Danas još 18 zaraženih. Uvedene nove mjere u Zagrebu, Splitu i Osijeku

Jurica Galoic/PIXSELL
U subotu smo imali 19 novooboljelih od korona virusa u Hrvatskoj, a Nacionalni stožer civilne zaštite u 14 sati objavio je najnovije podatke o borbi s koronom u Hrvatskoj
Vidi originalni članak

Nakon što se virus neko vrijeme 'primirio', otvaranje granica i popuštanje mjera učinili su svoje.

"U Hrvatskoj imamo 18 novooboljelih, jednu osobu manje nego jučer. U Zagrebu ih je 10, u Zagrebačkoj županiji 1, u Splitsko-dalmatinskoj 1, Osječko-baranjskoj 5 i Dubrovačko-neretvanskoj 1. Nema teže oboljelih, hospitaliziranih na današnji dan je devet, a prema podacima kojima raspolažemo, među turistima nema inficiranih i zaraženih osoba", objavio je ministar zdravstva Vili Beroš.

Dodao je i da je ukupan broj oboljelih 2317, a trenutno aktivno oboljelih je 71.

Postrožene mjere u Zagrebu, Splitu i Osijeku

Najavio je i kako će se situacija s koronom pratiti iz dana u dan te da će se donositi odgovarajuće mjere. Zbog nove situacije zabranjuju se posjeti domovima i bolnicama te izlasci iz njih u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj županiji, Osječko-baranjskoj i u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

"U ustanovama se nalaže obvezno nošenje maske za sve zdravstvene djelatnike. Selektivno, u županijama s većim brojem slučajeva ukidaju se posjeti bolesnicima u KBC-u Osijek, KBC-u Split i bolnicama u Zagrebu. Uvodi se testiranje onih zdravstvenih radnika koji se vraćaju iz zemalja gdje je lošija epidemiološka situacija, a preporučuje im se da ne odlaze u zemlje gdje je loša epidemiološka situacija osim u slučaju prijeke potrebe. Esencijalno je da lokalni stožeri prate situaciju na svom terenu, da epidemiolozi prate situaciju, izrađuju analize. Mora se reagirati selektivno, nekad će u nekoj županiji neke mjere biti na snazi, a negdje neće", rekla je epidemiologinja Marija Bubaš. Dodala je da, iako nije pripremila taj podatak, u samoizolaciji imamo oko 400 ljudi, ali i da će taj broj ovisiti o situaciji sa zarazom.

Potvrđeno je i kako je zaražen učenik jedne škole u Zagrebu, ali nije otkriveno koje.

Virus nije oslabio

"Nema medicinski utemeljenih podataka da je virus oslabio. Obiteljski kontakti su iznimno visoki rizik. Svi se slažu da za zarazu treba biti produljen kontakt u zatvorenom prostoru. Infekcije su se znale lakše prenijeti i u uredima gdje je više ljudi i nema ventilacije, tj. nema otvorenih prozora, slična je stvar i s restoranima", opisala je Alemka Markotić situacije kada je prijenos lakši i češći.

Dodala je i da je nošenje maski preporučljivo za zdravstvene radnike te da svatko treba procijeniti prema situaciji u kojoj se nalazi, ukoliko se nalazite u javnom prijevozu ili slično.
 

Koronavirus Kaić: 'Opustili smo se, imamo više slučajeva, a otkrivena je i lokalna transmisija'

Nakon što smo se svi opustili, iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (OCD) objavili su nove smjernice kako smanjiti rizik od moguće zaraze.

U smjernicama stoje ovi savjeti: Perite ruke često, prakticirajte socijalno distanciranje, nosite masku na licu, dezinficirajte površine i ostanite kod kuće ako ste bolesni.

Ovo su simptomi infekcije koronavirusom: 

  • kašalj
  • povišena tjelesna temperatura
  • dispneja
  • nedostatak zraka
  • nagli gubitak mirisa okusa ili promjenu okusa
  • umor
  • bol u mišićima
  • glavobolja
  • bolno grlo
  • proljev
  • mučnina ili povraćanje

COVID-19 Kako očistiti prostore u kojima je boravila osoba pod sumnjom na zarazu koronavirusom?

Posjeti missZDRAVA.hr