4 recepta za biljna mlijeka
Sve se više proizvode mlijeka od orašastih plodova, a treba obratiti pažnju na to da se konzumira ono iz organskog uzgoja. Sva mlijeka možemo pripremiti kod kuće na vrlo jednostavan i jeftin način bez dodanih šećera i konzervansa. Donosim ti nekoliko recepeta za pripremu biljnih mlijeka.
Sezamovo mlijeko sadrži dosta kalcija
Sjemenke sezama spadaju u jedne od najstarijih kultiviranih biljaka. Iako sitne ove sjemenke sadrže pravo nutritivno bogatstvo. Odličan su izvor kalcija, mangana, bakra, željeza, fosfora, vitamina B, cinka i selena i dijetalnih vlakana. Čak 1 žlica sezama sadrži oko 80 mg kalcija, što bi značilo da ¼ šalice sezamovog mlijeka sadrži više kalcija nego obično mlijeko. Pri pripremi mlijeka važno je koristiti nepržene sjemenke sezama jer se dodatnim kuhanjem ili prženjem smanjuje sadržaj kalcija. Pomaže i u regulaciji kolesterola, štiti srce i krvne žile. Zbog sadržaja fitinske kiseline pri pripremi mlijeka sezam se potopi u vodi preko noći u koju treba dodati sok limuna. Na taj način poboljšava se i njegovu probavljivost.
Priprema: 1 šalicu sezama potopi preko noći u malo soka od limuna. Ujutro isperi, stavi u blender i dodaj 4 šalice vode i miksaj oko 1 minutu u blenderu dok ne dobiješ finu i kremastu smjesu. Procijedi mlijeko kroz gazu. U gazi će ti ostati pulpa koju možeš iskoristiti za izradu kolača ili krekera. Mlijeko vrati natrag u blender i dodaj zaslađivač po želji: malo svježih datulja i sirove vanilije te promiješaj. Smjesu pohrani u frižider i potroši u roku od 3 dana.
Bademovo mlijeko je niskokalorično
Ovaj vrlo popularan napitak još od doba srednjeg vijeka predstavlja odličnu zamjenu za sve osobe koje ne podnose mlijeka životinjskog porijekla. Za razliku od drugih mlijeka ne sadrži laktozu, kolesterol i kazein koji su po strukturi slični glutenu pa ga mogu koristiti i osobe osjetljive na gluten. Nutritivno je jedno od najbogatijih mlijeka. Sadrži obilje omega 3 masnih kiselina koje štite srce i krvne žile. Smanjuje razinu kolesterola, odličan je izvor vitamina i minerala, mangana, selena, magnezija, kalcija i fosfora. Zbog sadržaja vitamina E ima antioksidativno djelovanje, bogato je proteinima jer jedna šalica mlijeka od 250 ml sadrži oko 1 gr proteina, malo ugljikohidrata i otprilike oko 40 kalorija. Sadržaj mangana pomaže u aktivaciji enzima probavnog sustava. Mlijeko nije preporučljivo za osobe koje su osjetljive ili alergične na orašaste plodove
Prednost bademovog mlijeka je što ga se vrlo lako može napraviti kod kuće, jeftinija je izrada, ali i zdravija od kupovnih gdje se dodaju sladila i konzervansi. Kada se mlijeko napravi možemo ga koristiti i u pripremi smoothija, pudinga, dodavati u kolače ili koristiti pri pripremi omiljenog napitka za djecu, kakaa. Za pripremu mlijeka potrebna je jedna šalica neoguljenih badema. Bademe natopi preko noći, ujutro ih operi i makni kožicu s njih pa ih stavi u blender s 4 šalice vode te miješaj oko 1 minutu do fine kremaste smjese. Smjesu procijedi kroz gazu, ostatak vrati u blender i dodaj zaslađivač po želji, datulje, vaniliju ili kokos šećer. Ono što ostane u gazi možeš iskoristiti za kolače ili krekere. Mlijeko stavi u hladnjak i potroši u roku od 3 dana, na isti način možeš napraviti i mlijeko indijskih oraščića.
