U piću pronađeno sredstvo za pranje ili odmašćivanje, izvijestio je MUP
''Rezultati vještačenja tekućine iz čaše koju je konzumirala oštećena osoba podudara se u fizikalno-kemijskim svojstvima s tekućinom iz bočice bezalkoholnog pića s okusom koja mu je bila poslužena, dok je analizom utvrđeno da se radi o jako lužnatim vodenim otopinama (pH=13,6)'', izvijestilo je u četvrtak Ministarstvo unutarnjih poslova.
U priopćenju ističu da se temeljem utvrđenog kemijskog sastava može zaključiti da se radi o nekom sredstvu za pranje ili odmašćivanje. Nadalje, u 20 nespornih staklenih bočica istog pića zaprimljenih u originalnom pakiranju, utvrđeno je da sadrže prozirne tekućine čiji je pH 3, 5 što odgovara pH vrijednostima ovakvih napitaka.
MUP nadodaje da vezano uz prvi prijavljeni događaj na zagrebačkom području od 7. studenog, također utvrđeno kako tekućina iz bočice ima pH 2, 59 koji je također uobičajen za ovu vrstu pića te u tekućini nisu detektirani spojevi koji bi bili neuobičajeni.
Državni inspektorat izvijestio je u četvrtak da je sanitarna inspekcija zaprimila od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ispitni izvještaj o kontroli uzorka pića Coca Cola uzetih iz samoposlužnog aparata i iz maloprodajne trgovine u Zagrebu te se oni smatraju zdravstveno ispravnima.
Sva tri uzorka dostavljena na analizu, analizirana su na pH-vrijednost, metale i metaloide, aditive i perklorate. "Utvrđena pH-vrijednost nema sposobnost izazivanja učinka nagrizanja sa simptomima pečenja i boli u probavnom traktu, a ostali ispitani parametri sukladni su propisanim vrijednostima te se na temelju istih uzorak smatra zdravstveno ispravnim", priopćeno je u četvrtak.
Riječ je o pićima, odnosno uzorcima: Coca Cola, original taste, gazirano osvježavajuće bezalkoholno piće, 500 ml, 11/10/23 s rokom trajanja 11.04.2024.; Coca Cola, original taste, pakirano u PET ambalažu, 2 litre - 31.03.24; Coca Cola, zero, gazirano osvježavajuće bezalkoholno piće, 2 litre - 29.03.24.
U srijedu je utvrđeno da ni uzorak mineralne vode Römerquelle Emotion iz ugostiteljskog objekta u Rijeci nema razinu kiselosti niti koncentraciju metala iznad dopuštenog te ne bi trebala izazvati boli u usnoj šupljini, jednjaku i želucu.
Beroš: "Radi se o izoliranom slučaju, ne valja nasjedati na lažne poruke"
Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je u četvrtak kako nema "razloga za paniku i daljem širenju straha" oko štetne konzumacije pića jer su nalazi pokazali da se radi o izoliranom slučaju, onome iz Rijeke, te je poručio da nije dobro nasjedati na lažne poruke. "Zasad se čini da se radi samo o jednom dokazanom slučaju kemijske ozljede probavnog trakta i to uzrokovane određenom lužnatom tekućinom", poručio je.
Izrazio je uvjerenje da je riječ o izoliranom slučaju. To se, kaže, uvijek može dogoditi, na temelju kriminalističkog istraživanja koje je u tijeku, utvrdit će se sve okolnosti koje su dovele do ovakvog događaja. Može se, dodaje, raditi o podmetanju, ali isto tako se može raditi o grešci, nenamjernoj grešci. Naveo je da od 45 ljudi koliko se dosad ukupno javilo na pregled, samo četvero su imali određene promjene na sluznici probavnog trakta na nivou prvog stupnja, samo crvenilo i otok sluznice, koji mogu, ali i ne moraju biti u vezi s uzimanjem lužnate tvari.
"U svakom slučaju, ova koncentracija lužnate tvari uzrokovala bi upravo teške tegobe i kliničku sliku kao što je uzrokovala u Rijeci i ne bi se nikako mogla podudarati s blažim kliničkim simptomima", ustvrdio je. Većina pacijenata, osim njih dvoje, otpuštena je na daljnje kućno liječenje. Beroš je naveo da je razlog zašto je jedan još zadržan u jednoj zagrebačkoj bolnici je zato što on ima promjene na jednjaku u sklopu određenog GERB sindroma koje mogu koincidirati s kemijskim ozljedama.
Prema tome, isključilo se i u njegovom slučaju postojanje jasne uzročno-posljedične veze između konzumiranja bilo kakvih pića i kemijske ozljede probavnog trakta, rekao je. Ministar preporuča ljudima da i dalje piju vodu iz vodovodne mreže, koja se svakodnevno provjerava, jer je to i dalje najzdravije piće.
Upitan zašto država od subote do utorka nije izlazila ni sa kakvim informacijama o trovanjem Beroš je odgovorio: "Što vam je trebala reći? Da se radi o incidentalnom slučajnom trovanju, koje se događa na tjednoj bazi svugdje u Hrvatskoj". Jedan incidentalan slučaj trovanja ne predstavlja javnu zdravstvenu ugrozu, dodao je.