Infekcija mokraćnog mjehura može trajati od 3 do 30 godina!

Thinkstock
Bolovi u donjem dijelu trbuha, učestalo mokrenje, peckanje, iscjedak kod žena ili povišena temperatura najčešći su simptomi upale urološkog i ginekološkog trakta.
Vidi originalni članak

Oboljeli često imaju nagon za mokrenjem, a opet, kad dođu u toalet, pomokre samo nekoliko kapi. A sve to zbog jako upaljene i nadražene sluznice mjehura i mokraćne cijevi.

Upale urotrakta mogu potrajati godinama pa ih treba liječiti što ranije. Bakterije će 'istjerati' čaj od brusnice i žutike, ali i čaj od šipka koji obiluje vitaminom C Uz čaj od koprive, zlatnice i breze pobijedit ćeš urinofekcije.

Visoka temperatura i bolovi

Kod manje djece ili malih beba simptomi su jače izraženi. Djeca često imaju vrlo visoku temperaturu i bolove te otežano mokre jer ih sve jako peče i boli. "Enterokok, e.coli, ureaplazma, klamidija, klebsijella, proteus, streptokoki, pseudomonas... Sve ove bakterije, koje pacijenti i ja od milja zovemo ‘beštije’, uzrokuju akutne, ali i što je još i gore, kronične upale mjehura, bubrega, prostate, jajnika, vrata maternice, mokraćne cijevi te svih ostalih dijelova urološkog i ginekološkog trakta", kaže dr. med. Ksenija Krajina Pokupec i dodaje da kronične infekcije mokraćnog mjehura ili cijelog urogenitalnog trakta mogu trajati od tri do nevjerojatnih 30 godina.

Doktorica Ksenija Krajina Pokupec zna lijek za policistične jajnike!

Kako se te "beštije" svugdje zavlače, brzo se razmnožavaju i dovode do upale sluznice unutarnjih organa. A žene su češće "žrtve" zbog kraće mokraćne cijevi koja je u njih dugačka oko pet, a u muškaraca od 18 do 22 centimetra. Nakon pretraga problem mogu riješiti antibiotici, iako je puno bakterija već otporno na postojeće lijekove pa umjesto njih učinkovito pomaže terapija na bazi ljekovita bilja. Brusnica i žutika (spravljene kao zasebni čajevi) sprečavaju primanje bakterija za sluznicu uroginekološkog trakta i djeluju baktericidno, dakle ubijaju bakterije.

Mehaničko izbacivanje bakterija

"I čajna mješavina u kombinaciji s biljnim kapima - tinkturama i odgovarajućom prehranom pomoći će u terapiji uroinfekcija. Čajna mješavina može se napraviti od koprive, zlatnice te maslačka ili breze tako da se uzima jednak omjer navedenih biljaka. Sve one imaju diuretsko djelovanje i tjeraju nas na mokrenje te tako pojačavaju rad bubrega. Tako što pijemo i piškimo, pijemo i piškimo..., mehanički pomažemo istjerati bakterije iz organizma", pojašnjava nam liječnica.

Čajnoj mješavini možeš dodati i neven jer ima imunološko djelovanje, a vrlo je važno da se imunitet stalno podiže, objašnjava Krajina Pokupec. U čajnu mješavinu dobro je dodati i šipak jer pridonosi boljem okusu te pruža bogatstvo vitamina C ili bazgu koja ima protuupalno i imunološko djelovanje. Također, čaj od bobica borovice djelovat će diuretski. Trudnice kod uzimanja kapi i čaja svakako bi se trebale konzultirati s fitoterapeutom kako bi ih on pripravio bez biljaka koje mogu imati abortivno djelovanje.

Klikni i saznaj sve o prirodnom liječenju gljivičnih infekcija.

Bakterije otporne na antibiotike

Potrebno je učiniti pregled urina i dodatno urinokulturu s antibiogramom. Prvi nalaz urina pokazat će općenito stanje i najvjerojatnije povišene leukocite, prisutne pločaste stanice, bakterije i kristaliće ili cilindre te moguću prisutnost eritrocita, tj. krvi. Potom se radi urinokultura iz koje se vidi koliko je i kojih bakterija poraslo na laboratorijskoj podlozi i koji antibiotik na nju najbolje djeluje. Treba znati da su mnoge bakterije postale imune na antibiotike, kaže fitoterapeutkinja Krajina Pokupec. Bakterije u mokraćovodu mogu uzrokovati neplodnost, ali i pobačaj. Trudnice, u dogovoru s liječnikom, moraju tijekom cijele trudnoće piti čajeve.

Jedi što više kiselo

'Uz čaj se piju i biljne kapi od brusnice, žutike, koprive i borovice ili bazge. Dnevno popij litru čaja, ako možeš i više te za početak 50 kapi tinkture. Poslije se doza pojačava', kaže Krajina Pokupec. U čaj treba dodati i limunov sok. Bakterije ne vole kiselo pa neće preživjeti u kiseloj sredini urina koja mora biti pH 5-6. U kupovni uvin čaj ne stavljaj limun jer Uva ursi-medvjetka djeluje svojim arbutinom samo u lužnatom urinu. Limunov sok dodaj u salate, a jedi i ostalo kiselo voće jer tako dodatno pojačavaš terapiju. Osim voća, preporučuju se juhe od rajčice, kiselo zelje, kiseli krastavci, cikla.

Pomaže parenje

Kod jačih bolova ili nemogućnosti mokrenja intimno područje napari na čaju od kamilice od 10 do 15 minuta. Tople i ljekovite pare opustit će spazam mišića, smiriti bolove i olakšati mokrenje.

Ljekovita krema

Baza joj je shea maslac, a unutra se dodaju ulja nevena, lavande i borovice. Djeluje lokalno na upaljen mjehur i bakterije. Tanak sloj kreme lagano utrljaj svaku večer u donji dio trbuha.

Potraži još savjeta dr. Ksenije Krajine Pokupec.

Posjeti missZDRAVA.hr