Mućkanje ulja u ustima

Thinkstock
Već stoljećima ajurveda put prema zdravlju bazira na detoksikaciji uma i tijela. Sve smo više izloženi otrovima iz okoliša i hrane, a mnoge od tih novijih otrova naše tijelo i ne poznaje i stoga ih s teškoćom eliminira. Drevne tehnike čišćenja, iako mnogima neobične, pokazuju se odličnim saveznicima u liječenju mnogih tegoba
Vidi originalni članak

Postupak liječenja počinje čišćenjem

''U ajurvedskoj medicini svaki postupak liječenja počinje čišćenjem jer se životna energija može pravilno kretati samo čistim putevima'',  ističe Gordana Sibila, savjetnica iz ajurvedskog centra Ganesh, dodajući kako su u ljudskom tijelu četiri osnovna sustava u zadužena za eliminaciju toksina, koža i sluznica, bubrezi, pluća te crijeva.

Mućkanje ulja jedna je od najpoznatijih metoda čišćenja u ajurvedi koja se odvija preko sluznice usta. Stari ajurvedski tekstovi govore kako ova metoda pomaže u liječenju cijelog niza pa i ozbiljnih, bolesti, a moderna je znanost u nekoliko studija potvrdila da mućkanje ulja doista pomaže kod bolesti zuba i usne šupljine. Žlica ulja, najbolje hladno prešanog suncokretova ili sezamova stavi se ujutro, na tašte, u usta i ta se količina mućka u ustima oko dvadesetak minuta. Važno je da je ulje organsko, nerafinirano i hladno prešano. U ljetnim mjesecima i kod akutnih upalnih procesa može se koristiti i maslinovo ulje koje ima efekt hlađenja.

U ulju se nakupljaju toksini iz cijelog organizma

Mućkati ulje treba opušteno jer bi te u suprotnom mogla zaboljeti vilica i mišići usne šupljine zbog čega bi postupak mogao postati bolan i ne bi ga uspjela završiti.

Ulje stavi u usta i počni lagano mućkati svjesno prateći svaki pokret. Vodi računa da ulje stigne do svih dijelova usne šupljine, a pritom pazi da ga ne progutaš. Naime, kako se u ulju nakupljaju toksini iz cijelog organizma ne bi bilo dobro da se gutanjem vrate natrag u sustav. Mućkanje na početku nije najugodniji proces. Naime, većini je ljudi okus samog ulja neugodan. Osim toga, s početkom mućkanja počet će se lučiti slina što će povećati obim tekućine u ustima. To će potaknuti mehanizam gutanja, no gutanje treba izbjeći.

Pokušaj tako da duboko udahneš, a ako to ne pomaže sadržaj ispljuni pa proces počni ispočetka. Također, nerijetko se može dogoditi da mućkanje potakne lučenje sluzi iz sinusa niz grlo. Dogodi li se to, nemoj je progutati, već sadržaj ispljuni pa također kreni ispočetka. To se ponavlja po mogućnosti svakoga jutra dok ne dođe do poboljšanja bolesti ili tegobe. ''Smatra se da tijekom ovog procesa kroz slinovnice, s kojima se ulje povezuje, prokola svih šest litara naše krvi. Kroz njih se u ulje otpuštaju svi otrovi iz organizma. Nakon 70 sekundi ulje se povezuje sa slinom, nakon 250 sekundi povezuje se s krvlju, a nakon 600 sekundi počinje izvlačenje štetnih tvari iz organizma kroz žlijezde'', ističe Gordana Sibila.

Vraća životnu snagu

Rezultat redovitog i pravilnog mućkanja je uspješno liječenje čitavog niza bolesti i poremećaja. Osim što se čisti oralna mikroflora, učvršćuje zubno meso pojačava se i izmjena tvari u organizmu, vraća se životna snaga, nestaje umor, nesanica i loše raspoloženje. ''Manje je poznato, međutim, da ajurveda ovu metodu opisuje kao radikalno energetsko čišćenje jer ona djeluje na solarnu čakru čime negativno mijenja u pozitivno pa tako, među ostalim, uklanja depresiju i loše raspoloženje'', tvrdi savjetnica Sibila iz centra Ganesh. Na materijalnoj tj. tjelesnoj razini mućkanje, navodi se u mnogim izvorima, liječi migrenu, artritis, trombozu, astmu, nesanicu, poremećaje krvi, probavne i crijevne bolesti, srčane probleme, hormonalne neravnoteže, ekceme i druge kožne bolesti.

Više o mućkanju ulja doznaj u novom broju Astrala kojeg možeš kupiti na kioscima.

Posjeti missZDRAVA.hr