Kako izliječiti psorijazu i vitiligo?
Čudesno djelovanje Mrtvog mora
ZK: Pet godina ste proveli u DMZ-MOR Klinici na Mrtvom moru u Izraelu. Po čemu je tamošnja klima pogodnija i učinkovitija u liječenju kroničnih bolesti od naše, ali i bilo koje druge u svijetu? Koje su njezine blagodati na zdravlje pacijenata?
- Mrtvo more zbog svoje jedinstvene geografske pozicije posjeduje neke prirodne osobitosti značajne za liječenje različitih bolesti. Područje Mrtvog mora odlikuje se niskom relativnom vlažnosti zraka, povećanom zasićenošću zraka kisikom (zrak u regiji je 5 posto bogatiji kisikom u odnosu na onaj u razini Sredozemnog mora) te visokim salinitetom morske vode od čak 33 posto (za usporedbu, voda Sredozemnog mora sadrži 3 posto soli). Navedene karakteristike Mrtvog mora te koncentrirani aerosol koji stvara svojevrstan filter na koži pa UV spektar, uz UVA, sadrži samo duže UVB zrake, omogućuje dulje izlaganje suncu, bez opasnosti za nastanak opeklina te smanjuje rizik neželjenih nuspojava UV zračenja (starenje kože, malignomi). U vodi Mrtvog mora nalazimo visok postotak magnezijevog klorida, natrijevog, kalijevog i kalcijevog klorida uz veliki relativni udio sulfata i bromida. Magnezijev klorid inhibira antigen-prezentirajuću ulogu epidermalnih Langerhansovih stanica pa stoga djeluje protuupalno, kalij omogućava bolji transport ugljičnog dioksida, dok kalcij regulira propusnost staničnih membrana. Mineralne soli zbog svojih higroskopskih osobina doprinose vlažnosti kože, odnosno vraćaju koži vlažnost. Minerali, apsorbirani u stanice kože, povećavaju unutarstanični kapacitet vezivanja vode i time obavljaju vrlo važnu ulogu u prirodnom faktoru ovlaživanja kože. Kao kofaktori, sudjeluju u enzimskoj regulaciji metabolizma kože te daju izvrstan učinak u tretmanima protiv bora i doprinose elasticitetu kože. Zbog višeg postotka kisika u zraku te prisustva drugih minerala u zraku i vodi na Mrtvom moru (brom i selen posebno), tamošnja klima je izuzetno povoljna, osim za bolesnike s kožnim bolestima te za kardijalne i pulmološke bolesnike.
ZK: Kakvi su rezultati terapije i postotak izliječenih od vitiliga na Mrtvom moru?
- Rezultati klimatoterapije na Mrtvom moru su vrlo dobri - prema rezultatima nedavno provedene studije, u više od 80 posto pacijenata dolazi do pojave novog pigmenta u vrlo kratkom roku, već za tri tjedna boravka na Mrtvom moru.
ZK: Kojim drugim kožnim bolestima pomaže terapija Mrtvim morem?
- Na Mrtvom moru od kožnih bolesti se najčešće liječi psorijaza, neurodermitis, vitiligo, ihtioze, parapsorijaza, akne te još neka oboljenja kože. Od ostalih bolesti uspješno se liječi reumatoidni artritis, spondilozitis ankilozans, astma, autoimuni uveitis te cistična fibroza. Terapija ovih bolesti uključuje kupanje u Mrtvom moru (talasoterapija) i termalnim izvorima (balneoterapija), korištenje ljekovitog blata Mrtvog mora (peloterapija) te izlaganje jedinstvenom sunčevom zračenju (helioterapija).
ZK: Unatoč brojnim istraživanjima o vitiligu, uzroci i mehanizmi uništenja pigmentnih stanica još nisu u potpunosti razjašnjeni. Zbog čega je to tako i znači li to da do sada još uvijek niti jedna terapija ne može u potpunosti zadovoljiti izlječenje oboljelih od ove bolesti?
