Ovu rijetku sposobnost ima tek 1 od 10 tisuća ljudi
Znaš li što je zajedničko Mozartu, Beethovenu, Chopinu, Elli Fitzgerald, Bingu Crosbyju, Jimiju Hendrixu, Michaelu Jacksonu, Shakiri i Mariah Carey? Svi oni rođeni su s apsolutnim sluhom i čine mali dio populacije s ovom izuzetno rijetkom sposobnošću. No što je točno apsolutni sluh, pitaš se? To je svojstvo sluha da prepoznaje i pamti tonove, akorde i tonalitete u njihovoj apsolutnoj visini i s osobitim značajkama. Točnije, to je sposobnost da se bez oslonca na neki poznati tonski standard neposredno prepozna i imenuje glazbeni ton. Dvije su vrste ovog sluha - aktivni i pasivni. Dok osobe s aktivnim apsolutnim sluhom mogu ne samo prepoznati već i otpjevati određeni ton, osobe s pasivnim sluhom mogu ga samo prepoznati, ali ne i otpjevati.
Nije garancija uspješne glazbene djelatnosti
Iako neki glazbenici imaju ovu specifičnu osobinu, to ne znači nužno da će svatko s apsolutnim sluhom imati uspješnu glazbenu karijeru. Naime, glazbena djelatnost zahtjieva prepoznavanje, određivanje i izvođenje intervala, melodija, harmonija, tonaliteta i modulacija. Ta sposobnost shvaćanja glazbenih odnosa među tonovima naziva se relativnim sluhom i može se uvježbati, istaknuto je to na predavanju doc. dr. sc. Jasne Šulentić Begić s Umjetničke akademije u Osijeku povodom Državnog skupa na temu Suvremena nastava glazbe i glazbene aktivnosti u kurikulumu suvremene škole održanog 2017. godine. Stoga je za uspješnu glazbenu karijeru apsolutnom slušaču nužan je i dobar relativni sluh, dok relativnom slušaču za nju nije potreban apsolutni sluh. Tomu svjedoči i činjenica da su većina glazbenika i skladatelja relativni slušači. Štoviše, apsolutnim slušačima ta osobina ponekad može i smetati, primjerice stvara im poteškoće kada moraju slušati ili svirati na instrumentu koji nije ugođen onako kako su navikli, istaknula je Šulentić Begić.
Međutim, ima onih koji apsolutni sluh ne iskorištavaju u glazbenoj karijeri, već na drugi način. Tako 31-godišnji Urugvajac Juan Pablo Culasso svoj apsolutni sluh koristi za raspoznavanje ptica. Naime, Juan Pablo slijep je od rođenja i nikada nije vidio pticu, ali može raspoznati čak 3000 različitih zvukova ptica i 720 različitih vrsta. Da ima ovu rijetku sposobnost shvatio je još kao dječak bacajući kamenčiće u vodu jer je mogao prepoznati točne tonove koje su kamenčići stvarali. S vremenom je počeo slušati i prepoznavati zvukove, a više od 10 godina proveo je u Brazilu studirajući bioakustiku i zvukove prirode. Zahvaljujući prepoznavanju vrsta ptica angažiran je na poslovima snimanja dokumentarnih zvučnih zapisa, a 2014. osvojio je i vrijednu nagradu National Geographica.
Kako znati imaš li apsolutni sluh?
Naravno, ne znaju svi s apsolutnim sluhom imenovati note. Iako ih mogu razaznati, tek uz stručnu poduku mogu ih naučiti imenovati. Budući da se apsolutni sluh najčešće otkriva u ranoj dobi, takva osoba već kao dijete počinje učiti imenovati pojedine note, tonalitete i zvukove. No, bez obzira na to, iz zabave možeš testirati svoj sluh. Ako imaš apsolutni sluh, trebaš moći:
- imenovati glazbenu notu odsviranu na bilo kojem instrumentu, uključujući tonove koje stvaraju uobičajeni predmeti poput kuhinjskih aparata, automobilske trube ili zvona na vratima
- prepoznati glavni tonalitet bilo koje skladbe
- otpjevati bilo koju notu bez ikakvih popratnih tonova
- imenovati više istovremeno reproduciranih nota
U videu pogledaj kako devetogodišnjak s apsolutnim sluhom imenuje note!
Iako vjerojatno nisi među rijetkima s apsolutnim sluhom, svoj sluh svakako čuvaj. Dragocjen je i potreban ti je u svakodnevnom životu. Do oštećenja sluha obično dolazi s godinama, ali dovoljan je samo jedan jak i bučan događaj da se trajno ošteti. Zato vodi računa o tome gdje se nalaziš i kakvoj buci se izlažeš, a nije loša ideja ni da testiraš svoj sluh u nekom od Neuroth slušnih centara.