Konopljino mlijeko za zdrave zube
Sjemenke konoplje su bogate proteinima, omega 3 masnim kiselinama. Sadrže netopiva vlakna, lako su probavljiva i ne sadrže kolesterol. To je vrlo kvalitetan biljni protein koji ima najbolju koncentraciju omega 3 i omega 6 masnih kiselina, sadrži sve esencijalne aminokiseline koje su ljudskom organizmu prijeko potrebne za razvoj organizma. U sebi ima i vitamin A, E i vitamine B skupine te minerale kalcij, fosfor, magnezij i kalij. Zahvaljujući sadržaju kalcija i fosfora konopljino mlijeko je odličan izvor za dobrobit naših kostiju i prevenciju osteoporoze. Fosfor doprinosi zdravlju kostiju i zubi, Magnezij u konoplji štiti srce i krvne žile i održava normalnu funkciju naših mišića. Konopljino mlijeko daje energiju i izdržljivost zahvaljujući sadržaju proteina, dok omega 3 masne kiseline štite srce i krvne žile, reguliraju kolesterol, a sadržaj gama linoleinske kiseline pomaže u regulaciji hormona te ima protuupalni učinak. Zahvaljujući protuupalnom učinku mlijeko možemo preporučiti i kod ekcema, atopije kao i kod reumatoidnog artritisa.
Za pripremu mlijeka potrebno je pomiješati 1 šalicu sjemenki konoplje s 3 šalice vode do fine i kremaste smjese u blenderu. Budući da mlijeko ima jak okus dodaje mu se i više sladila, pa po želji možeš dodati oko 3 žlice meda. Pri izradi mlijeka koriste se industrijske sjemenke konoplje koje ne sadrže THC ili kanabinoidni spoj.
Kokosovo mlijeko djeluje antibakterijski
Kokosovo mlijeko je kremasta tekućina finog egzotičnog okusa koja se dobiva od zrelog mesa kokosa. U sebi sadrži vitamin C i E te minerale magnezij, željezo, kalij i fosfor kao i zasićene masne kiseline. Iako su ga mnogi godinama otpisivali radi sadržaja zasićenih masnih kiselina, ovo mlijeko sadrži zasićene masne kiseline koje su sastavljene od kratkih i masnih kiselina srednjeg lanca. Upravo se te masne kiseline brzo pretvaraju u energiju, umjesto da se pohrane kao masne naslage na tijelu. Glavni sastojak kokosa je laurinska kiselina koja se prirodno još nalazi u majčinom mlijeku, kiselina aktivira imunološki sustav te ima snažno antibakterijsko, antigljivično i antifungalno djelovanje. Ovo mlijeko ima i antioksidativno djelovanje, štiti srce i krvne žile te ima blagi protuupalni učinak. Odlična je alternativa za sve osjetljive na mliječne proizvode životinjskog porijekla te osobe koje imaju alergiju na orašaste plodove. Iako ima puno zdravstvenih prednosti loša mana kokosovog mlijeka je što je bogato kalorijama i ima nizak sadržaj kalcija koji nam je potreban za kosti.
Za pripremu kokosovog mlijeka potrebno ti meso jednog očišćenog kokosa te 3 šalice kokosove vode. Sastojke miješaj u blenderu do fine i kremaste smjese te dodaj zaslađivač po želji.
Od navedenih mlijeka sezamovo i konopljino mlijeko imaju najveći sadržaj kalcija, bademovo mlijeko je niskokaloričan napitak koji ima antioksidativno djelovanje i štiti srce i krvne žile, dok je kokosovo mlijeko dobar izvor laurinske kiseline koje ima snažno antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Osim ova četiri mlijeka može se raditi mlijeko od lješnjaka, indijskih oraščića, riže te zobeno.
Pročitaj stručnu analizu biljnih napitaka Vitaminotekinog nutricionističkog tima.