Nemelanomski rak– veliki rizik za zdravlje kože
I dok mnogi od nas ovo proljetno sunce doživljavaju blagim i prijateljskim prema koži te svoje kreme za sunčanje čuvaju za ljetne mjesece i plažu, pravo je vrijeme za prisjetiti se negativnih posljedica UV zraka na našu kožu.
UVB zrake odgovorne su za tamnjenje kože i one su krivac kada na suncu “izgorimo”. Takvu štetu nitko ne voli, pogotovo zato što se njeni rezultati odmah osjete i vide još neko vrijeme. UVA zrake neće nam priskrbiti takvu trenutnu neugodu i još danima svima koje sretnemo otkrivati našu nesmotrenost, no to ne znači da nisu opasne: upravo UVA zrake pogađaju stanice u dubljim slojevima kože i ubrzavaju starenje, te će se njihovo djelovanje pokazati kroz koju godinu.
Nemelanomski rak kože
Međutim, postoji još veći rizik koji kriju sunčeve zrake, a povećava se svaki put kada boravimo na suncu: rizik za nemelanomski rak kože. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) klasificirala je UV zračenje kao kancerogenu supstancu.
Nemelanomski rak kože najčešći je rak kože, a uglavnom se javlja kod osoba starijih od 65 godina. Bez obzira na to, predispozicije za njegov nastanak skupljamo tijekom cijelog života. Točnije, svakim izlaganjem suncu bez zaštitne kreme i odjeće: od djetinjstva kada bismo se zaigrali na plaži i zadobili opekline od sunca, do odrasle dobi kada solarijem ili sunčanjem pokušavamo postići “zdravu preplanulost” – koja je sve samo ne zdrava.
Dok se neki od nas suncu i riziku izlažu tek povremeno, u svoje slobodno vrijeme, postoje i oni od kojih posao zahtijeva dugotrajan boravak na suncu bez zaklona. Samo pet godina rada na otvorenom povećava rizik od nemelanomskog raka kože čak i do tri puta, a to ga čini jednom od najčešćih profesionalnih bolesti. U koju god skupinu rizika pripadali, pratite neobične promjene na koži i svaku prijavite svom liječniku, jer nemelanomski rak uglavnom je lako izliječiti ako je otkriven u ranoj fazi.