- Etiopatogeneza vitiliga nije u potpunosti rasvijetljena, a postoji nekoliko teorija koje je pokušavaju objasniti. Genetički čimbenici nedvojbeno imaju bitnu ulogu u etiopatogenezi; smatra se kako je riječ o poligenskom nasljeđivanju s varijabilnom ekspresijom uključenih gena. Također, povećana učestalost ostalih autoimunih bolesti (autoimuna bolest štitnjače, SLE, perniciozna anemija, autoimuni dijabetes melitus, reumatoidni artritis itd.) potvrđuje genetski uvjetovanu autoimunu sklonost. Prema autoimunoj teoriji, do uništenja melanocita dolazi zbog poremećaja imunološkog sustava. Prethodno spomenuta povećana učestalost autoimunih bolesti, kao i nalaz protutijela usmjerenih protiv npr. štitnjače govore u prilog ovoj teoriji. Do uništenja melanocita, prema neuralnoj teoriji, dolazi zbog njihove neprimjerene reakcije na neuropeptide i kateholamine te njihove metabolite. Prema teoriji samouništenja, manjkavost u prirodnim zaštitnim mehanizmima za uklanjanje toksičnih melaninskih prekursora rezultira nakupljanjem indola i slobodnih radikala koji su toksični za melanocite. Biokemijska teorija smatra kako su oksidacijski produkti (npr. vodikov peroksid) odgovorni za uništavanje melanocita. Smanjena melanocitna ekspresija c-KIT receptora i citokina GM-CSF (granulocyte macrophage colony stimulating factor), SCF (stem cell factor) i BFGF (basic fibroblast growth factor) odgovornih za preživljavanje i aktivnost melanocita, prema teoriji defekta čimbenika rasta doprinose nastanku vitiliga. Što se postojećih terapijskih opcija tiče, one se baziraju na modulaciji upalnog odgovora, pozitivnih učinaka na melanogenezu i razvoj melanocita, indukciji produkcije tirozinaze (enzima ključnog u produkciji melanina), smanjivanju razine reaktivnih vrsta kisika - ROS i povišenja aktivnosti enzima katalaze u koži (pa stoga doprinose smanjenju destrukcije melanocita i njihovoj bržoj proliferaciji u promijenjenoj koži) te stimulaciji melanocita u folikulima dlake i indukciji oslobađanja čimbenika stimulacije melanocitnog rasta iz keratinocita. Navedeni učinci utječu na glavne mehanizme razvoja bolesti, no s obzirom na to da još uvijek ne postoji jedinstvena etiopatogenetska teorija nastanka bolesti, tako ni terapijske opcije ne mogu dovesti do apsolutnog izlječenja.
ZK: Danas mnoge europske zemlje poput Njemačke, Austrije i Rusije u sustavu svog zdravstva imaju osigurano liječenje na Mrtvom moru. Smatrate li da bi i naš HZZO trebao to učiniti?
- Naravno, znamo da je situacija u našem zdravstvu teška i da su financijska sredstva ograničena, ali s obzirom na izvrsne terapijske uspjehe klimatoterapije na Mrtvom moru za psorijazu i vitiligo te još neke dijagnoze i izvrsne farmakoekonomske pokazatelje (duge remisije bolesti te brzo vraćena radna sposobnost), smatram da bi HZZO trebao u prvoj fazi pokrivati barem troškove liječenja (klinike) za ove pacijente, ako ne i troškove smještaja i puta.
Prevencija i terapija starenja kože
ZK: Govori se da se djeca do svoje 4. godine starosti ne bi uopće trebala izlagati suncu. Koliko istine ima u tome da koža doista pamti svaku sunčevu zraku kojoj je bila izložena i da će se to na njoj odraziti?
- Djeca do treće godine života ne bi se smjela direktno izlagati suncu. Ako osoba 6 puta do 16. ili do 18. godine izgori na suncu, povisuje se rizik za nastanak karcinoma kože ili malignog melanoma nekoliko puta. Također je bitno prevenirati prekomjerno izlaganje suncu do puberteta zbog toga što je koža još u razvoju i kao takva je osjetljivija.
ZK: Starenjem kože opažaju se nepravilnosti i u pigmentaciji. Postoje li kakvi noviteti u svijetu dermatologije u liječenju dubokih oštećenja stanica kože i hiperpigmentacije?
- U terapiji hiperpigmentacija koriste se različite supstancije kao što su azelaična kiselina, kojična kiselina, glikolna kiselina. Od topičkih pripravaka još uvijek je najučinkovitija kombinacija vitamina A, hidrokinona i kortikosteroida. Za rezistentne promjene dobar učinak postiže se primjenom lasera te i microneedling terapija s Dermaroller uređajem.
ZK: Koju metodu smatrate najučinkovitijom u prevenciji UV oštećenja kože i u popravku postojećih oštećenja?
- Što se prevencije UV oštećenja kože tiče, najučinkovitija metoda prevencije je zasigurno izbjegavanje izlaganja sunčevom zračenju u vremenu između 10 i 16 sati te korištenje preparata s visokim zaštitnim faktorom. Također su iznimno bitni odgovarajući unos tekućine te pravilna prehrana. Obvezno preporučujemo peroralno uzimanje dodataka prehrani, tj. antioksidansa, posebice ekstrakta paprati Polypodium leucotomos, zelenog čaja i provitamina A. Za popravak promjena na koži nastalih dugotrajnom izlaganju sunčevim zrakama (eritem, keratoze, hiperpigmentacije, poikiloderma), najučinkovitiji su topički preparati vitamina A u različitim oblicima i različitim koncentracijama.
