Sve više osoba nakon preboljenog koronavirusa prijavljuje gubitak kose

SLAVKO MIDŽOR (PIXSELL)
Sportska novinarka Mirna Zidarić koja je preboljela koronavirus prije nekoliko dana objavila je na društvenoj mreži kako joj opada kosa nakon bolesti. Tom objavom željela je ukazati na brojne posljedice koje Covid - 19 može uzrokovati. Umjesto razumijevanja doživjela je salve uvreda, a neke od njih su i da joj zbog menopauze opada kosa te da joj je netko platio da to objavi. Ali, dr. Esther Freeman potvrdila je da je u svijetu sve više zabilježenih slučajeva gubitka kose nakon preboljenog koronavirusa.
Vidi originalni članak

Dr. Esther Freeman, koja upravlja Dermatology COVID-19 Registry, bazom podataka dermatoloških manifestacija COVID-19 koja sadrži 1.000 slučajeva iz 38 zemalja, rekla je da sve veći broj ljudi koji se oporavlja od koronavirusa prijavljuje gubitak kose nakon bolesti. Liječnik Amesh A. Adalja, viši znanstvenik iz Johns Hopkins Centra u Marylandu SAD, kaže da do gubitka kose kod oboljelih od Covid-19 dolazi zbog mehanizma koji se naziva telogen effluvium.

"Doživljeni fiziološki stres utječe na ciklus rasta folikula dlake. To stanje naziva se telogen effluvium, a može se vidjeti nakon mnogih različitih vrsta bolesti, uključujući malariju i tuberkulozu. Telogen effluvium obično se manifestira oko tri mjeseca nakon stresnog događaja, a mogu biti pogođeni i muškarci i žene“, kaže dr. Adalja za Health.

Dermatolog, Angelo Landriscina, dr. Med., Za Health kaže da ova vrsta gubitka kose može pratiti bilo koji stresni životni događaj, a ne samo tešku bolest, već i operaciju ili ozbiljan psihološki stres, poput gubitka voljene osobe.

izgubila je deset kilograma Poznati Hrvati oboljeli od korone: Različite fizičke reakcije na virus

 Kako dolazi do naglog gubitka kose

"U bilo kojem trenutku 85 do 90 % naše kose nalazi se u fazi koja se naziva anagen - faza rasta", kaže dr. Landriscina. "U međuvremenu, 1 do 2 % je u prijelaznoj fazi koja se naziva katagen. Do 10 % kose je u telogenu ili u fazi mirovanja, a to je faza u kojoj kosa obično opada. U slučaju  telogen effluviuma veći dio kose prelazi u telogenu fazu i opada. Opadanje kose je normalna pojava i običnu na dnevnoj bazi opadne 50 do 100 vlasi. Veći gubitak od ovoga smatra se pretjeranim i rezultira dijagnozom telogen effluvium", kaže dr. Landriscina.

Iako nema dokaza da koronavirusni mehanizam uzrokuje gubitak kose, bilo koja ozbiljna bolest može ju izazvati, a COVID-19 sigurno spada u tu kategoriju. Dr. Landriscina kaže: "Znamo da se hormon stresa kortizol oslobađa u višim razinama tijekom teške bolesti, a znamo i da kortizol može utjecati na strukture kose. Telogen effluvium, obično traje šest mjeseci i to je uglavnom igra čekanje jer će nakon određenog vremena izrasti nova kosa."

Posjeti missZDRAVA.hr