Znanstvenici konačno otkrili zašto je urin žut
Po prvi put, istraživači su otkrili da je enzim bilirubin reduktaza odgovoran za žutu boju urina. Ovo bi otkriće moglo pomoći u pronalaženju boljih tretmana za liječenje žutice i upalnih bolesti crijeva. Istraživači su proučavali kako crijevni mikrobiom može biti povezan sa žuticom kod beba. Žutica je inače uzrokovana nakupljanjem žutog spoja bilirubina u krvi djeteta, a bebina jetra nije dovoljno razvijena da se riješi bilirubina.
Nekim ljudima nedostaje enzim
Više od jednog stoljeća znanstvenici znaju da tijelo pretvara bilirubin u krvi u molekule koje se nazivaju urobilin, a koje daju žutu boju mokraći. Ali nisu znali koji je enzim ili skup enzima u crijevima odgovoran za ovu transformaciju. Glavni autor studije dr. Brantley Hall i njegov tim otkrili su da crijevni mikrobi kodiraju (stvaraju) bilirubin reduktazu, koja zatim pretvara bilirubin u bezbojni nusprodukt nazvan urobilinogen. "Urobilinogen se zatim spontano razgrađuje u urobilin, koji je odgovoran za žutu boju", kaže za Everyday Health Hall.
No, bebe sa žuticom i osobe s upalnim bolestima crijeva poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa često nemaju bilirubin reduktazu što kod obje skupine može dovesti do stvaranja žučnih kamenaca. Iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se potvrdile ove povezanosti, Hall napominje da postoji konstantna količina bilirubina koju proizvode crijevni mikrobi, a boja mokraće ovisi o hidrataciji.