primjenu u velikom dijelu našla u očuvanju zdravlja prostate. Naime, znanstvene studije najčešće ukazuju na čvrstu vezu između redovitog unosa likopenom bogate rajčice i manjeg rizika od karcinoma prostate.
No, prema rezultatima studije iz 2008. godine objavljene u časopisu Journal of Nutrition, likopen je snažan zaštitnik i protiv drugih bolesti prostate.
Prema dostupnim podacima, prostatu ćeš najlakše očuvati zdravim konzumiranjem obroka koji uključuju rajčicu ili proizvode od rajčica 4-5 puta tjedno.
Želiš saznati više o mediteranskoj dijeti?
Prehrambena strategija
Uz rajčicu, priroda nas je obdarila cijelim arsenalom namirnica koje imaju nepobitnu važnost u prevenciji, liječenju i sprečavanju recidiva bolesti prostate.
Očuvaj zdravlje prostate
Najbolje je da u svrhu očuvanja zdravlja prostate usvojiš slijedeće nutricionističke smjernice:
- Obogati prehranu povrćem, naročito keljom, cvjetačom, brokulom, kupusom i prokulicama koje predstavlja bogat izvor antikarcinogenih sumpornih tvari
- Obogati prehranu voćem, osoboto bobičastim voćem i narom jer obiluju antiokisdansima koji štite od promjena na prostati izazvanih slobodnim radikalima
- Jedi ribu barem 2 puta tjedno jer je ona najbolji izvor protuupalnih omega -3 masnih kiselina koje dokazano štite od karcinoma prostate
- Konzumiraj namirnice bogate cinkom poput kamenica, mesa peradi, orašastih plodova, sjemenki suncokreta i bundeve. Cink, naime, djeluje na smanjenje akumulacije metabolita muškog hormona testosterona za kojeg je poznato da pridonosi nastanku karcinoma prostate. Zanimljivo je i da uvećane stanice prostate sadrže manje cinka nego što je uobičajno
- Konzumiraj namirnice bogate selenom iz prirodnih izvora poput ribe i plodova mora, cjelovitih žitarica, gljiva, brokule, orašastih plodova jer selen djeluje kao snažan antioksidans te jača imunološki sustav
- Obogati prehranu sojom i proizvodima od soje jer prema znanstvenim istraživanja pomažu uravnotežiti hormone koji kada nisu u optimalnom omjeru pogoduju povećanju prostate