Pjesnik koji plače nad kapulom

Pisac i pjesnik Ivica Prtenjača dok piše prozu najčešće jede ribu, a najviše ga veseli svakodnevna priprema hrane za drage prijatelje i kolege s posla. U intervjuu je otkrio trikove iz svoje književne kuhinje, te kako se nada da će jednog dana otvoriti vlastitu zalogajnicu
Vidi originalni članak

Pisac, pjesnik i veliki gurman Ivica Prtenjača u intervjuu povodom nedavnog izlaska njegove književne kuharice 'Kod Yvesa', u izdanju Profila koja je zanimljiva kombinacija kratkih priča i recepata objašnjava zašto u svojoj kuhinji uvijek koristi sezonske namirnice, te otkriva kako svaki dan posjećuje tržnicu i tako uči o hrani.

Ivičina književna kuharica sastoji se od dvanaest priča i 84 recepta, a oni dočaravaju njegovu životnu filozofiju: okupiti drage prijatelje i ponuditi im divan i bogat objed. Kako sam kaže, jela iz njegove knjige nisu fikcija već ih svakodnevno priprema i nosi kolegama na posao ili prijateljima i ljudima koje voli.

Spojio sam dvije ljubavi: pisanje i kuhanje

'Pišući ove kratke priče shvatio sam da su pune atmosfere koja se može produžiti, podebljati ili nadograditi. Zato sam napisao i recepte. Jednostavna je stvar, spojio sam dvije ljubavi, onu prema pisanju i onu prema kuhanju', objasnio je Ivica zašto je odlučio spojiti priče i recepte u jednu knjigu.

U ritmu sezone

'Uvijek pratim sezonu, najviše zbog zdravlja, ne volim baš umjetno voće i povrće bez ikakva okusa, a i cijene su važne. Ne vidim smisla zimi kupovati tikvice koje su se dovezle iz španjolskog staklenika po 30 kuna kad mogu jesti špinat iz Dalmacije po 8 kuna, to mi je neka logika koja me vodi. Najdraže zimske namirnice su mi kiseli kupus, špinat, rotkvice, ljutika, raštika...

A da li voli eksperimentirati u kuhinji?

'Riječ eksperiment me pomalo plaši kad je u pitanju nešto tako lijepo i dobro kao što je hrana, ali istina je, često isprobavam razne stvari. Volim jednostavnost, bazičnost potkrijepljenu vrhunskim namirnicama. To je priča koja mene jako veseli'.

Zdravi trikovi iz moje kuhinje

'Nema trikova, ja sam kuharski amater koji voli plakati nad kapulom. Evo naprimjer, taj spomenuti špinat kuham vrlo kratko, minutu, dvije i onda ga ocijeđenog samo malo okrenem na mlakom maslinovom ulju. Jako se trudim oko nabavke namirnica, to me jako veseli, od roditelja sa sela dobivam domaću perad, janjetinu, svo moguće i nemoguće neprskano povrće, puževe, šparoge, a od svog punca divljač, ribu i maslinovo ulje. Nešto naravno i sam ulovim, trik se možda krije u tome i da skoro svaki dan idem na tržnicu i biram, slušam i učim. Recimo ne kupujem onu umjetnu rukolu, što će mi kad u jednom listu domaće postoji cijelo čudo okusa'.

Ivica često kuha i nosi hranu svojim prijateljima i kolegama. Pitali smo ga što mu znači kuhanje i priprema hrane za ljude koje voli.

'Veselje, optimizam. Jako to volim i imam sve veću potrebu da hranim ljude. Želim imati svoju zalogajnicu, nadam se da ću je i otvoriti jednom'.

A što jede dok piše prozu i poeziju?

'Dok pišem prozu, sad sam to tek osvijestio, najčešće jedem ribu, ne pitajte me naravno zašto jer nemam pojma. Poezija je tu mnogo šarolikija, dakle jedem sve što volim, dobro pripremljeno i jako često', kaže Ivica.

Rižoto s crvenim radičem

Donosimo ti jedan recept iz knjige ''Kod Yvesa'', iz poglavlja ''Veljača''.

Sastojci:

  • 1 veća glavica crvenog radiča
  • 15 dkg riže
  • 1 l povrtnog temeljca
  • 1,5 dl suhog bijelog vina
  • 1 kapula
  • maslac, parmezan, maslinovo ulje, sol, papar

Priprema:

Na maslinovom ulju zažuti nasjecanu kapulu, pa dodaj rižu. Nakon minutu, dvije, podlij vinom, te miješaj dok iskuha.

Tad dodaj na prugice narezan radič, kratko propirjaj, te zalij s malo temeljca.

Tako zalijevajući i lagano miješajući skuhaj rižoto do kraja, a pred sam kraj malo posoli i popari te umiješaj maslac i parmezan.

Posjeti missZDRAVA.hr