U KBC-u Zagreb obilježeno 35 godina transplantacije jetre
"Hrvatska je godinama u europskom vrhu po broju transplantacija, a bila je i po broju donora kojima treba posebno zahvaliti jer bez njih nema transplantacije", istaknula je ministrica zdravstva Irena Hrstić koja je sudjelovala na svečanosti uz predstavnike KBC-a Zagreb, Medicinskog fakulteta, transplantacijske koordinatore, kao i predstavnike drugih zdravstvenih institucija i ustanova.
Ministrica je upozorila kako u zadnje vrijeme opada broj donora, te poručila kako je važno prezentirati donorstvo kao dio transplantacijskog programa.
"Ministarstvo će dati maksimalne financijske i organizacijske napore da se centri izvrsnosti razvijaju i da se transplantacija obavlja u centrima koji imaju najbolje rezultate", poručila je Hrstić.
Uz KBC Zagreb transplantacije se u Zagrebu obavljaju i u KB-u Merkur. U obje se bolnice značajno ulaže u infrastrukturu, rekla je Hrstić te istaknula da je KB Merkur obnovljen te će uskoro biti prezentirana cijela bolnica.
V.d. ravnatelj KBC-a Zagreb Stjepko Pleština rekao je da je KBC Zagreb prepoznat kao vodeća ustanova u transplantacijama bubrega, jetre, srca, pluća, rožnice...
"Do sada je obavljeno ukupno preko 3000 transplantacija, među kojima su i složene transplantacije, retransplantacije, kao i dječje transplantacije", istaknuo je te dodao kako je lani obavljeno preko 130 transplantacija solidnih organa unatoč tome što se cijela bolnica obnavlja od potresa.
KBC Zagreb u proteklih je 35 godina sve bolji u transplantacijama i u tehnološkom smislu i u znanjima. "Primjerice do 2014. preživljenje je bilo 86 posto u jednoj godini, sada smo na 96 posto", rekao je predstojnik Klinike za kirurgiju Davor Mijatović
Ana Šimunković iz Zaklade za rijetke bolesti jetre istaknula je važnost psihološke podrške bolesnicima, dok je voditeljica Centra za transplantaciju jetre KBC-a Zagreb Ana Mrzljak naglasila da nakon transplantacije počinje novi život za teško bolesnog pacijenta.