Loša vijest: mozak bolje funkcionira uz visokokalorične namirnice
Znanstvenici su došli do zaključka kako postoje dva različita moždana kruga koja se aktiviraju kada ljudi jedu. Jedan od krugova odnosi se na fluktuacije razine šećera u krvi, dok drugi reagira na osnovu toga sviđa li nam se ili ne okus hrane.
“Mozgu je zapravo jedino stalo do kaloriijske vrijednosti hrane”, izjavila je Dana Small, psihologinja s Yalea.
Istraživanje potvrdilo da visoki udio šećera utječe na mozak
Tim istraživača zamolio je grupu volontera da isprobaju nekoliko vrsta pića različitih okusa, od kojih je dio bio visokokaloričan, a drugi niskokaloričan i bez kalorija poput vode. Nakon tri tjedana otkrili su da je grupa koja je konzumirala visokokalorična pića bila puno koncentriranija nakon konzumacije i to zbog visokog udjela šećera. Znanstvenici napominju da ispitanici nisu znali ništa o kalorijskoj vrijenosti napitaka koje su posluživali u čaši. Ista stvar događa se i s hranom.
Saznaj zašto dugoročno konzumiranje hrane bogate šećerima može naštetiti mogzu!
Treba imati na umu da ako se konzumira visokokalorična hrana i pića, najčešće je riječ o dodanim šećerama i nepotrebnim kalorijama. Stoga se kod konzumacije takvih namirnica, javlja rizik od dijabetesa i pretilosti. No, određene užitke poput kave si možemo priuštiti u umjerenim količinama jer kava ima neutralnu energetsku vrijednost ukoliko se pije bez šećera i mlijeka. Alkoholna pića su s druge strane visokokalorična, pa tako 100 mililitara vina sadrži oko 80 kalorija, a 100 mililitara piva 40 do 50 kalorija.
Pročitaj više o utjecaju alkohola na debljanje!