Nestašica krvi uoči sezone, posebno kritično u tri županije
Zbog nedostatka krvi nerijetko se moraju odgoditi nehitne operacije, navodi dnevnik. Na nedavnom sastanku, na kojem su bili predstavnici Crvenog križa, HZZO-a i KBC-a Rijeka, tražili su se novi modeli kojima bi se povećao broj darivatelja te je dogovoreno da se krene s otvaranjem još jednog transfuzijskog punkta i to u Istri.
Sve češći odlazak mladih iz Hrvatske zadnjih godina, starenje stanovništva, a na kraju i pandemija korone poremetili su puno toga pa i darivanje krvi. Ukupno tijekom godine uspijeva se prikupiti dovoljno doza da se pomogne onima kojima taj dragocjeni organ spašava život, ali pokazalo se da je u nekim županijama to sve veći problem.
U Primorsko-goranskoj, Ličko-senjskoj i Istarskoj županiji već nekoliko godina nedostaje oko 4000 doza godišnje, ili oko 15 posto, od planiranih više od 26.000. S obzirom na to da u Hrvatskoj postoji desetljećima ustaljena praksa dobrovoljnog davalaštva, krv se ne uvozi, jer i dalje se uspješno održava samodostatnost, nego se prikuplja kroz organiziranu mrežu poglavito Hrvatskog Crvenog križa i transfuzija na određenom području, a svake se godine prikupi oko 200.000 doza krvi, piše novinarka Jutarnjeg lista Goranka Jureško.
Tko može darovati krv?
HZJZ je naveo da krv može dati svaka zdrava osoba koja je:
- između 18 i 65 godina
- tjelesne težine iznad 55 kilograma, koja je proporcionalna visini
- tjelesne temperature do 37°C
- vrijednosti krvnog tlaka moraju biti: sistolički 100 -180 mm/Hg, dijastolički 60 - 110 mm/Hg
- vrijednosti hemoglobina moraju biti: za muškarce 135 g/L, za žene 125 g/L
- puls mora iznositi 50 do 100 otkucaja u minuti
- uz odobrenje liječnika.
Krv se može dati na organiziranim akcijama darivanja krvi ili u transfuzijskim ustanovama. Darivatelji krvi u Zagrebu mogu dati krv svakog dana u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu, u Petrovoj 3, od ponedjeljka do petka, od 07,30 do 19,00 sati, a subotom od 07,30 do 15,00 sati.