20 savjeta za mršavljenje daju nutricionistica, psihologinja, fitness trenerica
Ako si odlučila krenuti na dijetu, pročitaj savjete stručnih suradnica Zdrave Krave kako svoju odluku ovoga puta zaista ostvariti i to bez puno muke i odricanja, a uz povećanje unutarnjeg zadovoljstva i poboljšanje zdravlja.
Dr.sc. Darija Vranešić Bender
Nutricionistica dr.sc. Darija Vranešić Bender, otkriva ti trikove kao oblikovati a onda i dosljedno slijediti vlastiti dijetni jelovnik:
- Posjeti nutricionista koji će ti složiti dijetu prema tvojim preferencijama, tako da ne izbacuješ iz prehrane omiljenu hranu, a istodobno slijediš redukcijsku dijetu kojom je zagarantirano mršavljenje. Dijetu možeš složiti i sama, tako da izračunaš svoje energetske potrebe i provjeriš nutritivnu vrijednost jelovnika na brojaču kalorija portala Zdrava krava.
- Ne planiraj dijetu koja je izrazito restriktivna i podrazumijeva brz gubitak kilograma. Radije usvoji uravnotežen i blago restriktivan način prehrane koji će ti osigurati umjeren i postojan gubitak kilograma.
- Upoznaj nove namirnice. Svaka monotona dijeta u konačnici rezultira nezadovoljstvom i nerijetko je osuđena na neuspjeh. S druge strane, i pretjerano ambiciozno kretanje u velike promjene i potpuno novi pristup odabiru i pripremi namirnica obično ne uspijeva. Promjene treba uvoditi i usvajati postupno.
- Posluži se nekim banalnim, ali učinkovitim trikovima: ukloni sve suvišne zalihe nepoželjne hrane iz kuće, ne jedi nesvjesno i u hodu, ne idi gladna u nabavku hrane, odredi vrijeme za obroke, po mogućnosti uvijek u isto doba dana.
- Preispitaj se – jesi li dovoljno motivirana da promijeniš prehranu i definiraj razloge zbog kojih moraš i/ili želiš smršaviti. Nađi prijatelja ili prijateljicu koji će ti se pridružiti u programu mršavljenja. U društvu je uvijek lakše!
Ana Marija Jagodić Rukavina
Magistra kineziologije i inovatorica body tehnike Ana Marija Jagodić Rukavina iz Pilates Body Studija savjetuje ti kako vježbati za uspješno i trajno mršavljenje:
- Dan započni s osmjehom, prihvaćajući nakupljene kile kao baterije koje pucaju od energije i koje se trebaju trošiti dodatnom redovitom aktivnošću, a ne uvijek novim dijetama s kojima počinješ od sljedećeg ponedjeljka! Upiši se na dvije različite vrste aktivnosti jer će tako tijelo najbrže odreagirati . Budi ustrajna i 4 puta tjedno na kalendaru ucrtaj smajlić nakon odrađenog treninga.
- Svako jutro popij 2 do 3 čaše tople vode da se probavni sustav očisti, a zatim odvoji 10-ak minuta za vježbanje po svom izboru. To može biti plesanje uz muziku, vježbe 5 tibetanaca ili nešto drugo, važno je samo da se zagriješ i tako ubrzaš bazalni metabolizam koji će taj dan potrošiti više kalorija jer si ga ujutro potaknula intenzivnije od onoga na što je tijelo naučeno. Ni pod koju cijenu ne preskači doručak! Pojedi ga u miru kod kuće, a ne s nogu, dok se žuriš. Tako nepotreban stres nagomilavaš već od jutra, a to otežava proces zdravog mršavljenja.
- Vaganje ne preporučam jer te mogu prevariti mišići koji su teži od masnih stanica. Gledaj se što više gola u ogledalo i mjeri si centimetre... to je siguran pokazatelj pametnog reduciranja tjelesne težine. Uz redovitu tjelovježbu i pravilnu prehranu možeš očekivati prve rezultate nakon dva tjedna.
- U danu u kojem si više-manje statična i najviše koristiš um, a tijelo se "odmara", 3 puta dnevno prekini rad i odvoji do 5 minuta za nekakvo intenzivno pokretanje tijela, dok će se um "odmarati". Važno je doći do razine zadihanosti, a to možeš postići brzim hodanjem uz stepenice, s 20 čučnjeva, trčkaranjem ili slično.
- Kako bi tijelo imalo ravnotežu između stresa i relaksacije, pokušaj u danu odvojiti vrijeme (5 do 15 minuta) za odmor i disanje, uz što možeš meditirati, slušati lijepu muziku ili jednostavno uživati u tišini. Nemoj zanemariti ovu uputu, pogotovo ako živiš 100 na sat, jer će ti možda upravo to biti ključno za redukciju viška masnih naslaga. Naše tijelo mora imati intervale odmora i rada poput dobro očuvanog, gražiranog automobila, ako želimo dugoročne i kvalitetne rezultate.
Mara Orehovec
Psihoterapeutkinja prof. Mara Orehovec daje ti savjete kako na najbezbolniji način prihvatiti dijetu.
- Izbjegavaj velike količine i pažnju posveti kvaliteti i izgledu hrane. Tvoj mozak je taj koji točno zna kad je tvom želucu dovoljno. Zato jedi polako, uživaj u svakom zalogaju. Polagano jedenje povećava osjećaj užitka i istovremeno daje mozgu vremena da shvati kad je želucu dovoljno. Ako jedemo prebrzo pojavit će se jedan psihološki fenomen - potreba da se napunimo, što je popraćeno osjećajem ugode i sigurnosti. Verujem da je takav nagon ostatak straha od izgladnjivanja koji nas prati evolucijski. Mi živimo u vremenu i prostoru gdje je izgladnjivanje rijetka pojava. Ne boj se, nećeš biti gladna.
- Za vrijeme jela imaj pored čaše s odličnim vinom i čašu vode. Pijuckaj uz zalogaje vodu i pomalo vino. Tako ćeš dati vremena želucu da stvara kašicu, a kašasta hrana se duže zadržava u želucu i stvara osjećaj sitosti.
- Kako bi što duže jela i uživala, razgovaraj s društvom. Nekad su nas učili da ne smijemo pričati za vrijeme jela, da to nije pristojno. Pristojno je, uživaj u razgovoru i produži zajedničko uživanje u hrani i druženju.
- Promatraj diskretno kako drugi za stolom jedu. Uzmi samo malo manje hrane na tanjur i jedi duže od drugih. Svaki trenutak zadržavanja, razmišljanja o načinu hranjenja, dozvolit će mozgu da otpusti hormone koji će nam dati signal da uživamo u okusu i da nam je dovoljno to što smo pojeli.
- Odluči da ćeš se ponašati damski, a dame se ne prejedaju. Imaj duboko poštovanje prema svom tijelu i prema svom biću. Mijenjajući navike svoje ishrane osjetit ćeš veliko zadovoljstvo sama sa sobom.