Novi trendovi i istraživanja u svijetu dermatologije
ZK: Stres i nezdrava prehrana su zbog užurbanog tempa života nažalost postali dio svakodnevice mnogih. Koliko to može utjecati na razvoj novih, autoimunih bolesti koje će se manifestirati kroz kožu?
- Stres nije uzrok, ali je najčešći okidač (trigger) za razvoj različitih bolesti, a tako i bolesti kože (vitiligo, psorijaza i dr.) pa stoga apsolutno sve metode smanjivanja stresa u svakodnevnom životu (sport, joga, autogeni trening i dr.) djeluju pozitivno na tijek kroničnih bolesti kože. Što se tiče prehrane, naglašavamo posebice u posljednje vrijeme ulogu vitamina D kod nekih bolesti kože (akne, psorijaza i dr.).
ZK: Cijeli današnji 'beauty koncept' podređen je isključivo održavanju mladolikog izgleda. Kakvo je Vaše mišljenje o takvim tretmanima, poput primjerice transplantacije i namjernog izbjeljivanje kože?
- Namjerno izbjeljivanje kože, tj. depigmentacija po meni je opravdano jedino kod pacijenata s teškim oblikom vitiliga koji je zahvatio više od 60 posto površine kože i koji ne reagira ni na kakve terapije; izbjeljivanje zdrave kože u kozmetske svrhe apsolutno je medicinski štetno (uništenje kožne barijere i preosjetljivost na sunce) i neprihvatljivo. Transplantacija kože medicinski je opravdana kod opekotina, teških ozljeda, plastično-rekonstruktivnih zahvata, a u kozmetske svrhe uz poštovanje minimuma normalnosti.
ZK: To sve ima i svoju cijenu koja se ponekad plaća vlastitim zdravljem jer neka sredstva izazivaju neželjene učinke. Možemo li u budućnosti očekivati negativne posljedice krema i preparata za koje se smatra da su dermatološki odobrene i povoljne za našu kožu, a koje redovito koristimo?
- Ako se topički preparati u dermatologiji primjenjuju po preporuci i pod nadzorom dermatologa uz poznate deklarirane nuspojave, ne mogu se očekivati štetni učinci ovakvih preparata. To se odnosi čak i na kortikosteroidne preparate za koje je raširena fama da su najveći neprijatelji kože. Međutim, bilo kakva primjena topičkih preparata na vlastitu ruku, bez ili protivno savjetu liječnika, nepoštovanje preporučene količine preparata, duljine upotrebe preparata ili doba dana za primjenu preparata (npr. primjena određenih preparata uz izlaganje suncu ili izlaganje 'zloglasnom' solariju) zasigurno će vrlo brzo dovesti do neželjenih učinaka na kožu.
Osobni osvrt
ZK: Možete li napisati nešto o svom dosadašnjem profesionalnom radu, na koje grane dermatovenerologije ste se posebno usmjerili i zašto?
- Usmjeren sam na liječenje pacijenata oboljelih od psorijaze (posebice biološkom terapijom), na liječenje pacijenata oboljelih od vitiliga te na rad specijalista konzultanta DMZ-MOR Dermatološke klinike na Mrtvom moru.
ZK: Kojim projektima i programima se ponosite?
- Ponosim se radom u Društvu psorijatičara Hrvatske te u Hrvatskom savezu oboljelih od vitiliga.
ZK: Kako njegujete svoju kožu? Što preporučujete svojim prijateljima i poznanicima o njezi kože – traže li često Vaše savjete i izlazite li im u susret?
- Nisam izraziti kozmetički dermatolog niti fan određene vrste proizvoda. S obzirom na moju dob i tip kože, kožu njegujem noćnim preparatom s derivatima vitamina A i dnevnom hidratantnom kremom s hijaluronskom kiselinom. Preko ljeta koristim preparate sa SPF 15 i više te se nastojim kloniti sunca od 11 do 15 sati. Nastojim također unijeti u prehranu dovoljnu količinu tekućine i voća bogatog vitaminom C te osigurati adekvatnu količinu sna, kao i sportske aktivnosti 2-3 puta tjedno. Mislim da je to preporuka koju mogu generalno dati i prijateljima i svim pacijentima. Sve više od toga poštujem, ali smatram da je to privatna odluka i stvar izbora svakog pojedinca.
Ovdje pročitaj kako se možeš riješiti ožiljaka od akni.