Od iduće godine moguća kućna hemodijaliza u Hrvatskoj, a u SAD-u cjepivom spriječen povratak uznapredovalog raka bubrega

Unsplash+
Ministarstvo zdravstva planira do kraja godine uvesti kućnu hemodijalizu koji bi pacijenti mogli početi koristiti iduće godine.
Vidi originalni članak

HZZO je započeo postupak uvrštavanja uređaja na listu pomagala. "Petogodišnje preživljavanje prosječnog bolesnika na hemodijalizi je 30-ak posto. Ono se penje na skoro 60 posto kod kućne hemodijalize. Bolesnik može imati više od tri hemodijalize tjedno, što utječe na krvni tlak, na bolesnikov apetit, ravnotežu tekućine, samim time i na same kardiovaskularne bolesti", objasnila je za Dnevnik.hr Nikolina Bašić Jukić, predstojnica Hrvatskog društva za bubreg. 

Klasična hemodijaliza za jednog pacijenta iznosi 32 tisuće eura, pa bi kućna hemodijaliza omogućila rasterećenje bolnica. Ipak, HZZO još nema podataka koliko bi koštala kućna hemodijaliza, ali prema podacima drugih europskih zemalja ona bi bila jeftinija i pružila pacijentima normalniji život, piše Dnevnik.hr. 

u razdoblju od 12 sati Novi uspjeh u KBC-u Rijeka – u jednom danu transplantirana tri bubrega

Cjepivom spriječen povratak uznapredovalog raka bubrega

Pacijentima s uznapredovalim rakom bubrega koji su primili eksperimentalno cjepivo nakon što su im tumori uklonjeni rak se nije vratio nekoliko godina, pokazala je prva faza malog kliničkog ispitivanja, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Nature.

To su bili pacijenti “za koje znate da je rizik od vraćanja raka jako visok”, rekao je dr. Toni Choueiri iz Instituta za rak Dana-Farber u Bostonu, koji je sudjelovao u vođenju istraživanja.

“Nakon gotovo četiri godine, nikome od devetero cijepljenih pacijenata rak bubrega nije se vratio”, rekao je, istaknuvši da su jako uzbuđeni zbog tih rezultata.

Standardna metoda liječenja raka bubrega treće i četvrte faze operacija je nakon čega slijedi imunoterapija. Kod većine pacijenata, rak se vrati, obično u roku od tri godine i tada više ne postoji dobra metoda liječenja.

Novo cjepivo je “personalizirano”, što znači da je dizajnirano tako da uči pacijentov imunosni sustav kako da prepozna i eliminira stanice raka.

Znanstvenici su u uzorcima tumora izvađenih operacijom identificirali neoantigene, malene fragmente mutiranih proteina kod raka. Tada su utvrdili koje će od tih neoantigena staviti u cjepivo.

“Biramo mete koje su jedinstvene za rak i različite od normalnih dijelova tijela tako da se imunosni sustav može učinkovito ‘usmjeriti’ prema raku na jako specifičan način”, objasnio je dr. David Braun s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Yale.

Surađujući s Merckom, znanstvenici sada testiraju slično cjepivo protiv raka bubrega randomiziranim ispitivanjem na 272 pacijenata. 

rak bubrega 5 simptoma raka bubrega na koje bi trebala pripaziti

Posjeti missZDRAVA.hr