Tetovaže na tijelu jačaju imunitet!
Što više to bolje
Tetoviranje izaziva bol što iscrpljuje organizam, a uslijed izazvanog stresa tijelo može lakše oboljeti. Proces tetoviranja može se usporediti s bavljenjem tjelovježbom osoba koje nisu u formi. Nakon prve tjelovježbe vrlo je vjerojatno da će vježbač osjećati bol u mišićima, međutim, ukoliko nastavi vježbati, bol će s vremenom prestati.
Nakon prvotnog stresa, organizam se vraća u ravnotežu. Međutim, ako ga nastavimo izlagati stresu, tijelo će se prilagoditi i pomaknuti svoju granicu izdržljivosti na višu razinu – postat će jače. Ponavljanje tetovaža ima sličan učinak.
Prva tetovaža može oslabiti imunitet
Za potrebe istraživanja, znanstvenici su osobama koje su se podvrgle tetoviranju uzeli uzorak sline prije i poslije izrade tetovaže. Praćena je razina imunoglobulina A, antitijela koji se nalazi na prvoj crti obrane od infekcija poput prehlade. Također, mjerena je i razina kortizola, hormona stresa za kojeg je poznato da suprimira imunitet. Rezultati su pokazali kako osobe koje su se tetovirale po prvi puta imale povišenu razinu oba parametra.
No, u skupini ispitanika kojima ovo nije bila prva tetovaža, pokazalo se kako je razina oba parametra puno niža u usporedbi s rezultatima prve skupine. Dakle, uzastopno tetoviranje gradi imunološku kondiciju na način da imunitet ulaže puno manji napor odnosno proizvodi značajno manje stanica obrane za rješavanje problema infekcija s kojim se suočava.
Izvor: American Journal of Human Biology
Pogledaj trikove pomoću kojih ćeš aktivirati imunitet.