Suhi zrak zimi šteti tvom zdravlju

Iako zimi uživaš u toplini doma, zrak grijanjem postaje suh te upija vlagu iz svih stvari s kojima je u kontaktu. Pod utjecajem takvog zraka i tvoja se koža suši i dolazi do svrbeži, iritacije, glavobolje, umora i iscrpljenosti. Rješenje se krije u ovlaživaču zraka, a poduzeće Nucleus D.B.M. nudi svjetski poznate marke ovlaživača Air-O-Swiss i Boneco
Vidi originalni članak

Grijanje isušuje tvoju kožu

Zdravlje je na prvom mjestu. Tijekom zimskog razdoblja zrak u prostorijama je iznimno suh, pa su ovlaživači zraka dobrodošli u svakom domu i uredu.

Živjeti modernim načinom života znači provoditi i do 90 posto vremena u zatvorenim prostorima gdje je kvaliteta zraka najgora. Osim što je u takvim prostorima izrazito visoka koncentracija čestica prašine, duhanskog dima i ostalih nečistoća, situacija se dodatno pogoršava zimi kada uključimo grijanje.

Svi želimo zimi uživati u toplini vlastitog doma, ali kada grijemo zrak on postaje suviše suh i žedan. Uslijed toga zrak nastoji poput spužve upiti vlagu iz svih predmeta s kojima je u kontaktu, pa tako i iz našeg tijela. Kada je koža izložena utjecaju suhog zraka ona se prekomjerno suši i dolazi do pojave svrbeži, iritacije, a nerijetko i do crvenila kože.

Dodatan problem izloženosti suhom zraku je pojava infekcija gornjih dišnih puteva uslijed isušene sluznice, potom pojava žarenja u očima, glavobolje, umora i iscrpljenosti. Utjecaju suhog zraka nije pošteđen niti drveni namještaj, parketi, glazbala, umjetnine i ostali predmeti izrađeni od drva.

Kako djeluje hladan zrak?

Ukoliko želiš izbjeći navedene probleme, uz temperaturu potrebno je početi voditi brigu i o vlažnosti zraka. Za početak, dovoljno je kupiti digitalni mjerač vlažnosti zraka - higrometar i njime kontrolirati relativnu vlažnost zraka. Stručnjaci preporučuju idealnu vlažnost zraka od 40 do 60 posto. Tada se osjećaš najbolje, a ista vlažnost zraka je optimalna i za kućne ljubimce, biljke, drveni namještaj i sl.

Često imamo krive predrasude glede otvaranja prozora i provjetravanja zimi. To je svakako potrebno činiti zbog provjetravanja i opskrbe kisikom. No to činimo i kada nam je zrak suh pa ga želimo ovlažiti dovođenjem vanjskog svježeg zraka. Pritom nismo svjesni činjenice da hladan zrak ne može sadržavati mnogo vlage i da je u stvari suh iako se nama čini da je vlažan.

Kada tako hladan i suh zrak pustimo u zagrijanu prostoriju, situacija se dodatno pogorša i zrak dodatno sušimo umjesto da ga ovlažujemo. To, također, jednostavno možeš provjeriti higrometrom.

Pravilno ovlaživanje zraka

Zbog svega navedenog izrazito je važno dodatno ovlaživati zrak tijekom zimskih mjeseci. Često stavljamo posude s vodom po radijatorima, ali to nije dovoljno za pravilno ovlaživanje. Voda stoji i po nekoliko dana u tim posudama, a temperatura vode u posudama pogoduje razvoju opasnih mikroorganizama.

Želiš li pravilno ovlaživati zrak potrebno je koristiti uređaje za ovlaživanje zraka koji imaju dostatan kapacitet da zadovolje potrebe tvog životnog ili radnog prostora. Prilikom odabira ovlaživača potrebno je izračunati potreban kapacitet ovlaživanja na način da je za svakih 50 kvadratnih metara površine (standardne visine 2.5 m) potrebno otprilike 3 dl vode u sat vremena.

Ukoliko je riječ o većem stanu ili kući, jedan ovlaživač neće biti dovoljan čak i da zadovoljava svojim kapacitetom jer se vlaga neće moći brzo širiti u druge prostorije, pa je u tom slučaju pametnije staviti nekoliko slabijih ovlaživača.

Poduzeće Nucleus D.B.M. d.o.o. iz Zagreba, Mošćenička 15, zastupnik je svjetski poznatih marki ovlaživača Air-O-Swiss i Boneco i ima najbogatiju ponudu ovlaživača u Hrvatskoj.

U sklopu njihovog "centra za mikroklimu" ili na web stranici www.mikroklima.com.hr možeš dobiti stručan savjet oko izbora ovlaživača, odabiru najprikladnije tehnologije ovlaživanja, načina održavanja i stručne odgovore na sva tvoja pitanja.

Posjeti missZDRAVA.hr