Inćuni s kaparima i motrom

Može li se napraviti ručak za četiri osobe za manje od 25 kuna, a da bude ukusan i da lijepo izgleda na tanjuru? Naravno da može. Evo kako: malo inćuna, karfiola, par kapara, malo motra…
Vidi originalni članak

Gušti u inćunima

Svako nas jutro naš sinčić izbaci rano iz kreveta jer bi se igrao. Naravno da bi ponekad i malo duže odspavali no ima to i svojih prednosti. Jedna od njih je, osim što nam je tako dan duži, i šetnja po Riječkoj placi dok još nema gužve. Nakon reda igranja i ranojutarnje kavice krenemo na placu već oko 7 i pol. U to se vrijeme nađe predivnih komada ribe.

Ovaj sam puta "naletjela" na prekrasne inćune. Što mislim kad kažem prekrasne? Da su netom ulovljeni, mirišu na čisto more, sjaje se i prelijevaju se boje na njihovoj koži, oči su im sjajne i bistre - ma milina! I kako im onda odoljeti?

A što je s ostatkom sastojaka? Motar i kapari su neizostavni u mom hladnjaku.

Što je motar? Motar je mediteranska biljka (L. Crithmum maritimum) mesnatih listova koja raste na stijenama u neposrednoj blizini mora. Listovi motra su vrlo aromatični. Koriste se svježi ili ukiseljeni za salate i umake i slično.

Što su kapari? Kapari su pupoljci cvjetova samoniklog mediteranskog bilja kapara (L. Capparis spinosa), koji se skupljaju i konzerviraju u octu, soli ili salamuri. Pikantnog su okusa i pomalo neobične arome i nezaobilazan su sastojak raznih mediteranskih jela od ribe, tjestenine i umaka.

Sastojci za 4 osobe

  • 500 g inćuna
  • 2 veće glavice karfiola
  • 8 usoljenih inćuna
  • 2 jušne žlice ukiseljenih kapara
  • 2 jušne žlice ukiseljenog motra
  • maslinovo ulje
  • sol

Čitaj dalje i saznaj kako od ovih sastojaka s guštom pripremiti inćune!

Priprema s guštom

  1. Očisti inćune. Odstrani im glavu u visini škrga prstima ili, ako si manje vješt, nožem. Kad povučeš glavu u visini škrga, skupa s glavom povući ćeš i utrobu. Istovremeno kad odvajaš glavu u smjeru od glave prema trbuhu povučeš utrobu prstom ili nožem i odstraniš je. Ispereš inćune i ostaviš ih na kosoj podlozi da se ocijede od vode.
  2. Operi karfiol. Razreži ga na komadiće slijedeći njegove prirodne linije. Stavi kuhati karfiol u slanu vodu. Kad voda zavrije kuhaj ga 5 minuta. Pazi da se ne prekuha.
  3. U međuvremenu očisti slane inćune od kostiju i nareži ih na sitne komadiće.
  4. Nareži na komadiće motar i dio kapara. Ostatak kapara ostavi cijele.
  5. Na malo maslinovog ulja (cca 2-3 žlice) na tavi koja se ne lijepi (npr. keramičkoj) na jakoj vatri poprži inćune vrlo kratko (oko minutu-dvije sa svake strane). Ribu uopće ne soli kod pripreme jer je umak od inćuna, motra i kapara slan! Izvadi ih iz tave i odloži ih na tanjur.
  6. Na istoj tavi dodaj 4 žlice maslinovog ulja i dodaj isjeckane slane inćune. Prži ih oko dvije minute na srednjoj vatri, dok se ne počnu rastapati. Skini s vatre. Dodaj kapare i motar i sve promiješaj i ostavi da se malo ohladi. Kad se ohladi dodaj oko 5 ml maslinovog ulja i dobro promješaj.
  7. Kad je karfiol kuhan, ocijedi ga i posluži na tanjur zajedno s ribom. Preko ribe prelij po želji nekoliko žlica umaka. Posluži odmah i uz to popij čašicu dobre svježe malvazije.

Zdravo guštaj!

Tvoja Marinela

Posjeti missZDRAVA.hr