Svijet dogovara novi plan za buduće pandemije: Članice WHO-a podržale novi globalni sporazum

Pixsell
Članice Svjetske zdravstvene organizacije u ponedjeljak su na Svjetskoj zdravstvenoj skupštini glasale za potencijalno revolucionaran globalni sporazum o poboljšanju spremnosti kada su posrijedi pandemije.
Vidi originalni članak

'Za' su glasale 124 zemlje, nakon što je Slovačka pozvala na glasanje, dok je premijer te zemlje Robert Fico, skeptičan prema cjepivu protiv covida-19, zatražio da njegova zemlja ospori usvajanje sporazuma.

Nijedna zemlja nije glasala protiv, a 11 zemalja, među kojima Poljska, Izrael, Italija, Rusija, Slovačka i Iran bilo je suzdržano.

nije neočekivano Trump odlučio: SAD se povlači iz Svjetske zdravstvene organizacije

"Sporazum je pobjeda za javno zdravstvo, znanost i multilateralno djelovanje. Osigurat će da bolje, zajednički, zaštitimo svijet od budućih pandemijskih prijetnji", rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Nacrt sporazuma, koji se bavi strukturnim nejednakostima u načinu razvoja lijekova ili cjepiva i zdravstvenih alata, bit će formalno usvojen u utorak na plenarnoj sjednici Svjetske zdravstvene skupštine u Ženevi.

No formalno neće stupiti na snagu dok ne budu dovršeni pregovori o aneksu o podjeli patogena, što bi moglo potrajati i do dvije godine. Nakon toga će države morati ratificirati sporazum.

Paktom se osigurava da lijekovi, terapija i cjepiva budu globalno dostupni kada se dogodi sljedeća pandemija. Također se zahtijeva od proizvođača koji sudjeluju u sporazumu da tijekom pandemije dodijele od 20 posto svojih cjepiva, lijekova i testova WHO-u kako bi se osiguralo da i siromašnije zemlje imaju pristup.

Međutim, američki pregovarači napustili su rasprave o sporazumu nakon što je predsjednik Donald Trump - nakon preuzimanja dužnost u siječnju - započeo 12-mjesečni proces povlačenja SAD-a, daleko najvećeg financijskog podupiratelja WHO-a, iz te organizacije pod okriljem UN-a.

Stoga SAD, koji je uložio milijarde dolara u razvoj cjepiva tijekom pandemije covida, ne bi bio obvezan sporazumom. A ni države članice WHO-a ne bi se suočile s kaznama ako ga ne provedu.

Neki zdravstveni stručnjaci pozdravili su sporazum kao korak prema većoj pravednosti u globalnom zdravstvu nakon što su siromašnije nacije ostale bez cjepiva i dijagnostičkih pomagala tijekom pandemije covida-19.

Ovaj dokument "sadrži ključne odredbe, posebno u istraživanju i razvoju, koje bi, provedu li se, mogle usmjeriti globalni odgovor na pandemije prema većoj pravednosti“, rekla je za Reuters Michelle Childs, direktorica za zagovaranje politika u inicijativi Lijekovi za zanemarene bolesti.

Drugi ocjenjuju da sporazum nije ispunio početne ambicije i da bez snažnih okvira za provedbu ostaje rizik za neuspjeh u budućoj pandemiji.

"To je prazna ljuska... Teško je reći da je to sporazum s čvrstom obvezom gdje postoji snažna predanost... To je dobra polazna točka. Ali morat će se razviti“, rekao je Gian Luca Burci, akademski savjetnik u Globalnom zdravstvenom centru na Ženevskom poslijediplomskom institutu, neovisnoj istraživačkoj i obrazovnoj organizaciji. 

'činimo iste pogreške' Bill Gates upozorava da svijet nije spreman za sljedeću pandemiju

Posjeti missZDRAVA.hr