Muškarcu koji je stradao u groznoj nesreći, prvi put u svijetu transplantirano cijelo oko – oduševio je oporavkom i liječnike

Instagram/aaronj1423
Vojni veteran kojem je prvi put na svijetu napravljena transplantacija cijelog oka nedavno je pokazao kako napreduje njegov oporavak.
Vidi originalni članak

Komunalni radnik Aaron James izgubio je veći dio lica u incidentu na poslu u lipnju 2021. kada je slučajno dotaknuo žicu pod naponom od 7200 volti. Liječnici su na njemu izveli prvu transplantaciju cijelog oka u svijetu i dijela lica u svibnju 2023. i sada se James vratio svakodnevnom životu, piše CBS News.

"Manje više vratio sam se normalnom životu, radim normalno sve stvari kao i drugi", rekao je James u priopćenju za tisak s NYU Langone Health u New Yorku. "Nesumnjivo, ove sam godine imao najveću transformaciju u životu", dodao je.

Iako mu se vid nije vratio, liječnici kažu da bi ova transplantacija mogla puno značiti u budućnosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Aaron James (@aaronj1423)

transplantacija grkljana Čovjeku se vratio glas nakon što su kirurzi izveli prvu poznatu transplantaciju grkljana na pacijentu s rakom

Nesreća koja mu je promijenila život

James se ne sjeća nesreće. Hitno je prebačen u regionalnu jedinicu za opekline nakon što je slučajno dotaknuo žicu pod naponom dok je u lijevoj ruci držao žicu za uzemljenje, prema NYU Langone.

Dr. Eddie Rodriguez, jedan od Jamesovih liječnika za transplantaciju, prethodno je rekao da je on u "lošem stanju, moraju mu amputirati ruku iznad lakta i lice mu je uništeno."

James je bio u medicinski induciranoj komi šest tjedana i proveo je više od tri mjeseca na odjelu za opekline u bolnici u Dallasu, prema NYU Langone. Kad se probudio, ostao je bez nosa, prednjih zuba, lijevog oka i dominantne lijeve ruke. Također je izgubio bradu do kosti, 20 % jezika, lijevi obraz i usne.

pacijent se dobro oporavlja Liječnici KB Merkura po prvi put jednom pacijentu istodobno presadili pet organa

Proces oporavka

Veteran Nacionalne garde, koji je odslužio tri ture u Iraku, Kuvajtu i Egiptu, bio je podvrgnut višestrukim rekonstruktivnim operacijama, ali još uvijek nije mogao normalno jesti i piti. James je također imao problema s govorom pa je pristao na transplantaciju lica, uključujući i prvu u svijetu transplantaciju donorskog oka.

Iako je ponovno stekao sposobnost okusa, mirisa i jedenja čvrste hrane, Jamesov vid se nije vratio. Liječnici kažu da im njegova transplantacija daje "nadu za budućnost transplantacija cijelog oka s ciljem vraćanja vida" jer test pokazuje da su živčane stanice oka osjetljive na svjetlost preživjele transplantaciju.

"Uistinu smo zadivljeni Aaronovim oporavkom jer nije bilo epizoda odbacivanja", rekao je dr. Rodriguez. "Naš metodični pristup procesu pronalaženja podudarnosti, osiguravajući da Aaron dobije najpovoljnijeg podudarnog darivatelja, zajedno s našim jedinstvenim režimom imunosupresije, postavio je standard za uklanjanje i izbjegavanje ranih epizoda odbacivanja", dodao je.

 

Daljnji koraci u budućnosti

Sljedeći korak u transplantaciji oka je očuvanje živčanih stanica tijekom procesa, rekao je dr. Paul Glimcher, direktor Instituta za neuroznanost NYU Langone i voditelj Odjela za neuroznanost i fiziologiju.

"Kritični zadatak koji je pred nama je osigurati da sve stanice oka prežive transplantaciju, što je bitno za obnavljanje veza s mozgom", rekao je dr. Glimcher. "To je temeljni uvjet za vid, budući da je vid prvenstveno funkcija mozga, a ne samo očiju."

Liječnici planiraju nastaviti raditi s Jamesom u nadi da će shvatiti na koji način mu mogu vratiti vid.

"Osjećao sam se počašćenim što sam nulti pacijent", rekao je James. "Čak i ako ne vidim na svoje novo oko, vratio sam kvalitetu života i znam da je ovo korak naprijed na putu pomoći budućim pacijentima", dodao je.

"Dobio sam novu priliku za život i niti jedan trenutak ne uzimam više zdravo za gotovo", rekao je James.

 

 

Posjeti missZDRAVA.hr