Kako se najbrže oporaviti nakon ozljede gležnja?
Martin je od malih nogu u moto svijetu jer se njegovo otac koji mu je danas menadžer amaterski bavio tim sportom. "Otac me je vodio sa sobom na utrke i ispočetka je to bilo obiteljsko druženje. Kad je otac shvatio da imam talenta počeo je ulagati u mene tako da se već desetak godina profesionalno bavim ovim sportom. Kad kažem profesionalno, pod tim mislim da živim od toga. Nastupam za Španjolsku jer kod nas ovaj sport nije razvijen", prča Martin, a nas je odmah zaintrigiralo kako to da je profesionalac od 13. godine, a vozačka se tek može dobiti s 18. "Ni danas nemam vozačku", odgovara Martin i objašnjava: "Imam trkaću licencu, utrke se voze na stazama i zato sam mogao početi tako rano".
Martin Vugrinec je vrlo uspješan i ima velike ambicije koje želi ostvariti u ovom sportu, a svaka ozbiljnija ozljeda stoji mu na putu u ostvarenju tog cilja. Tako mu se u travnju ove godine dogodilo da je prilikom jednog pada slomio gležanj, a za manje od mjesec dana trebao je nastupiti na natjecanju bitnom za njegov daljnji razvoj karijere.
Gležanj je slomio u Portugalu te se odmah zaputio u Hrvatsku gdje ga je operirao Ivan Karlaka dr. med., specijalist ortoped, subspecijalist traumatologije koštano-zglobnog sustava, voditelja Centra za ortopediju iz Specijalne Bolnice Arithera u Zagrebu. "Dobio sam dva šarafa i već nakon par dana uslijedila je rehabilitacija i za manje od mjesec dana od ozljede vratio sam se natjecanju", prisjetio se Martin.
"Martin je zadobio prijelom medijalnog maleola gležnja, takvi prijelomi se uvijek liječe operativno jer pacijent ne mora nositi mobilizaciju i samim tim je oporavak puno bolji. Nakon operacije kroz četiri tjedna u sklopu rehabilitacije povećavali smo opterećenje na nozi", rekao je dr. Karlak.
U Aritheri su objasnili kako je moguće tako brzo nakon prijeloma vratit se profesionalnom sportu: "Osim dobro izvedene operacije pola uspjeha ovisi o kvalitetnoj rehabilitaciji. Kod Martina smo koristili kombinaciju konvencionalne fizioterapije, robotske rehabilitacije i izokinetike. Taj pristup koristimo samo mi u Aritheri i zato su naši pacijenti potpuno rehabilitirani u izvanredno brzom roku. Kod Martina je cijeli proces od povrede, preko liječenja do potpunog oporavka i povratka na sportske piste trajao 30 dana".
Budući da su u moto sportu ozljede gotovo dio svakodnevice Martin je sklopio suradnju sa Specijalnom bolnicom Arithera te njihovim stručnjacima povjerio brigu o svom zdravlju.