U Hrvatskoj dosad 1234 oboljelih od gripe i prijavljena četiri smrtna slučajeva, evo na koje simptome obratiti pažnju
Samo u prošlom tjednu, od 30. prosinca do 5. siječnja, prijavljeno je 567 slučajeva gripe, a najviše stope oboljelih imaju Karlovačka i Dubrovačko-neretvanska županija.
Gripa je prijavljena u svim županijama, najmanje oboljelih imaju Virovitičko-podravska i Osječko-baranjska županija.
Teško je reći koliko osoba stvarno umre izravno ili, što je češće, neizravno od gripe (kao posljedica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse).
Tijekom ove sezone prijavljena su četiri smrtna ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija, navode u HZJZ-u.
Porast aktivnosti gripe uobičajeno se bilježi tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana te se u idućim tjednima očekuje daljnje jačanje epidemije.
No, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, uočljiv je nešto blaži intenzitet - ovogodišnjih 1234 u odnosu na lanjskih 1887 prijava.
I ove godine incidencija je najveća u djece predškolske i školske dobi, a najniža u osoba starijih od 65 godina.
U rizičnu skupinu ulaze osobe od 65 godina i stariji, te kronični bolesnici neovisno o dobi.
Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu HZJZ-a, tijekom zadnjih mjesec dana zabilježen je tjedni porast udjela pozitivnih nalaza na gripu s 1 do 5 posto na oko 20 posto, što također potvrđuje pojačanu cirkulaciju virusa gripe.
U pozitivnim uzorcima detektirani su virusi gripe A, ali i dosta virusa gripe B, kažu u HZJZ-u.
Ove je godine nabavljeno i distribuirano 450.000 doza tetravalentnog inaktiviranog cjepiva koje pokriva sve viruse koji cirkuliraju tijekom ove sezone.
Dok god ima virusa gripe i traje sezona gripe, ima smisla cijepiti se, naročito to vrijedi za osobe u rizičnim skupinama.
Cjepiva ima dovoljno i od početka ove godine odlukom HZZO-a ono je besplatno za sve građane koji se žele cijepiti, a nemaju kontraindikaciju.
Tijekom cijele prošle sezone gripe u Hrvatskoj je zabilježeno nešto manje od 20.000 prijava te bolesti i 44 smrtna ishoda.
Kako liječiti gripu?
Ako obolite od gripe, trebate ju preležati, a oporavak bi mogao trajati osam dana. U tih osam dana, gripa se razvija na sljedeći način:
- Simptomi gripe nastupaju odmah - visoka temperatura, bol u mišićima i zglobovima te slabost.
- Temperatura raste u fazi razmnožavanja virusa.
- Bolesnik osjeća jaku i tešku glavobolju.
- Temperatura traje najčešće do petog dana, nakon čega opada, ali pacijent osjeća jaku slabost.
- Nakon petog dana temperature najčešće nema, ali pacijentu treba barem dva do tri dana da se oporavi.
Osoba koja ima grupu radno je nesposobna zbog visoke temperature, a tako gripu može proširiti i na ostale, objasnila je za missZDRAVU Branislava Čilić dr. med., specijalist obiteljske medicine iz Zagreba. Dodala je da gripu od viroze razlikuje visoka temperatura od 38 do 41°C, a virozu prati temperatura od 37,5 do 38,5°C te šmrcanje i kašljanje koje je kod gripe rijedak simptom. Osim toga, kod viroze nema jakih bolova u mišićima i kostima te malaksalosti.
Djeca do dvije godine temperaturu trebaju sniziti paracetamolom i piti puno tekućine. Osim djece, u rizični skupinu pripadaju i kronični bolesnici stariji od 65 godina. To se odnosi na dijabetičare, astmatičare te srčane i plućne bolesnike. Kod njih virus gripe može zakomplicirati opće zdravstveno stanje i izazvati teže posljedice. Dr. Čilić kaže da njima jedino može pomoći cijepljenje, koje će im stvoriti imunitet umjetnim putem.
Osim paracetamola i dovoljno tekućine, mogu pomoći i pastile za grlo i kapi za nos, ali svakako se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom. Izbjegavajte tešku hranu, a dobro je jesti juhe i krekere.
Obvezno kontaktirajte liječnika, ako se ovi simptomi pojave za vrijeme gripe:
- Temperatura iznad 40 Celzijevih stupnjeva koja traje duže od tri dana
- Bolno grlo s natečenim limfnim čvorovima na vratu
- Boll i iscjedak u sinusima ili uhu
- Promjene svijesti konvulzije
- Grčevi
- Kašalj s iskašljajem
- Kratak dah
- Bol u prsištu
- Poremećaji mokrenja
- Stalno povraćanje
- Dijareja
- Neidentificirani osip.