Zbog čega se javlja suhi kašalj i što učiniti kada ne prestaje?
Pored upale, kašalj mogu izazvati i vanjski podražaji kao npr. čestice prašine, dim cigarete, plinovi te nagle promjene u temperaturi. Kako je riječ o simptomu, ne treba ga suzbijati već olakšavati.
Produktivnktivni (vlažni) i neproduktivni (suhi) kašalj
"Prema patogenezi, nastanku i ulozi postoje dvije različite vrste kašlja – produktivni (vlažni) i neproduktivni (suhi, nadražajni). Produktivni kašalj odstranjivanjem sekreta ispunjava osnovnu svrhu kašlja, pa se može reći da je koristan. S druge pak strane, neproduktivni kašalj ne ostvaruje svoju temeljnu svrhu, nema učinka, a dovodi do osobitog iscrpljivanja bolesnika.
Suhi kašalj se gotovo uvijek pojavljuje u virusnim respiratornim infekcijama (uključujući i gripu), a samo se izuzetno javlja produktivni, uglavnom u bolesnika s kroničnim plućnim bolestima ili tek u drugom tjednu trajanja akutne infekcije. Osobito je neugodna pojava dugotrajnog suhog nadražajnog kašlja, a nerijetko se zapaža u nekih bolesnika nakon virusnih respiratornih infekcija,osobito ako je prisutna pridružena alergijska reakcija uslijed iritansa iz okoliša", piše Pliva zdravlje.hr.
Uzroci suhog kašlja osim virusnih oboljenja
- alergije,
- prethodna virusna upala gornjeg dišnog/probavnog trakta
- boravak u prostorijama sa suhim zrakom,
- pušenje,
- gastroenterološke tegobe (primjerice povrat kiselijeg želučanog sadržaja u donje ždrijelo).
Potrebno je provjereti funkciju nosne sluznice
Ublažavanje suhog kašlja
- piti dosta tekućine,
- koristiti ovlaživač zraka u prostoru u kojem boraviš, k
- oristiti gume za žvakanje jer potiču stvaranje i protok sline ili cuclati bombone
Recept za čaj od đumbira koji će ublažiti kašalj i ostale simptome prehlade